Tradicija
Baselworld laikrodžių šventė – didžiausia, laukiamiausia industrijos mugė ir geriausia vieta susitikti laikrodžių manufaktūroms, entuziastams ir spaudai. Čia pristatomi svarbiausi gamintojų kūriniai ir industrijos kryptis kitiems metams. Taip buvo nuo pat mugės įkūrimo ir nepaisant rinkos nuosmukių bei pakilimų šios kelios dienos visad nuteikdavo teigiamai.Tačiau šiemet dar gerokai prieš šventę paskelbta apie mugės sutrumpinimą dviem dienomis dėl dalyvių skaičiaus smukimo – 2018 metų šventėje dalyvavo tik 650 įmonių (vietoj įprastų 1300). Pasitraukė tiek didelės įmonės, tiek mažosios. Gamintojai kaltino milžiniškas ekspozicijų kainas, kylančias nuo 2013-tųjų, spauda dėl infrastruktūros trūkumo aplink mugę ir nelogiškai aukštų kainų viešbučiuose, restoranuose ir tt. Lankytojai maloniai jaučiasi tik tada, kai perkamas dešimtis tūkstančių kainuojantis laikrodis. Nesu girdėjęs, kad apie Baselworld parodą būtų taip prastai atsiliepta. Prieš mugę ir po jos. Pirmą kartą nebuvo paskelbta kitų metų mugės data – tik pažadas, kad ji tikrai įvyks. Sklando gandai, kad paskutinė mugė vyks 2020 metais. Po to – nežinia. Tačiau net ir vyraujant tokioms nuotaikoms yra keli laikrodžiai, kuriuos verta prisiminti.
Longines Military Watch
Longines Military laikrodis. (Šaltinis: Hodinkee)
Paskutinius kelerius metus senų, vintažinių laikrodžių atnaujintos versijos yra išperkamos akimirksniu. Kažkada Longines kūrė puikiai atrodančius ir techniškai inovatyvius laikrodžius bei buvo viena didžiausių manufaktūrų pasaulyje.
Longines Military Watch yra 1940-tųjų britų pilotams skirtų laikrodžių atnaujinimas. Paprastas ano laikmečio spalvos ciferblatas su „faux patina” (dirbtinis ciferblatų sendinimas – atrodo, lyg laikrodis būtų pažeistas saulės spindulių ir turėtų unikalų spalvos pakitimą arba raštą) ir tik valandų žymėjimu suklaidino ne vieną mugės lankytoją – daugelis manė, kad čia tiesiog senas laikrodis. Būtent tai sulaukė nemažo atgarsio mugėje.
Mechanizmas – modernus ir gan neįprastas, su 65 valandų rezervu. Verta paminėti tris Longines metalo mėlynos rodykles bei uždarą mechanizmo dangtelį. Dabar daugelis gamintojų mėgsta rodyti mechanizmą, tačiau šįkart Longines pasielgė teisingai – pagal senojo laikrodžio prototipą. Neabejotinai geriausias vintažinio laikrodžio atnaujinimas Baselio mugėje šiais metais.
Longines Military Watch (Longines karinis laikrodis). (Šaltinis: Hodinkee)
NOMOS Glashütte Tangente Neomatik 41 Update
Nomos Glashütte Tangente Neomatik 41 Update laikrodis. (Šaltinis: Hodinkee)
Nomos Glashütte – vieni mano mėgstamiausių. Geras, švarus, modernus dizainas, jauna manufaktūra ir mokėjimas bendrauti su jaunais pirkėjais (marketingas – viena silpniausių industrijos vietų).
Šiemet Nomos išleido kelis naujus modelius, šis laikrodis – labiau pavykęs. Modelio pavadinime yra žodis „update”. Tangente linija – Bauhaus dizaino laikrodžiai, šiemet gavę dar niekur nematytą datos rodymo atnaujinimą. Data rodoma išoriniame ciferblato žiede – raudona spalva iš abiejų pusių žymi mėnesio dieną. Tai yra puikus įrodymas, jog Nomos mąsto kūrybingai ir kuria naują dar nematytą dizainą ir identitetą. Tokie sprendimai padeda pritraukti naujų, jaunų pirkėjų.
Tokiam dizainui buvo sukurtas naujas mechanizmas. Neomatik mechanizmo pagrindu (kuris yra itin plonas – 3.6mm storio) sukurtas 6101 kalibras, kuriame data nustatoma itin lengvai.
Šis Nomos dizaino atnaujinimas – gaivaus oro gurkšnis erdvėje, kur kiekvienas gamintojas jau 150 metų yra įsikibęs senų tradicijų ir bijo padaryti ką nors įdomesnio. Baselworld laikrodžių šventė tampa puikia vieta tą priminti.
Nomos Glashütte Tangente Neomatik 41 Update datos rodymo dizainas iš arčiau. (Šaltinis: Hodinkee)
Nomos Glashütte Tangente Neomatik 41 Update mechanizmas. (Šaltinis: Hodinkee)
The Grand Seiko Hi-Beat 36000 VFA SBGH265
The Grand Seiko Hi-Beat 36000 VFA SBGH265 For 20th Anniversary Of Caliber 9S laikrodis. (Šaltinis: Hodinkee)
Daugelis žino Seiko laikrodžius. Japoniški, pigūs, patikimi, padarę ne vieną svarbią inovaciją industrijoje. Pirmas kvarcinis laikrodis buvo Seiko (apie tai rašiau čia). Vienas iš kompanijos padalinių – Grand Seiko – buvo atsakingas už brangesnius, mechaninius laikrodžius. Šiemet yra antrieji metai, kai Grand Seiko atsiskyrė nuo motininės kompanijos ir tapo nepriklausoma. Su kiekvienu išleidžiamu laikrodžiu Grand Seiko fanų ratas tik plečiasi, o šių metų Baselworld laikrodžių šventė tapo vieta, kur pristatyti kūriniai kompaniją kelia į tą patį lygį su Šveicarijos konkurentais.
Svarbus Grand Seiko modelis
Šis laikrodis skirtas svarbiam įvykiui – sukanka 20 metų Seiko 9s mechanizmui (pirmasis mechaninis Grand Seiko mechanizmas per 20 metų). Šį mechanizmą turintis laikrodis turėjo įkūnyti pagrindinę Grand Seiko idėją: sukurti tobulą kasdienį laikrodį. Grįžtant į šiuos metus ant pristatyto laikrodžio ciferblato yra trys raidės: VFA arba Very fine adjusted – tai reiškia, kad laikrodis sukalibruotas iki +3/-1 sekundės paklaidos per dieną. Mechaniniam laikrodžiui tai yra itin preciziškas laiko rodymas.
Ciferblatas išmarginas Grand Seiko logotipo raidėmis bei ženklu, skirtu Seiko padaliniui, sukūrusiam pirmąjį Hi-Beat (itin tikslų) laikrodį. Šis paminėjimui skirtas laikrodis pagamintas iš platinos su išraižytu ciferblatu bus išleistas itin mažu tiražu (20), todėl rimtiems Grand Seiko kolekcionieriams bus sunku atsispirti. Kaina – $53 000. Rinkoje vyrauja nuomonė, kad jei laikrodis nėra šveicariškas, tokių pinigų mokėti tikrai neverta. Ne dėl dizaino ar inovacijos trūkumo. Tiesiog ne Swiss made. Asmeniškai niekad nemėgau Seiko, tačiau nuo pat pradžių seku Grand Seiko veiksmus ir galiu pasakyti, kad su tokiais laikrodžiais manufaktūra greitai bus lygi Šveicarijoje esantiems konkurentams.
The Grand Seiko Hi-Beat 36000 VFA SBGH265 For 20th Anniversary Of Caliber 9S laikrodžio graviruotas ciferblatas. (Šaltinis: Hodinkee)
The Grand Seiko Hi-Beat 36000 VFA SBGH265 For 20th Anniversary Of Caliber 9S laikrodis. Itin preciziško mechanizmo pusė (Šaltinis: Hodinkee)
Viršuje esanti nuotrauka vaizduoja Baselworld 2018 mugę. (Šaltinis: Hodinkee)
Parašykite atsiliepimą