Laikrodžių industrija, Kinija ir koronavirusas

Paskutiniai skaičiai rašymo metu rodo, kad pasaulyje užsikrėtusių yra 87470, mirusių – 2990, pasveikusių – 42670 žmonių nuo išgąstį sukėlusio Koronaviruso. Virš 200 tūkst. žmonių stebima vien Kinijoje. Šis virusas pareikalavo ne tik žmonių, bet ir ekonominių aukų. Globali prekyba stoja – 7 iš 10 pagrindinių pasaulio uostų yra Kinijoje. Naftos kainos – žemiausios nuo 2019 metų pradžios, daugelis oro linijų mažina bei atšaukia skrydžius. Tačiau kaip laikosi laikrodžių industrija šioje sveikatos ir sveikatingumo krizėje?

Kinijos vartojimas

Kinų laikrodžių prekyba smuko žemyn, kai piliečiams buvo liepta neiti iš namų. Biurai ir parduotuvės – uždarytos, žmonės išlenda tik būtiniausių prekių. Istorijos iš Wuhan miesto, kur prasidėjo epidemija, apokaliptinės – žmonės namuose uždaryti jau virš mėnesio kol valdžia nesusitvarko su sergančiais. Prabangos prekės yra tikrai paskutinis dalykas gyventojų galvose. Tai – labai blogas ženklas šveicariškų laikrodžių gamintojams, kurių 1 bei 3 eksporto kryptys ne vienerius metus buvo Hong Kong’as bei Kinija. 4 vietoje – Japonija, kurioje viruso protrūkis taip pat itin žymus. 9 vietoje rikiavosi Italija – didžiausias Europos viruso centras. Ekonominę situaciją apsunkina ir tai, kad žmonės negali keliauti į kitas šalis. Žemyninės Kinijos dalies gyventojai yra svarbus prabangos prekių pirkėjas.

Swatch grupės veiksmai

Swatch-grupe

Nick Hayek, Swatch Group vadovas. Laikrodžių industrija ir poveikis jai. (Šaltinis: Watchonista)


„Swatch Group“ – didžiausia šveicariškų laikrodžių gamintojų grupė – nusprendė atšaukti savo „Time to Move“ šventę, turėjusią vykti kovo pradžioje. Praeitais metais palikę „Baselworld“ – didžiausią ir seniausią pasaulio laikrodžių mugę, šiemet „Swatch Group“ žurnalistams ir pardavėjams turėjo pristatyti naujienas jų pačių organizuojame renginyje. Nick Hayek, grupės CEO, išlieka pozityvus nepaisant šventės nukėlimo į vėlesnį šių metų laikotarpį. „Mes nežinome, kaip koronavirusas plis, tačiau jei panika truks mėnesį ar du, tai neturės neigiamo rezultato ateinantiems metams. Aš esu įsitikinęs, kad situacija bus suvaldyta. Šveicarijoje pagaminti laikrodžiai Kinijos žmonėms išlieka prioritetine prabangos preke visuose kainų segmentuose. Kinijos žmonės norės pirkti dar daugiau po to, kai viruso didžiausia grėsmė nuslūgs.“

Pavasario šventės

Laikrodžių-industrija-koronavirusas

A. Lange & Söhne stendas per 2019 metų SIHH atidarymą. (Šaltinis: Hodinkee)


Baselworld, Šveicarijos seniausia ir didžiausia laikrodžių paroda, kasmet vykusi nuo pat 1917 metų, nukeliama į 2021. Penktadienį tai paskelbė šventės organizatoriai. Šis sprendimas buvo priimtas Šveicarijos vyriausybės, uždraudusios didelio masto privačius bei viešus renginius šalyje dėl epidemijos protrūkio. Tai paskatinio didelis apsikrėtusiųjų šuolis – nuo 0 iki 15 per savaitę ir stebimų žmonių iki daugiau nei 100. Didžioji įtariamųjų dalis buvo Bazelio ir Ženevos  miestuose (3 ir 4 didžiausi šalies miestai).

Dėl šios priežasties taip pat atšauktas ir kitas panašus renginys – SIHH arba „Watches and Wonders“ – 30 metų lenktyniavęs su „Baselworld“ dėl populiarumo bei reikšmės. Vasarį savo individualias parodas nutraukė ne tik minėta „Swatch Group“, bet ir japonų Grand Seiko.

„Baselworld“ – šventė, gimusi per Pirmąjį pasaulinį karą, buvo rengiama net per tokias krizes kaip Antrasis pasaulinis karas ar SARS epidemija 2003 metais. Nors tokie gamintojai kaip „Bulgari“ ar „Citizen Watch“ iš šventės savanoriškai pasitraukė vasario mėnesį, organizatoriai tikėjosi, kad paroda vyks ir šiemet. Deja, galutinis rezultatas – ne jų naudai.

SARS epidemija

SARS-epidemija-laikrodžiai

Žmogus su chirurgine kauke ir stendas, kalbantis apie epidemiją, SARS metu 2003. Tuomet laikrodžių industrija atsigavo gan greitai. (Šaltinis: Businessinsider)


2003 metais SARS epidemija (prasidėjusi Kinijoje) turėjo žymų poveikį pasaulio ekonomikai. Ekonomikai mano, kad dėl SARS pasaulis prarado apie 40 milijardų JAV dolerių, tačiau nuo tada Kinijos svarba smarkiai pasikeitė. Prieš 17 metų, Kinija sudarė tik 4% pasaulio BVP, šiandien – 16%. Neverta pamiršti to, kad dabar Kinijos pirkėjas yra turtingesnis ir viruso poveikis prabangių prekių sektoriui bus dar didesnis. Žiūrint iš istorinės perspektyvos ateitis gali būti šviesi – pasibaigus SARS epidemijai laikrodžių rinkos gan greitai atsigavo ir tapo stiprios.

Tarptautinio verslo svarba

Laikrodžių-industrija-koronavirusas

Jean-Marc Pontroué, „Panerai“ vadovas (Šaltinis: Watchonista)


Kompanijos su plačia geografine sklaida turėtų išgyventi šią epidemiją geriausiai. „Panerai“ vadovas pastebi, kad jie į situaciją žiūri itin rimtai. Svarbiausia – darbuotojų sveikata Kinijoje. Su jais bendraujama kasdien.

„Iš verslo perspektyvos, Panerai susikūrė tarptautinį tinklą ir diversifikacija yra kompanijos stiprybė. Žinoma, Kinija yra svarbus taškas pardavimams, tačiau JAV ir Europa padės suvaldyti šią krizę. Didžioji mūsų pardavimų dalis vyksta šioje pasaulio dalyje. Mes stebime situaciją ir išliekame pozityvūs ilguoju laikotarpiu.“

Baimė dėl ateities

Laikrodžių-industrija-koronavirusas

Epidemijos tikrinimas (Šaltinis: Businessinsider)


Žinoma, didžiausia baimė yra dėl epidemijos trukmės ir žmonių mirčių. Iš verslo pusės – turizmas ir kelionės bei grįžimas į normalų ritmą. Jei viruso plitimas užtruks, bus paveikti ir kiti regionai, ne tik Kinija. Taip pat gali sutrikti ir tam tikrų įmonių komponentų gamyba dėl nebeveikiančių fabrikų.

Sausį šveicariškų laikrodžių industrija buvo stipri. Skaičiai, išleisti Šveicarijos laikrodžių federacijos, rodo, kad bendra prekyba augo 9,4%. Pirmoje vietoje išliko JAV, antroje – Hong Kong’as, tuomet Kinija, Japonija ir Singapūras. Tai reiškia, kad pirmasis metų mėnuo nebuvo paveiktas globalios epidemijos.

Šiuo metu atsakyti, kokią žalą koronavirusas padarys visam laikrodžių verslui – neįmanoma, per daug nežinomųjų, iš kurių svarbiausias – laikas. Tačiau industrijai ši audra nėra pirma ir tikrai ne paskutinė. Istorija gali patvirtinti – ką industrija tikrai sugeba, tai atsitiesti ir judėti pirmyn.

 

Parašykite atsiliepimą

Jūsų el. pašto adresas nebus paskelbtas.