Chronografas – laikrodis lenktynėms, atsiradęs kosmose

Laikrodis visada buvo įrankis darbui atlikti. Nuo pirminės bei pagrindinės funkcijos – laiko rodymo – iki gebėjimo be klaidų rodyti tikslias mėnulio fazes ateinantiems 2 milijonams metų. Kasdien matydamas skirtingus laikrodžius žmogus retai pagalvoja, kam tam tikros funkcijos yra skirtos: kodėl vieni laikrodžiai turi daug skirtingų funkcijų, yra dideli, apkrauti papildomomis rodyklėmis bei vidiniais ciferblatais, o kiti nerodo net minučių ar datos. Šioje straipsnių serijoje pristatysiu pagrindines laikrodžių rūšis ir istoriją, susijusią su kiekvienu iš jų. Kitus šios serijos tekstus rasite paspaudę čia: klasikinis laikrodis, nardymui skirtas laikrodis, kariuomenei skirtas laikrodis, aviacijai skirtas laikrodis. Šiandien – chronografas – laikrodis, galintis vienu metu matuoti kelis skirtingus laiko intervalus.

Sukurtas darbui atlikti

Chronografas yra laikrodis, kuris turi papildomą funkciją – gali matuoti tam tikras laiko atkarpas kelių papildomų mygtukų pagalba, kitaip tariant – laikrodis su laikmačiu. Terminas chronografas kilo iš graikų kalbos žodžių junginio, reiškiančio laiką, laiko sekimą ir rašymą. Pirmosios chronografo versijos tebuvo laikrodžiai su pieštuku, kuriuo žmonės žymėdavo praėjusias laiko atkarpas.

Išskirtiniai chronografo dizaino bruožai – papildomi mygtukai šalia karūnėlės ir mažesni vidiniai ciferblatai, kuriuose matomos skirtingos laiko atkarpos. Tarkime paprastas laikrodis be chronografo komplikacijos kasdien rodo laiką. Chronografas taip pat rodo laiką, tačiau nuspaudus vieną iš (dažniausiai) dviejų šone esančių mygtukų, laikrodis pradeda sekti antrą laiko atkarpą. Norėdamas užfiksuoti laiką, žmogus dar kartą paspaudžia tą patį pirmąjį mygtuką. Antrasis mygtukas reikalingas nunuliuoti mažesniuosius ciferblatus ir atstatyti rodyklės į pradinį tašką. Nesvarbu ar matuoji laiką kol ryte iškeps kiaušinienė ar „Formulės – 1” ratus. Šie laikrodžiai gali sekti sekundes, minutes, valandas ar net dienas. Dėl savo funkcijos šie laikrodžiai yra kiek didesni – 40+ mm yra normalus diametras.

Dar viena svarbi chronografų dalis – išorinis žiedas, ant kurio atvaizduojamos skirtingos skalės. Lenktynėms skirti chronografas turi tachometrus nustatyti greičiui per laiko vienetą, gydytojai – pulsacijos skales (širdies pulsui per minutę nustatyti), karo metais gaminti laikrodžiai turėjo skalę, leidusią suskaičiuoti kaip toli yra priešo kariai. Iššovus iš pabūklo, karys paleisdavo chronografo laikmatį laukdavo, kol sviedinys pasiekdavo žemę. Žinodamas vidutinį sviedinio skridimo greitį ir laiką iki nukritimo, žmogus galėjo nustatyti, kokiu atstumu įsikūrusios priešiškos pajėgos.

 

 

chronografas-laikrodis-rolex

Rolex Pre-Daytona ref. 6238 chronografas iš 1965 metų su vidine tachometro skale (Šaltinis: TheKeyStone)


Chronografas ar chronometras?

Dažnai maišomos chronografo ir chronometro sąvokos. Chronografas – laikrodis, galintis tiksliai išmatuoti tam tikrą laiką. Chronometras – bet kuris itin tiksliai veikiantis laikrodis. Chronometru vadinami laikrodžiai, išlaikę tam tikrą testą. 15 dienų kiekvienas individualus laikrodis yra testuojamas įvairiausiomis aplinkos sąlygomis Šveicarijos chronometro testavimų institute. Laikrodis, turintis chronometro sertifikatą, neturi nukrypti nuo +6/-6 sek. ribos per dieną. Taigi, chronografas taipogi gali būti chronometru.

Pirmasis laikrodis chronografas

Pirmasis pasaulio chronografas buvo sukonstruotas dar 1816 metais sekti astronominius kūnus. Jo veikimas papildė kitų to metų astronominių prietaisų stebėjimus, kurių autorius buvo Louis Moinet. Pirmasis chronografas galėjo matuoti laiką iki 1/60 sekundės dalies – tai buvo neįtikėtinas tikslumas (juk kalbame apie pimąjį tokį laikrodį). Praėjus 5 metams, 1821, Nocolas Mathiew Rieussec sukūrė pirmąjį parduodamą chronografą. Laikrodžio užsakovu tapo Prancūzijos karalius Liudvikas XVIII, panoręs matuoti žirgų lenktynes.

pirmasis-chronografas-laikrodis

Louis Moinet chronografas iš 1816 metų (Šaltinis: Crownandcaliber)


pirmieji-laikrodziai

Nocolas Mathiew Rieussec prietaisas, skirtas matuoti žirgų lenktynėms (Šaltinis: Heddels)


Rieussec chronografas turėjo du ciferblatus. Pirmasis ciferblatas naudojo mechanizmo kinetinę energiją judinti mažą, rašalinę adatėlę. Adatėlė nubrėždavo apskritimą ant antrojo ciferblato ir taip būdavo suskaičiuojamas praėjęs laikas. Deja, šis įrenginys negalėjo būti naudojamas daug kartų dėl vis išdžiūnančio rašalo. Šveicarų laikrodininkas Adolphe Nicole tobulino chronografo veikimo principą ir 1844 metais pristatė paleidimo iš naujo funkciją nenaudojant rašalo.

Šie patobulinimai išpopuliarino chronografą ir netrukus jis buvo naudojamas kariuomenių artilerijų atakose, sporto rungtyse – ypač bėgime (apie bendrą istoriją daugiau rašiau čia). Ši laiko sustabdymo, paleidimo laikrodžio funkcija kardinaliai pakeitė atletikos varžybas – laiko matavimas tavo žymiai tikslesnis, todėl sportininkai dirbo žymiai stipriau norėdami sumušti preciziškai išmatuotus rekordus.

Pirmasis chronografas, kurį buvo galima užsidėti ant rankos, buvo sukurtas Longines. XX a. pradžioje bei viduryje Longines buvo inovatyviausia chronografų gamintoja rinkoje (apie kompanijos istoriją daugiau rašiau čia ir čia). 1913 metais pristatytas Longines chronografas su kompanijos kurtu 13.33Z mechanizmu turėjo vieną mygtuką chronografo funkcijai valdyti. Tikslumas: 1/5 sekundės. Po kelių metų Breitling pristatė panašią savo chronografo versiją, o 1917 tą padarė ir Universal Geneve. Šiais gamintojais pamažu pasekė ir kitos kompanijos.

chronografas-laikrodis-breitling

Pirmasis Breitling chronografas iš 1915 metų. Centrinė sekundinė rodyklė, 30 minučių chronografas ir atskiras mygtukas laikui paleisti ar sustabdyti. (Šaltinis: Oldnewsclub)


Tolimesnė chronografų evoliucija

XX a. pirmoje pusėje chronografai įgavo dar daugiau funkcionalumo – buvo pristatyta tachometro funkcija. Tachometras – skalė – išdėstyta ant išorinio laikrodžio žiedo (bezel), leidžianti žmogui suskaičiuoti greitį pagal praėjusį laiką arba atvirkščiai. Tai leido chronografui įsitvirtinti ir tapti nepakeičiamu aviacijoje, jūroje ir povandeninių laivų navigacijoje.

heuer-laikrodis

1967 metų Heuer Autavia su viduje korpuso esančiu besisukančiu išoriniu žiedu (Šaltinis: Heddels)


Artėjant 6 dešimtmečio pabaigai, kompanijos tarpusavyje varžėsi, kuri visuomenei pristatys pirmąjį automatinįchronografą. Sklido kalbos, kad pagrindinė kova vyksta tarp Zenith ir grupės kompanijų, kurias sudarė Heuer, Breitling, Buren ir mechanizmų gamintojas Dubois – Depraz, kurių mechanizmas vadintas Chronomatic. 1969 metų sausio 10 skubėdami užbėgti už akių konkurentams. Zenith pristatė „El Primero“ – pirmąjį kompanijos ir pasaulio  automatinį chronografą. Deja, ši stulbinanti naujiena ir didžiausias chronografo patobulinimas nuo jo sukūrimo nesužavėjo žurnalistų ir buvo aprašyta tik vietiniuose žurnaluose. Svarbiausiame to meto žurnale Swiss Watch and Jewerly Journal Zenith kūrinys tegavo 6 eilutes. Chronomatic, pristatytas kovo pradžioje skirtinguose pasaulio miestuose kaip pirmasis pasaulio automatinis chronografas, sulaukė žymiai didesnio susidomėjimo.

Visi suprato, kad pagrindinė kova įvyks balandį Baselworld mugėje. Zenith teturėjo kelis El Primero, tuo metu skirtingų laikrodžių su Chronomatic (kal. 11) mechanizmu parodoje buvo bent 100. Visi manė, kad nugalėtojas kaip ir aiškus, tačiau netikėtai pasirodė dar vienas dalyvis…

Toli nuo Šveicarijos dramų, Seiko dirbo ties savo automatinio chronografo versija. Niekas tiksliai nežino, kada pasirodė pirmieji laikrodžiai su naujuoju mechanizmu, tačiau manoma, kad tai įvyko kovo – gegužės mėnesiais. Seiko net nežinojo apie šias lenktynes, nes jų dėmesys buvo nukreiptas kitur. Verta paminėti, kad po kelių mėnesių Seiko išleido ir pirmąjį kvarcinį laikrodį: Seiko Quartz Astron 35Q. Ši inovacija galų gale sukėlė šveicarų vadinamą kvarco krizę, nors Japonijoje tas laikotarpis minimas kaip kvarco revoliucija.

Taigi, kas išleido pirmąjį automatinį chronografą? Ekspertai sutaria, kad tai buvo mano minėta kompanijų grupė su Chronomatic mechanizmu. Seiko galėjo būti pirmi, bet jų naujieji chronografai buvo parduodami tik Japonijoje. Zenith – pirmieji oficialiai pristatę El Primero, tapo paskutiniai, nes jų chronografai parduotuvėse pasirodė tik 1969 m. spalį.

Nepaisant to, kas buvo pirmasis, svarbiausia, kad šios lenktynės padėjo kompanijoms sukurti kažką ypatingo. Šiandien El Primero matomas kaip pavyzdinis automatinio chronografo mechanizmas, 1969 m. buvęs techniškai tobuliausias iš visų trijų. Iki pat 2000 m. Rolex naudojo El Primero savo Daytona modeliui. Nepaisant to, Chronomatic kal. 11 buvo implementuotas į daugelį skirtingų kompanijų sportinių modelių.

Zenith-laikrodis-chronografas

Zenith reklama apie El Primero ir pirmąjį pasaulio automatinį chronografą (Šaltinis: Catawiki)


Žymiausias pasaulio chronografas

Neabejotinai žymiausias Omega manufaktūros, o gal ir viso pasaulio chronografas – Omega Speedmaster – buvo sukurtas automobilių lenktynėms 1957 m. Tačiau greitai išgarsėjo kaip pirmasis laikrodis mėnulyje, kai NASA būtent šį modelį po ilgo įvairių laikrodžių testavimo pasirinko 1964 metais. 1970 metais vykstant Apollo 13 misijai astronautams nepavyko nusileisti Mėnulyje dėl sprogusio deguonies bako. Apskridus Mėnulį ir besileidžiant į Žemę tam nepritaikytu moduliu (modulio paskirtis tebuvo nusileisti į Mėnulį ir sugrįžti į atmosferą, kur laukė kosminis laivas) įgulai buvo pranešta, kad nukrypta nuo kurso ir krentant tokiu pačiu kampu modulis liks kosmose. Modulio pilotas Fred W. Haise paskaičiavo, kad norint nusileisti, reiktų 14 sekundžių deginti degalus ir tuomet kapsulė pasisuktų teisingu kampu bei nusileidimas būtų teisingas. Kadangi modulio elektroninis laikrodis neveikė, šiam manevrui buvo panaudotas Omega Speedmaster chronografas. Triukas pavyko, astronautai sėkmingai nusileido ant Žemės paviršiaus, o šis įvykis pavadintas „14 sekundžių Omega šlove”.

apollo-misijos-laikrodis

Apollo 13 įgula. Išskyrus George Clooney, žinoma  (Šaltinis: Forbes)


omega-speedmaster-chronografas-laikrodis
Modernus Omega Speedmaster Professional chronografas laikrodis  (Šaltinis: Bobswatches)


Chronografas-laikrodis-apollo
Antrasis žmogus Mėnulyje – Buzz Aldrin ir jo Omega Speedmaster  (Šaltinis: Collectspace)


 

Parašykite atsiliepimą

Jūsų el. pašto adresas nebus paskelbtas.