fbpx

Kvarcinis laikrodis: kas sukūrė pirmąjį ir kaip jis veikia?

Tai yra trečiasis tekstas apie laikrodžių mechanizmus. Šįkart – kvarcinis laikrodis. Apie mechaninį laikrodį rašiau čia. o automatinį čia.

Kaip veikia kvarcinis laikrodis?

Kvarcinis laikrodis turi mechanizmą, kurio energijos šaltinis yra baterija. Tokio laikrodžio kas rytą prisukti nereikia, baterija energiją perduoda nuolat. Šie laikrodžiai yra tikslesni nei mechaniniai bei automatiniai mechaniniai ir pirmą kartą masinei auditorijai pristatyti 1969 metais. Tai padarė japonų gamintojas – Seiko. Kvarcinis mechanizmas buvo revoliucinis išradimas, leidęs laikrodžiams tapti daug tikslesniems ir žymiai pigesniems nei iki tol. Kvarciniai laikrodžiai pardavimais greitai aplenkė mechaninius Šveicarijos gamintojams net nespėjus susivokti. Tuo metu dvi iš trijų šveicarų laikrodžių gamintojų bankrutavo. Šis įvykis šveicarų istorijoje dar vadinamas ‘Kvarco krize’, o Japonijos „kvarco revoliucija“.
Kaip atskirti kvarcinį laikrodį nuo mechaninio nematant mechanizmo? Kvarcinio rodyklės peršoka kas sekundę pirmyn, o mechaninio – plaukia nesustodamos.

Kvarcinio laikrodžio veikimo principas:

1. Elektra teka iš baterijos į kvarcinį kristalą per dalis, atsakingas už elektros paskirstymą visame laikrodyje. Tai vadinama integruotu ratu.
2. Kvarcinis kristalas suvibruoja beveik 33 tūkst. kartų per sekundę.
3. Šie impulsai siunčiami per integruotą ratą į motorą, verčiantį el. energiją į mechaninę energiją.
4. Kiekvieną 32,768 el. impulsą motoras siunčia į dalį, atsakingą už rodyklių judinimą.
5. Ši dalis priverčia rodykles judėti pirmyn.

Dažniausiai tokių laikrodžių baterijas reikia keisti kas 12-24 mėnesius, tačiau brangesni kvarciniai laikrodžiai turi 5 metų veikimo baterijas. Kvarciniai laikrodžiai yra pigūs, tikslūs ir kiekvienas jų esam turėję bent po kelis. Neabejotinai populiariausias tokių laikrodžių gamintojas – “Swatch” (Second watch ar Swiss watch trumpinys), greitai išpopuliarėjęs 1970-1980 metais.

kvarcinis-laikrodis-sudetis
kvarcinis-laikrodis-seiko

Pirmasis pasaulyje kvarcinis Seiko iš 1969 metų. (Šaltinis: Horahalus)


kvarcinis-laikrodis-mechanizmas-seiko

Pirmasis pasaulyje kvarcinis Seiko iš 1969 metų. Mechanizmas. (Šaltinis: Hodinkee)


image6

Pagamintų laikrodžių statistika bėgant metams. . (Šaltinis: Horahalus)


kvarcinis-laikrodis-rolex

Rolex bandymas gaminti aukštos kokybės kvarcinius laikrodžius. (Šaltinis: Hodinkee)


rolex-quartz

Rolex bandymas gaminti aukštos kokybės kvarcinius laikrodžius. Mechanizmas (Šaltinis: Hodinkee)


Viršuje esanti nuotrauka vaizduoja kvarcinių laikrodžių bumą. Laikrodžiai buvo naudoti pop kultūroje (išgarsėjo Swatch), netgi James Bond’o filmuose. (Šaltinis: Hodinkee)

Parašykite atsiliepimą

Jūsų el. pašto adresas nebus paskelbtas.