Aviacijai skirtas laikrodis – istorija, bruožai ir Dunkirk’o mūšis

Laikrodis visada buvo įrankis darbui atlikti. Nuo pirminės bei pagrindinės funkcijos – laiko rodymo – iki gebėjimo be klaidų rodyti tikslias mėnulio fazes ateinantiems 2 milijonams metų. Kasdien matydamas skirtingus laikrodžius žmogus retai pagalvoja, kam tam tikros funkcijos yra skirtos: kodėl vieni laikrodžiai turi daug skirtingų funkcijų, yra dideli, apkrauti papildomomis rodyklėmis bei vidiniais ciferblatais, o kiti nerodo net minučių ar datos. Šioje straipsnių serijoje pristatysiu pagrindines laikrodžių rūšis ir istoriją, susijusią su kiekvienu iš jų. Kitus šios serijos tekstus rasite paspaudę čia: klasikinis laikrodis, nardymui skirtas laikrodis, kariuomenei skirtas laikrodis, chronografas. Šiandien – aviacijai skirtas laikrodis.

Pilotų laikrodžiai arba Flieger’iai labiausiai išpopuliarėjo, buvo tobulinami WW2 metu ir skirti kariuomenių lakūnams. Keisčiausia, kad tuo metu aviaciniai laikrodžiai buvo milžiniški – 55 mm diametro! (palyginimui tokiu metu didelis klasikinis laikrodis buvo 34 mm diametro). Pagrindiniai tokio laikrodžio požymiai – aiškus, švarus ciferblatas ir dideli, arabiški skaičiai tam, kad lakūnas galėtų užmesti akį ir per akinius bei esant vibracijai laikas būtų aiškus. Taip pat – didelė, svogūno formos karūnėlė, skirta prisukti laikrodį su storos odos pirštinėmis. Vieni laikrodžiai rodė tik valandas, kiti ir minutes, turėjo GMT, chronografo ir kitas įvairias funkcijas, leidusias skaičiuoti įvairius lėktuvo parametrus. Tradicinė apyrankė – odinė ir labai ilga tam, kad laikrodį užsidėtum ant lakūno striukės. Mechanizmai, priklausomai nuo manufaktūrų, turėjo labiausiai ištobulintus mechanizmus, atitikusius chronometro parametrus, t.y – laikrodžiai buvo labai preciziški

Žinoma, šiandien niekam tokių laikrodžių nereikia, todėl manufaktūros, kurdamos aviacijos įkvėptus laikrodžius, nesilaiko senų reikalavimų. Puikūs tokio tipo laikrodžiai gaminami IWC manufaktūros (IWC Pilot serija), kuri net ir WW2 metu buvo viena didžiausių tiekėjų pasaulyje. Šiandien aviacijai skirtas laikrodis išlaiko tą pačia flieger’ių dvasią ir yra labai populiarus pirkėjų pasirinkimas 

Aviacijai_skirtas_laikrodis_kieklaiko

Modernus aviacijos įkvėptas laikrodis – IWC Big Pilot Le Petit Prince (Šaltinis: Jomashop)


Dunkirk, Tom Hardy ir Omega

Neabejotinai vienas geriausių 2017 metų filmų Dunkirk yra apie WW2. Didžiosios Britanijos lakūną vaidinantis Tom Hardy naudojasi kaip tik tokiu Omega manufaktūros laikrodžiu, norėdamas pamatuoti degalų likutį. Tikslus laikrodžio pavadinimas – Omega CK2129, kurių karo metu ši manufaktūra D. Britanijai pagamino apie 110 tūkst. vienetų. Šis laikrodis atitiko visus išvardintus kriterijus – aiškus ciferblatas su valandų ir minučių rodymu bei didele karūnėle. Video iš filmo, kur lakūnas tikrina laiką (1- 9 sekundės):

Aviacijai_skirtas_laikrodis_Kieklaiko

Omega CK2129 iš fimo „Dunkirk”. (Šaltinis: atimelyperspective)


Aviacijai_skirtas_laikrodis_Kieklaiko

Omega CK2129 ranka prisukamas mechanizmas iš fimo „Dunkirk”. (Šaltinis: Perpetuelle)


Kiek vėlesni aviacijai skirti laikrodžiai, kurių simbolių tapo Breitling Navitimer, turėjo daugiau įvairių ypatybių. Pavyzdžiui pats Navitimer turėjo ne tik chronografo fuknciją, bet ir sukamąjį žiedą su skale, kurios pagalba pilotai tiksliai galėjo paskaičiuoti degalų likutį, oro pratakumą ir tt. Apie tai rašiau čia.

Flieger’ių turi beveik kiekviena kompanija. Rekomenduoju pasinagrinėti šias kompanijas: Orient ir Sinn, jei ieškote pigaus, bet ilgai tarnausiančio varianto, Longines, Hamilton, Rolex, IWC ir Breitling – vidutiniam segmentui bei Zenith, Bremont, norint pavarvinti seilę.

Kokie jūsų mėgstamiausi flieger’iai? O gal jų nemėgstate ir nešiojate kitokio tipo? Pasidalinkite!

Aviacijai_skirtas_laikrodis

Japonų WW2 pilotų – kamikadzių laikrodis  (Šaltinis: 60clicks)


Aviacijai_skirtas_laikrodis_Kieklaiko

Karo metų Omega laikrodžių reklama  (Šaltinis: atimelyperspective)


Aviacijai_skirtas_laikrodis_Kieklaiko

Karo metų Omega laikrodžių reklama  (Šaltinis: atimelyperspective)


 

Parašykite atsiliepimą

Jūsų el. pašto adresas nebus paskelbtas.