Šveicarų kriptografijos gamintojas, priklausęs CŽV

Kontekstas

Ne paslaptis, kad Šveicarija  turi gerą reputaciją aukštos kokybės inžinerinių produktų gamyboje. Dažniausiai – tai mažo ar vidutinio dydžio verslai, kuriantys mašinų įrankius, presus, liftus ir kitus įrenginius. Dėl tos pačios priežasties Šveicarija turi geriausias pasaulio laikrodžių kompanijas, kurios remiasi minėtais šalies inžinerinės gamybos pasiekimais.

Viena šveicarų kompanija kelis paskutinius XX amžiaus dešimtmečius buvo pasaulinė kriptografijos industrijos lyderė. Įkurta švedo Šveicarijoje, kompanija „Crypto AG“ prekiavo mechaninio šifravimo aparatais daugiau nei 120 pasaulio šalių: Iranui, Indijai, Vatikanui ir tt.

Nors skaitmeninė kriptografija pavertė fizinius kriptografijos aparatus beverčiais, būtent jie buvo ypač svarbūs tarptautinei demokratijai, žvalgybai ir deryboms. „Crypto AG“ buvo pats svarbiausias šveicarų kriptografijos gamintojas, šiai kompanijai itin gelbėjo tai, kad Šveicarija yra neutrali teritorija.

Neseniai vykęs „Washington Post“ ir vokiečių televizijos „ZDF“ tyimas atskleidė, kad nuo 1970 metų „Crypto AG“ buvo slaptai valdoma JAV CŽV bei vokiečių BND (Bundesnachrichtendienst) slaptųjų tarnybų agentūrų. Tyrimas sukėlė nemažą skandalą Šveicarijoje, kur neutralumas buvo nacionalinė politika nuo XIX amžiaus.

Ryšiai su CŽV

Remiantis žurnalu „Post“, „Crypto AG“ įkūrėjas Boris Hagelin tikėjosi perduoti kompaniją sūnui, kuriuo Amerikos žvalgyba nesidomėjo. Deja, 1970 metais jo sūnus žuvo automobilio avarijoje.

Dėl Hagelin ilgamečio kontakto su CŽV, Amerikos šnipų agentūra galų gale įsigijo kompaniją kartu su Vokietijos agentūra, kai Hagelin nusprendė pasitraukti iš verslo būdamas 70 metų amžiaus. Kontroliuodami kompaniją, abiejų šalių agentai pakeitė kriptografijos įrenginius taip, kad galėtų skaityti siunčiamas žinutes.

Šveicarų-kritografija-laikrodis

CŽV būstinė Lagley, Virginia.  (Šaltinis: Watchesbysjx)


Naudodamos skirtingas kompanijas, dvi saugumo agentūros sugebėjo paslėpti jų dalyvavimą šiame reikale kelis dešimtmečius, nepaisant to, kad keli akylesni darbuotojai bei Irano vyriausybė turėjo įtartimų. „Crypto AG“ buvo pelninga kompanija, leidusi savininkams šnipinėti beveik visus (išskyrus grupelę sąjungininkų).

Po to, kai Vokietijos politika pasikeitė, BND nusprendė parduoti savo dalį amerikiečiams 1993 metais. Tačiau po dar kelių metų, visa „Crypto AG“ veikla buvo nuostolinga ir kompanijos išlikimas priklausė nuo CŽV pinigų. Prieš tris metus CŽV pradėjo tolti nuo šveicariškos kompanijos – pirma pardavė kompanijos pastatus, tuomet – verslo dalį, kuri gamino kriptografijos mašinas Šveicarijos vyriausybei.

Kompanijos pavadinimas buvo pakeistas į  „Crypto International Group“ ir parduotas Švedijos verslininkui, kuris, kaip suprantama, visai nežinojo į ką įsivėlė. Firmos internetinis puslapis šiandien deklaruoja, kad „Crypto International Group jokiu būdų neturėjo jokių santykių su CŽV ar BND“.

Labai rekomenduoju paskaityti pilną istoriją Washingtonpost.com puslapyje.

Šveicarų-kriptografijos-gamintojas

Šveicarų kriptografijos gamintojas (Šaltinis: Washingtonpost)


 

Parašykite atsiliepimą

Jūsų el. pašto adresas nebus paskelbtas.