fbpx

Kvarcinis laikrodis: kas sukūrė pirmąjį ir kaip jis veikia?

kvarcinis-laikrodis-hero

Tai yra trečiasis tekstas apie laikrodžių mechanizmus. Šįkart - kvarcinis laikrodis. Apie mechaninį laikrodį rašiau čia. o automatinį čia.

Kaip veikia kvarcinis laikrodis?

Kvarcinis laikrodis turi mechanizmą, kurio energijos šaltinis yra baterija. Tokio laikrodžio kas rytą prisukti nereikia, baterija energiją perduoda nuolat. Šie laikrodžiai yra tikslesni nei mechaniniai bei automatiniai mechaniniai ir pirmą kartą masinei auditorijai pristatytas 1969 metais. Tai padarė japonų gamintojas - Seiko. Tai buvo revoliucinis išradimas, leidęs laikrodžiams tapti daug tikslesniems ir žymiai pigesnies nei iki tol. Kvarciniai laikrodžiai pardavimais greitai aplenkė mechaninius Šveicarijos gamintojams net nespėjus susivokti. Tuo metu dvi iš trijų šveicarų laikrodžių gamintojų bankrutavo. Šis įvykis istorijoje dar vadinamas 'Kvarco krize'.
Kaip atskirti kvarcinį laikrodį nuo mechaninio nematant mechanizmo? Kvarcinio rodyklės peršoka kas sekundę pirmyn, o mechaninio - plaukia nesustodamos.

Kvarcinio laikrodžio veikimo principas:

1. Elektra teka iš baterijos į kvarcinį kristalą per dalis, atsakingas už elektros paskirstymą visame laikrodyje. Tai vadinama integruotu ratu.
2. Kvarcinis kristalas suvibruoja beveik 33 tūkst. kartų per sekundę.
3. Šie impulsai siunčiami per integruotą ratą į motorą, verčiantį el. energiją į mechaninę energiją.
4. Kiekvieną 32,768 el. impulsą motoras siunčia į dalį, atsakingą už rodyklių judinimą.
5. Ši dalis priverčia rodykles judėti pirmyn.

Dažniausiai tokių laikrodžių baterijas reikia keisti kas 12-24 mėnesius, tačiau brangesni kvarciniai laikrodžiai turi 5 metų veikimo baterijas. Kvarciniai laikrodžiai yra pigūs, tikslūs ir kiekvienas jų esam turėję bent po kelis. Neabejotinai populiariausias tokių laikrodžių gamintojas - "Swatch" (Second watch ar Swiss watch trumpinys), greitai išpopuliarėjęs 1970-1980 metais.

kvarcinis-laikrodis-sudetis
kvarcinis-laikrodis-seiko

Pirmasis pasaulyje kvarcinis laikrodis Seiko iš 1969 metų. (Šaltinis: Horahalus)

kvarcinis-laikrodis-mechanizmas-seiko

Pirmasis pasaulyje kvarcinis laikrodis Seiko iš 1969 metų. Mechanizmas. (Šaltinis: Hodinkee)

image6

Pagamintų laikrodžių statistika bėgant metams. . (Šaltinis: Horahalus)

kvarcinis-laikrodis-rolex

Rolex bandymas gaminti aukštos kokybės kvarcinius laikrodžius. (Šaltinis: Hodinkee)

rolex-quartz

Rolex bandymas gaminti aukštos kokybės kvarcinius laikrodžius. Mechanizmas (Šaltinis: Hodinkee)

Viršuje esanti nuotrauka vaizduoja kvarcinių laikrodžių bumą. Laikrodžiai buvo naudoti pop kultūroje (išgarsėjo Swatch), netgi James Bond'o filmuose. (Šaltinis: Hodinkee)

3 Comments

  1. […] ne vieną svarbią inovaciją industrijoje. Pirmas kvarcinis laikrodis buvo Seiko (apie tai rašiau čia). Vienas iš kompanijos padalinių – Grand Seiko – buvo atsakingas už brangesnius, mechaninius […]

    Atsakyti
  2. […] Aiškaus dizaino laikrodis turi gerą kvarcinį mechanizmą (apie kvarcinį mechanizmą rašiau čia) ir 3 metus veikiančią […]

    Atsakyti
  3. […] Swatch laikrodžių kaina: 185 (Spot Mickey) ir 125 doleriai (Spot Mirror Mickey). Diametras taip pat skiriasi – Spot Mickey – 34 mm, Spot Mirror Mickey – 41 mm. Laikrodžiai pagaminti iš plastiko (apyrankės – silikonas), tad atsparumas vandeniui tėra 30 m ( tai reiškia, kad galbūt galite nusiplauti rankas su tokiais laikrodžiais, jokio rimtesnio vandens kontakto). Mechanizmas – kvarcinis (apie juos rašiau šiame straipsnyje) […]

    Atsakyti

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Scroll to top
Share via