Nardymui skirtas laikrodis, Rolex ir Titaniko režisierius

Laikrodis visada buvo įrankis darbui atlikti. Nuo pirminės bei pagrindinės funkcijos – laiko rodymo – iki gebėjimo be klaidų rodyti tikslias mėnulio fazes ateinantiems 2 milijonams metų. Kasdien matydamas skirtingus laikrodžius žmogus retai pagalvoja, kam tam tikros funkcijos yra skirtos: kodėl vieni laikrodžiai turi daug skirtingų funkcijų, yra dideli, apkrauti papildomomis rodyklėmis bei vidiniais ciferblatais, o kiti nerodo net minučių ar datos. Šioje straipsnių serijoje pristatysiu pagrindines laikrodžių rūšis ir istoriją, susijusią su kiekvienu iš jų. Kitus šios serijos tekstus rasite paspaudę čia: aviacijai skirtas laikrodis, klasikinis laikrodis, kariuomenei skirtas laikrodis, chronografas. Šiandien – nardymui skirtas laikrodis.

Šie laikrodžiai skirti puikiai funkcijonuoti plaukiojant, nardant ar tiesiog ilgai būnant vandenyje. Kuriant tokį laikrodį reikalingi keli dalykai: 
Prisukama karūnėlė (screw down crown) tam, kad nepraleistų vandens. Tai yra vienintelė vieta, per kurią į tokios paskirties laikrodį gali patekti vanduo. Taip pat reikalingas plieninis dangtelis mechanizmui apsaugoti ir išorinis sukamas žiedas (bezel) su skaičiais ar kitais žymėjimais tam, kad nardantys galėtų matyti laiką, kada deguonies atsargos išseks. Taip pat nardymo laikrodis privalo turėti atsparumą vandens spaudimui (water resistance) bent 200 metrų gylyje. Galų gale laikrodis privalo atitikti ISO standartus, kad būtų pripažintas tinkamu profesionaliam nardymui.

Nardymui_skirtas_laikrodis

Paprastas modernus nardymui skirtas laikrodis. Modelis: Rolex Submariner re. 14060 (Šaltinis: Watchfinder)


Marketingas ir patvarumas

Rolex yra neabejotinai garsiausia laikrodžių firma pasaulyje. Net ir nesidominčio paklausus, ką žino apie laikrodžius, paminėtų šią manufaktūrą. Tai yra dėka puikiai vykdyto originalaus marketingo, vykusio nuo pat įmonės įkūrimo ir nepralenkiamos kokybės. 1960-tųjų liepą norint įrodyti šių laikrodžių tvirtumą ir tinkamumą nardymui, vienas specialiai paruoštas Rolex’as pavadinimu „Deep Sea” (gili jūra) buvo prikabintas prie panardinamos kapsulės su dviem narais ir nuleistas į Marijanų įdubos dugną – 10 916 metrų gylį. Jokia kapsulė iki šiol nebuvo tokiame gylyje, jau nekalbant apie laikrodį. Nepaisant gniuždančios jėgos, kuri yra 1100 kartų didesnė nei ant žemės paviršiaus, šis laikrodis liko sveikas. Tiesa, norint atlaikyti tokį gniuždymą, stikliuko storis buvo 3,6 cm!

Nardymui_skirtas_laikrodis

Rolex Deep Sea iš 1960 metų. (Šaltinis: Perpetuelle)


2-rolex

Rolex Deep Sea iš 1960 metų. (Šaltinis: Perpetuelle)


James Cameron iššūkis

Tiesa, panašų rekordą pavyko pasiekti tik 2012 metais, kai vyrukai iš Rolex ir James Cameron (filmo apie Titaniką režisierius) naujai paruoštą laikrodį nuleido į beveik 10898.4 metrų gylį.

Nardymui_skirtas_laikrodis

Rolex Deep Sea iš 2012 metų.  (Šaltinis: Deployant)


Rolex-Deepsea-Challenge_sidea

Rolex Deep Sea iš 2012 metų.  (Šaltinis: Deployant)


Video apie James Cameron ir Rolex Deep Sea projektą iš 2012 metų.


Režisierius eksperimento metu tapo vienintelis istorijoje, nusileidęs į 11 km gylį solo misijos metu. Jis rinko mokslinius duomenis, pavyzdžius bei vaizdus, filmuotus 3d kameromis, ko nebuvo įmanoma padaryti 1960 metais. Nusileidimas į tokį gylį užtruko 2h 36 min.

Vieninteliai trys žmonės, nusileidę į Marijanų įdubos dugną, buvo režisierius James Cameron, JAV laivyno kapitonas Don Walsh bei inžinierius iš Šveicarijos Jacques Piccard, kuris eksperimento metu jau buvo miręs. Visa komanda džiaugėsi, kad nusileidimas pavyko itin sėkmingai. 2,5 metrų ilgio robotinė „ranka” leido apšviesti bei nufilmuoti pasaulį, esantį visiškoje tamsoje.

Kapsulės piloto kabina tebuvo 109 cm pločio, tad režisierius po ekspedicijos ne vieną valandą nesugebėjo pajudinti rankų bei kojų, tačiau medikų teigimu, 57 metų Cameron’as išliko puikios būklės. Jo komanda teigė, kad planuojama daugiau tokių nusileidimų ir režisierius tam pasiruošęs.

Nardymui_skirtas_laikrodis

Ant kapsulės robotinės „rankos” – Rolex Deep Sea Challenge iš 2012 metų.  (Šaltinis: Rolex)


Kartu su režisieriumi bei kapsule, eksperimentinis Rolex laikrodis taip pat atlaikė kelionę į giliausią vietą Žemėje. Laikrodis išliko puikiai veikiantis visos kelionės metu. Jo parametrai tikrai stebinantys – vandens atsparumas siekia 12 000 metrų, o apkrova, kurią atlaikė laikrodis – 13,6 tonos. Tai dar kartą įrodo, kad Rolex, kaip ir 1960 metais, vis dar yra geriausi gaminant vandeniui atsparius laikrodžius. Apie pirmąjį nardymui skirtą laikrodį, kuris išgarsino Rolex vardą, galite pasiskaityti kitame mano tekste čia.

Kiekviename tokio tipo straipsnyje paminiu įmones, gaminančias gerus segmento laikrodžius, tačiau artėjant vasarai nardymui skirtų laikrodžių poreikis išauga, tad pažadu greitu metu parašyti išsamesnį straipsnį apie galimus pasirinkimus.

Parašykite atsiliepimą

Jūsų el. pašto adresas nebus paskelbtas.