Kariuomenei skirtas laikrodis – ką mėgo dovanoti Napoleonas?

Laikrodis visada buvo įrankis darbui atlikti. Nuo pirminės bei pagrindinės funkcijos – laiko rodymo – iki gebėjimo be klaidų rodyti tikslias mėnulio fazes ateinantiems 2 milijonams metų. Kasdien matydamas skirtingus laikrodžius žmogus retai pagalvoja, kam tam tikros funkcijos yra skirtos: kodėl vieni laikrodžiai turi daug skirtingų funkcijų, yra dideli, apkrauti papildomomis rodyklėmis bei vidiniais ciferblatais, o kiti nerodo net minučių ar datos. Šioje straipsnių serijoje pristatysiu pagrindines laikrodžių rūšis ir istoriją, susijusią su kiekvienu iš jų. Kitus šios serijos tekstus rasite paspaudę čia: aviacijai skirtas laikrodis, klasikinis laikrodis, nardymui skirtas laikrodis, chronografas. Šiandien – kariuomenei skirtas laikrodis ar tiesiog field watch.

Įsivaizduokit, kad esate mūšio lauke, teka saulė. Pagal planą, patrankos šaudys 10 minučių ir su paskutine salve pėstininkai puls priešininkus. XX a. pradžioje toks planavimas buvo įmanomas tik dėl laikrodžio. Dar XIX amžiuje rankinius laikrodžius nešiojo tik moterys, vyrai naudojosi kišeniais laikrodžiais (pocket watch). XX amžiaus pradžioje vokiečių kariai pirmieji pritaikė rankinius laikrodžius karo reikmėms. Populiarėjant kariniams laikrodžiams atsirado kelios pagrindinės dizaino gairės: maždaug 36 mm diametras, laikrodis privalo būti tvirtas (metalinis ar net titaninis), ciferblatas privalo būti aiškus net ir naktį ar prie prastos šviesos, tad dažnai skaičiai būna balti, o ciferblatai – juodi. Apyrankės – odinės arba medžiaginės – pažeidus laikrodį jas lengva pakeisti, o metalinės buvo per brangios masinei gamybai. Pasibaigus karui tokie laikrodžiai išpopuliarėjo kaip geras įrankis kiekvienai dienai – aiškus, pigus, nebijantis smūgių ir puikiai atliekantis pagrindinę funkciją.

kariuomenei_skirtas_laikrodis_kieklaiko

Britų WW2 Omega manufaktūros laikrodis (Šaltinis: 60clicks)


Napoleono šeima ir Breguet laikrodžiai

Napoleonų šeima garsėjo pomėgiu laikrodžiams: Napoleono 1 sesuo Caroline Murat 1812 metais gavo pirmąjį istorijoje rankinį laikrodį, kurį sukūrė Breguet manufaktūra. Wellington’o grafas, kuris 1815 metais laimėjo Waterloo mūšį su Napoleonu Bonapartu, minėjo, kad mūšio metu į savo laikrodį žiūrėjo dažniau nei į bet ką kitą. Šį bei kitus laikrodžius daugeliui generolų Napoleonas užsakė toje pačioje Breguet manufaktūroje. Tai rodė generolų socialinį statusa, pačių laikrodžių surinkimo kokybę bei teikė gyvybiškai svarbią informaciją koordinuojant karius kovos lauke. Vieną Breguet laikrodį turėjo ir pats karo Winston Churchill, apie kurį rašiau čia.

kariuomenei_skirtas_laikrodis

Napoleonas Bonapartas (Šaltinis: Breguet)


Stalino specialios pajėgos

Dar vienas puikus šio laikrodžio tipo pavyzdys – WW2 metų Šveicarijoje gaminti Unitas laikrodžiai, kuriuos dalindavo Stalino specialiosioms pajėgoms aprūpinti. Šis kariuomenei skirtas laikrodis yra 33 mm diametro, nikelio korpusu ir porcelianiniu ciferblatu. Karo metais dėl Šveicarijoje gaminamų laikrodžių varžėsi didžiosios vyriausybės – tuo metu labai trūko šių kariams reikalingų įrankių. Šis egzempliorius ant galinio dangtelio turi įspaustus SSRS ir NKVD (sovietų specialiosios pajėgos, paskui virtusios į KGB). Tokius laikrodžius su įspaudas lengva atsekti – kiekvieno kario laikrodis buvo su šalies, dalinio ar būrio įspaudais bei metais. Puikus field laikrodžio pavyzdys.

Kariuomenei_skirtas_laikrodis_Kieklaiko

WW2 SSRS NKV dalinio laikrodis (Šaltinis: Thehackwatch)


kariuomei_skirtas_laikrodis_Kieklaiko

Britų kariuomenei WW2 metu gaminti laikrodžiai, dar vadinami ‘Dirty Dozen’ (purvinasis dvyliktukas). Sakoma, kad kiekvienas iš šių laikrodžių atskirai nėra labai brangus ar retas, tačiau tik keli kolekcionieriai sugebėjo surinkti visus 12 laikrodžių į vieną vietą  (Šaltinis: Shopify)

Kariuomenei skirtų ar Field tipo laikrodžių turi beveik kiekviena kompanija. Rekomenduoju pasinagrinėti šias kompanijas: Timex modeliai šioje srityje nepralenkiami, kelis modelius turi ir Seiko. Longines, ypač daug modelių turintis Hamilton – vidutiniam segmentui bei Tudor, Rolex, Omega norint pavarvinti seilę.

Kokie jūsų mėgstamiausi kariuomenei skirti laikrodžiai? O gal jų nemėgstate ir nešiojate kitokio tipo? Pasidalinkite!

Parašykite atsiliepimą

Jūsų el. pašto adresas nebus paskelbtas.