fbpx

Chronografas – laikrodis lenktynėms, atsiradęs kosmose

Laikrodis visada buvo įrankis darbui atlikti. Nuo pirminės bei pagrindinės funkcijos – laiko rodymo – iki gebėjimo be klaidų rodyti tikslias mėnulio fazes ateinantiems 2 milijonams metų. Kasdien matydamas skirtingus laikrodžius žmogus retai pagalvoja, kam tam tikros funkcijos yra skirtos: kodėl vieni laikrodžiai turi daug skirtingų funkcijų, yra dideli, apkrauti papildomomis rodyklėmis bei vidiniais ciferblatais, o kiti nerodo net minučių ar datos. Šioje straipsnių serijoje pristatysiu pagrindines laikrodžių rūšis ir istoriją, susijusią su kiekvienu iš jų. Kitus šios serijos tekstus rasite paspaude čia: klasikinis laikrodis, nardymui skirtas laikrodis, kariuomenei skirtas laikrodis, aviacijai skirtas laikrodis. Šiandien – chronografas – laikrodis, galintis vienu metu matuoti kelis skirtingus laiko intervalus.

Sukurtas darbui atlikti

Chronografas yra laikrodis, kuris turi papildomą funkciją – gali matuoti tam tikras vienas nuo kitų nepriklausomas laiko atkarpas. Išskirtiniai chronografo dizaino bruožai – papildomi mygtukai šalia karūnėlės ir mažesni ciferblatai, kuriuose matomos skirtingos laiko atkarpos. Tarkime paprastas laikrodis be chronografo komplikacijos kasdien rodo dienos laiką. Chronografas taip pat rodo dienos laiką, tačiau nuspaudus vieną iš (dažniausiai) dviejų šone esančių mygtukų, laikrodis pradeda sekti antrą laiko atkarpą. Norėdamas užfiksuoti laiką, žmogus dar kartą paspaudžia tą patį pirmąjį mygtuką. Antrasis mygtukas reikalingas nunuliuoti mažesniuosius ciferblatus ir atstatyti rodyklės į pradinį tašką. Nesvarbu ar matuoji laiką kol ryte iškeps kiaušinienė ar “Formulės – 1” ratus. Šie laikrodžiai gali sekti sekundes, minutes, valandas ar net dienas. Dėl savo funkcijos šie laikrodžiai yra kiek didesni – 40+ mm yra normalus diametras.

Dar viena svarbi chronografų dalis – išorinis žiedas, ant kurio atvaizduojamos skirtingos skalės. Lenktynėms skirti chronografas turi tachometrus nustatyti greičiui per laiko vienetą, gydytojai – pulsacijos skales (širdies pulsui per minutę nustatyti), karo metais gaminti laikrodžiai turėjo skalę, leidusią suskaičiuoti kaip toli yra priešo kariai. Iššovus iš pabūklo, karys paleisdavo chronografo laikmatį laukdavo, kol sviedinys pasiekdavo žemę. Žinodamas vidutinį sviedinio skridimo greitį ir laiką iki nukritimo, žmogus galėjo nustatyti, kokiu atstumu įsikūrusios priešiškos pajėgos.

chronografas-laikrodis-rolex

Rolex Pre-Daytona ref. 6238 chronografas iš 1965 metų (Šaltinis: TheKeyStone)

Žymiausias pasaulio chronografas

Neabejotinai žymiausias Omega manufaktūros, o gal ir viso pasaulio mechaninis laikrodis – Omega Speedmaster – buvo sukurtas automobilių lenktynėms. Tačiau greitai išgarsėjo kaip pirmasis laikrodis mėnulyje, kai NASA būtent šį ranka prisukamo mechanizmo modelį po ilgo įvairių laikrodžių testavimo pasirinko 1964 metais. 1970 metais vykstant Apollo 13 misijai astronautams nepavyko nusileisti Mėnulyje dėl sprogusio deguonies bako. Apskridus Mėnulį ir besileidžiant į Žemę tam nepritaikytu moduliu (modulio paskirtis tebuvo nusileisti į Mėnulį ir sugrįžti į atmosferą, kur laukė kosminis laivas) įgulai buvo pranešta, kad nukrypta nuo kurso ir krentant tokiu pačiu kampu modulis liks kosmose. Modulio pilotas Fred W. Haise paskaičiavo, kad norint nusileisti, reiktų 14 sekundžių deginti degalus ir tuomet kapsulė pasisuktų teisingu kampu bei nusileidimas būtų teisingas. Kadangi modulio laikrodis neveikė, šiam manevrui buvo panaudotas Omega Speedmaster chronografas. Triukas pavyko, astronautai sėkmingai nusileido ant Žemės paviršiaus, o šis įvykis pavadintas “14 sekundžių Omega šlove”.

Chronografas_laikrodis_Kieklaiko

Apollo 13 įgula. Išskyrus George Clooney, žinoma  (Šaltinis: Forbes)

Chronografas_laikrodis_kieklaiko

Modernus Omega Speedmaster Professional chronografas laikrodis  (Šaltinis: Bobswatches)

Chronografas_laikrodis_kieklaiko

Antrasis žmogus Mėnulyje – Buzz Aldrin ir jo Omega Speedmaster  (Šaltinis: Collectspace)

Chronografų turi beveik kiekviena kompanija. Rekomenduoju pasinagrinėti šias kompanijas: Seiko ir Tissot, jei ieškote pigaus, bet ilgai tarnausiančio varianto, Longines, Tag Heuer, Omega, IWC ir Breitling – vidutiniam segmentui bei Rolex, Audemars Piguet, Breguet norint pavarvinti seilę.

Kokie jūsų mėgstamiausi chronografai? O gal jų nemėgstate ir nešiojate kitokio tipo? Pasidalinkite!

Parašykite atsiliepimą

Jūsų el. pašto adresas nebus paskelbtas.