Kas būtų patikėjęs, kad 1970-taisiais vietinis laikrodininkas nuo išnykimo išgelbės svarbiausią Zenith mechanizmą, o su juo ir kompanijos ateitį?
Istorija
Charles Vermot – žmogus, gimęs vos keli kilometrai nuo Zenith gamyklos Le Locle regione, didžiąją savo karjeros dalį praleido dirbdamas pagrindiniam Zenith chronografų modulių tiekėjui – Martel laikrodžių kompanijai. 1959 m. Zenith įsigijo Martel ir po kurio laiko Charles pradėjo dirbti ties El Primero bei kitais kompanijos modeliais. Laikrodininkas tapo vyriausiuoju inžinieriumi ébauches (terminas, reiškiantis pagrindines mechanizmo dalis) skyriuje. Žymiausias manufaktūros mechanizmas – El Primero – buvo tobulinamas 5 metus ir 1969 m. pristatytas kaip pirmasis aukšto veikimo dažnio automatinis chronografas su kalendorine funkcija. Tuo metu visiškai neturėjęs konkurentų precizikos atžvilgiu (tikslumas: 1/10 sekundės), buvo unikalus ir konstrukciniu aspektu: pilnai integruotas mechanizmas vietoje tradicinio pasirinkimo ant egzistuojančio automatinio mechanizmo tiesiog „uždėti“ chronografo modulį. Verta paminėti ir tai, kad tais pačiais metais Seiko taip pat pristatė pilnai integruotą automatinį chronografą (ref. 6139), tačiau šio veikimo dažnis buvo mažesnis nei Zenith kūrinio.
Charles Vermot (Šaltinis: Hodinkee)
Finansinės bėdos
Deja, tačiau El Primero iš karto nesugebėjo išgelbėti kompanijos nuo finansinės griūties. Manoma, kad šio chronografo kūrimas smarkiai prisidėjo prie ekonominių problemų ir kompanija greitai buvo parduota Čikagos firmai „Zenith Radio Corporation“, kuri laikrodžių gamintojui vadovavo 1971 – 1978 metais. Vadovybė Amerikoje liepė palikti pašalinius projektus ir visus resursus sutelkti ties kvarciniais laikrodžiais, kurie tuo metu atrodė kaip vienintelis Zenith bėdų sprendimas.
Zenith El Primero A386 (Šaltinis: Hodinkee)
Atsakydamas į naujos vadovybės sprendimą, Vermot parašė laišką į Čikagą bandydamas įtikinti, kad jų kuriami automatiniai chronografai kompanijos ateityje vaidins svarbų vaidmenį. Deja, Charles Vermot buvo ignoruojamas ir 1975 m. senasis Martel kompanijos pastatas buvo uždarytas. Jame kurti El Primero ir kiti chronografai konfiskuoti. Įrankiai, gamybos mašinos bei komponentai tiesiog išmesti arba parduoti. Visas darbas, investicijos – veltui.
Senasis Martel pastatas, nuotrauka iš 1961 metų. (Šaltinis: Hodinkee)
Zenith nebuvo vienintelė kompanija, tuo metu susidurianti su problemomis. Visai šalia, už 40 km toks pats sprendimas buvo priimtas ir Valjoux (dabar – ETA) gamykloje. Automatinio mechanizmo 7750 gamyba buvo nutraukta ir tam tikrą laiką visoje Šveicarijoje niekas negamino automatinių chronografų mechanizmų.
Nauju režimu Zenith dirbti sekėsi sunkiai. Nauja strategija neveikė, o vadovybės sprendimai negelbėjo. Kompanijos produkcinė linija nebuvo pritaikyta kvarcinių laikrodžių gamybai, darbuotojai – taip pat tam nepasiruošę. Galų gale, 1978 m., gamintojas buvo parduotas dar kartą – šįkart atgal šveicarams.
El Primero sugrįžimas
Dingęs iš produkcijos, tačiau nepamirštas, El Primero intrigavo mechaninio laikrodžio nenorinčius pamiršti asmenis. 1981 metais Ebel laikrodžių gamintojas pradėjo pirkti nesurinktus 3019PHC El Primero mechanizmus. Tai tebuvo senos Zenith atsargos ir tokių kompanija turėjo net trims metams į priekį. Praėjus metams po Ebel susitarimo, 1982, pasklido gandai, kad Rolex ruošėsi modernizuoti savo Daytona modelį. Oscar Waldan (žymus mechanizmų kūrėjas, dirbęs prie El Primero) sugebėjęs įtikinti Ebel, tą patį padarė ir su Rolex vadovybe. Pasiūlytas El Primero buvo automatinis, o to labai trūko Rolex Daytona modeliui, kurio tuometinis Valjoux 72 mechanizmas buvo prisukamas ranka. Dar svarbiau – Zenith chronografas buvo pakankamai plonas, kad Rolex nereiktų didinti savo Oyster tipo korpusų.
Ebel 1911 chronografas su El Primero mechanizmu. Ebel naudojo pirmąjį Zenith mechanizmą. (Šaltinis: Hodinkee)
Itin pelninga 10 metų, 7 milijonų Šveicarijos frankų vertės sutartis tarp Rolex ir Zenith įsigaliotų tik tada, jei šie sugebėtų pradėti gaminti El Primero iš karto. Problema ta, kad šis procesas gamykloje nevyko jau beveik dešimtmetį. Kompanija chronografo gamybai nebuvo pasiruošusi, tačiau čia ir vėl pasireiškė Charles Vermot.
Vietinis herojus
Paskutinius savo mėnesius uždaromame Martel pastate praleidęs laikrodininkas nusprendė nepaklausyti tiesioginių vadovybės įsakymų. Charles savom rankom ardė El Primero skirtą įrangą ir nešė ją į rūsį. Paslėpta įranga, brėžiniai bei prototipai sėkmingai išgulėjo 10 metų kol kvarco krizė siaubė Šveicarijos laikrodžių industriją.
Dalis Vermot išsaugotų dokumentų ir įrankių, skirtų atkurti El Primero (Šaltinis: Hodinkee)
Dalis tuometinių kolegų manė, kad žmogus buvo sentimentalus, senstantis inžinierius nenorintis pamiršti relikvijų. Tačiau labai gali būti, kad būtent šio sprendimo dėka daugelis laikrodininkų Le Locle regione turi darbą. Dėl Vermot pastangų, Zenith galėjo pajudėti iš mirties taško. Itin smulkmeniškas visų komponentų, brėžinių, gamybos eigos dokumentų klasifikavimas padėjo komanijai greitai atsakyti į visus Rolex reikalavimus ir pradėti gaminti El Primero.
Kelias į sėkmę
Rolex reikalavimai buvo nemenki. Daytona dėl savo estetikos negalėjo turėti datos funkcijos, o tam, kad patys Rolex laikrodininkai galėtų aptarnauti mechanizmą, dažnis buvo sumažintas iki 28,800 vph. Kompanijos prezidentas Francois Manfredini pirmąjį Rolex El Primero mechanizmą ref. 4030 pristatė jau 1986 metais, o po dar dviejų Baselworld parodoje pasirodė antroji Daytona serija.
Rolex Daytona ref. 16520
Vos per kelerius metus El Primero iš neegzistuojančio tapo labiausiai trokštamu mechanizmu rinkoje, o apie 1994 Zenith gamino daugiau mechanizmų nei pačių laikrodžių. Vien Daytona (ref. 16520) modeliui skirti El Primero reprezentuoja šimtus tūkstančių chronografo mechanizmų nuo 1988 iki 2000 metų. Įspūdingi skaičiai.
Rolex Daytona mechanizmas, modifikuotas Zenith El Primero Class 400.
Nuo 1999 m., kai LVMH grupė perėmė Zenith valdymą, El Primero tapo tik dar labiau neatsiejamas nuo gamintojo. Naujieji savininkai išreiškė pilną pasitikėjimą, to rezultatas – nesuskaičiuojama daugybė skirtingų El Primero modelių bei techninių naujovių. Svarbiausia tai, kad per 40 metų mechanizmas išliko beveik nepakitęs ir joks šveicariškų laikrodžių gamintojas šiandien nėra taip identifikuojamas su savo mechanizmu kaip Zenith ir El Primero.
Išsaugodamas El Primero, Charles Vermot išsaugojo ir Zenith. Jo veiksmai šiandien pripažįstami herojiškais ir nepamiršti Le Locle regione. Praėjus 40 metų po gelbėjimo misijos, drąsaus laikrodininko vardas puošia specialius riboto leidimo mėlynu ciferblatu laikrodžius, kuriuos „varo“ ikoninis jo taip mylėtas chronografo mechanizmas.
Riboto leidimo Zenith El Primero 410, skirtas Charles Vermot.
Parašykite atsiliepimą