fbpx

Kvarcinis laikrodis

KVARCAS-MECHANIZMAS

Tai kaip tie laikrodžiai veikia? #3

Kvarcinis arba baterijos pagalba veikiantis laikrodis. Tokio laikrodžio prisukti taipogi nereikia, nes energijos šaltinis yra baterija. Šie laikrodžiai yra patys tiksliausi iš visų mechanizmų rūšių ir masiškai pasirodė apie 1970 metus. Tuo metu dvi iš trijų šveicarų laikrodžių gamintojų bankrutavo.
Kaip atskirti kvarcinį laikrodį nuo mechaninio nematant mechanizmo? Kvarcinio rodyklės peršoka kas sekundę pirmyn, o mechaninio - plaukia nesustodamos.

Kvarcinio laikrodžio veikimo principas:
1. Elektra teka iš baterijos į kvarcinį kristalą per dalis, atsakingas už elektros paskirstymą visame laikrodyje. Tai vadinama integruotu ratu.
2. Kvarcinis kristalas suvibruoja beveik 33 tūkst. kartų per sekundę.
3. Šie impulsai siunčiami per integruotą ratą į motorą, verčiantį el. energiją į mechaninę energiją.
4. Kiekvieną 32,768 el. impulsą motoras siunčia į dalį, atsakingą už rodyklių judinimą. 
5. Ši dalis priverčia rodykles judėti pirmyn.

Dažniausiai tokių laikrodžių baterijas reikia keisti kas 12-24 mėnesius, tačiau brangesni kvarciniai laikrodžiai turi 5 metų veikimo baterijas. Kvarciniai laikrodžiai yra pigūs, tikslūs ir kiekvienas jų esam turėję bent po kelis. Neabejotinai populiariausias tokių laikrodžių gamintojas - "Swatch" (Second watch), greitai išpopuliarėjęs 1970-1980 metais.

MECHANIZMO-SUDETIS
image-33

Pirmasis pasaulyje kvarcinis laikrodis Seiko iš 1969 metų. (Šaltinis: Horahalus)

Seiko-35A

Pirmasis pasaulyje kvarcinis laikrodis Seiko iš 1969 metų. Mechanizmas. (Šaltinis: Hodinkee)

image6

Pagamintų laikrodžių statistika bėgant metams. . (Šaltinis: Horahalus)

rolex

Rolex bandymas gaminti aukštos kokybės kvarcinius laikrodžius. (Šaltinis: Hodinkee)

rolex-quartz

Rolex bandymas gaminti aukštos kokybės kvarcinius laikrodžius. Mechanizmas (Šaltinis: Hodinkee)

Viršuje esanti nuotrauka vaizduoja kvarcinių laikrodžių bumą. Laikrodžiai buvo naudoti pop kultūroje (išgarsėjo Swatch), netgi James Bond'o filmuose. (Šaltinis: Hodinkee)

3 Comments

  1. […] ne vieną svarbią inovaciją industrijoje. Pirmas kvarcinis laikrodis buvo Seiko (apie tai rašiau čia). Vienas iš kompanijos padalinių – Grand Seiko – buvo atsakingas už brangesnius, mechaninius […]

    Atsakyti
  2. […] Aiškaus dizaino laikrodis turi gerą kvarcinį mechanizmą (apie kvarcinį mechanizmą rašiau čia) ir 3 metus veikiančią […]

    Atsakyti
  3. […] Swatch laikrodžių kaina: 185 (Spot Mickey) ir 125 doleriai (Spot Mirror Mickey). Diametras taip pat skiriasi – Spot Mickey – 34 mm, Spot Mirror Mickey – 41 mm. Laikrodžiai pagaminti iš plastiko (apyrankės – silikonas), tad atsparumas vandeniui tėra 30 m ( tai reiškia, kad galbūt galite nusiplauti rankas su tokiais laikrodžiais, jokio rimtesnio vandens kontakto). Mechanizmas – kvarcinis (apie juos rašiau šiame straipsnyje) […]

    Atsakyti

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Scroll to top
Share via