Kaip animacinis šuo atsidūrė ant Omega Speedmaster laikrodžių?

2003 metais Omega išleido ribotus Speedmaster modelius, turėjusius netikėtą detalę ant ciferblato bei galinio dangtelio. Ciferblate, ties 9 valanda sekundžių registro viduryje, atsirado maža figūra: pasišokinėdamas animacinis šuo, apsivilkęs skafandrą su žodžiais virš galvos „Akis į dangų“. Tokia pati kompozicija pasikartojo ir ant galinio dangtelio. Šį šunį buvo lengva atpažinti – tai Snoopy – nuotykius bei svajones mėgstantis biglio veisės šuo iš Charlzo Shulz’co komikso „Žemės riešutai“. Tačiau ką animacinis šuo veikė ant Omega Speedmaster laikrodžių? Ir kaip jis ten atsirado?

snoopy-omega-laikrodis

Šaltinis: Watchfinder


Snoopy

Snoopy bei Omega chronografų istorija yra gan gerai žinoma, kurios pradžia – prieš 50 metų vykęs skrydis į kosmosą. Minimas skrydis buvo Apollo 10, kurio tikslas – pasiruošti istorinei Apollo 11 misijai. Apollo 10 įrašuose raketos pagrindinis modulis buvo vadinamas „Charlie Brown“, o Mėnulio ekspedicijai skirtas modulis – „Snoopy“. „Snoopy“  vardo pasirinkimas atitiko modulio paskirtį – ieškoti, šniukštinėti ir rasti geriausias vietas Apollo 11 nusileidimui. 1969 metais „Peanuts“ veikėjai tapo kultūriniu fenomenu. Pirmasis animuotas filmukas, „A Charlie Brown Christmas“ atsirado  dar 1965 m., o Snoopy tapo ryškiausia šio filmuko žvaigžde.

NASA, norėdama pagerbti techninį personalą, 1968 m. sugalvojo įkurti Sidabrinio Snoopy apdovanojimus. Tai nebuvo tradiciniai apdovanoimai – medalius teikė astronautai. „Už profesionalumą, pasiaukojimą bei pagalbą užtikrinant saugumą kelionėse į kosmosą“. Žmogus, atsakingas už šio apdovanojimo idėją, yra Al Chop. Jis tuo metu vadovavo visam NASA viešųjų ryšių departamentui, kurio viena pagrindinių veiklų buvo teigiamai reklamuoti bei įkvėpti šimtus tūkstančių darbuotojų, nuo kurių priklausė kiekvienos misijos sėkmė.

NASA-laikrodziai

Apollo 10 vadovas Tom Stafford bei kito astronauto Gordon Cooper sekretorė Jayme Flowers su Snoopy (Šaltinis: Hodinkee)


Apollo 13

Čia verta paminėti Apollo 13, kuri vadinama sėkmingiausia iš nesėkmingų NASA misijų. Misijos metu, nuo paleidimo praėjus 55h 54 min ir 53 sek. (įdomus skaičių sekos sutapimas), aptarnavimo modulyje patikros metu sprogo vienas iš dviejų deguonies balionų. Sprogimas apgadino erdvėlaivį ir dėl to sėkmingas sugrįžimas į Žemę tapo neįmanomas.

Astronautai bei komanda Žemėje buvo priversti greitai rasti išeitį bei saugiai sugrąžinti komandą namo. Vienintelė „gelbėjimosi valtis“ buvo jų LEM (Lunar Excursion Module – modulis, skirtas nusileisti ant mėnulio paviršiaus). Valdymo modulis bei LEM buvo sujungti kartu ir apsisukęs aplink Mėnulį pažeistas erdvėlaivis skrido Žemės link. Būtent tada įvyko turbūt svarbiausias laikrodžio chronografo panaudojimas istorijoje. Astronautai, pasinaudoję savo Speedmasteriu, 14-kai sekundžių nukreipė LEM variklius tinkama kryptimi tam, kad ištiesintų skrydžio trajektoriją ir nesudegtų atmosferoje.

Apollo-chronografas

Apollo 13 sugrąžinimas po nusileidimo.


14 sekundžių variklio degimo operacija buvo įvykdyta taip tiksliai, kad Apollo 13 įgula bei modulis nusileido vos pusantros mylios nuo pirminio tikslo. Pripažįstant Omega manufaktūros bei Speedmaster chronografų svarbumą šioje misijoje, 1970 m. įgula padovanojo sidabrinį Snoopy Omegai.

Nasa-apdovanojimas-Omega

Sidabrinio Snoopy apdovanojimas, skirtas Omegai nuo Apollo 13 komandos Jim Lovell, Jack Swigert ir Fred Haise (Šaltinis: Hodinkee)


Sidabrinis Snoopy savo vardą gavo dėl to, kad buvo gaminamas iš sidabro. Šie ženkliukai pabūvojo ir kosmose – pirmiausia – Apollo skrydžių metu, paskui – Space Shuttle (1981-2011) misijų metais.

Sidabrinis_snoopy-omega-speedmaster-laikrodžių

Sidabrinis Snoopy ženkliukas (Hodinkee)


Reti Speedmaster modeliai

Atrodo gan keista, tačiau pirmą kartą Snoopy ant Omega Speedmaster laikrodžių atsirado tik 2003 metais. Tai buvo tradicinis Speedmaster chronografas su sidabrinio Snoopy emblema ant ciferblato ir galinio dangtelio. Produkcija – ribota – išleisti 5441 vienetai, tačiau nepaisant nemažo skaičiaus, šiandien šie laikrodžiai parduodami gerokai virš originalios pirminės kainos. Ieškantys tokių laikrodžių turėtų būti atidūs – rinkoje parduodami standartiniai Speedmaster modeliai su pakeistais ciferblatais ir galiniais dangteliais.

Snoopy-ant-omega-speedmaster-laikrodžių

Omega Speedmaster Professional Snoopy ref. 3758.51 iš 2003 metų.


Antrasis Snoopy Speedmaster išleistas žymiai vėliau, 2015 metais Baselworld parodoje. Ribotas 1970 vienetų leidimas (1970 reiškia metus, kai Apollo 13 Omegai įteikė sidabrinį Snoopy). Ant šių Omega Speedmaster laikrodžių Snoopy nebeturi kosminio kostiumo, o guli poilsio pozoje (kai kurie įsivaizdavo, kad biglis miega ant savo namo stogo ir nenukrisdamas paneigia fizikos dėsnius). Šalia jo galvos pavaizduota jo mintis, kurią Apollo 13 filme ištarė NASA skrydžių koordinatorius Gene Kranz: „Failure is not an option“.

Omega-Speedmaster-laikrodžių-Snoopy

Antrasis riboto leidimo Omega Speedmaster Silver Snoopy ref. 311.32.42.30.04.003 iš 2015 metų  (Šaltinis: Hodinkee)


Snoopy dėl Super-LumiNova puikiai matomas ir naktį, o kartu su juo – ant ciferblato ties 12-3 valandomis užrašyti žodžiai: „What could you do in 14 seconds?“. Šie žodžiai primena sėkmingą 14 sekundžių raketos korekciją, išgelbėjusią Apollo 13 skrydį. Įdomu tai, kad abudu Speedmaster’iai tapo vis retesni ir brangesni. Tai – gan keistas rezultatas nišiniams Omega chronografams. Praeitais metais vienas toks 2015 metų modelis buvo parduotas už 25 tūkst. JAV dolerių, nors planuota kaina tebuvo 7 tūkst.

Manau, būtų smagu pamatyti daugiau Snoopy Speedmaster versijų, ypač tokiu metu, kai NASA ir SpaceX žengia naują etapą kosmoso tyrinėjimo istorijoje. Abudu šie modeliai parodė, kad biglis yra mėgstamas kolekcionierių ir jo „viskas yra padaroma“ nusiteikimas tikrai atspindi Apollo misijų erą.

 

Parašykite atsiliepimą

Jūsų el. pašto adresas nebus paskelbtas.