Mechaninis laikrodis: istorija ir veikimo principas

Taigi kaip tie laikrodžiai veikia? Šį kartą paaiškinsiu kaip veikia ranka prisukamas mechaninis laikrodis.

Šiek tiek istorijos

Iš esmės yra du laikrodžių mechanizmo tipai: mechaninis laikrodis ir kvarcinis (su baterija). Mechaniniai laikrodžiai dar skiriasi tuo, kad vieni yra ranka prisukami, o kiti „pasikrauna” automatiškai nuo judesių, kai yra ant rankos. Tokie mechanizmai vadinami automatinias mechanizmais, apie kurių veikimo principą esu rašęs čia. Tačiau šiandien trumpai apie ranka prisukamą mechaninį laikrodį. Toks mechanizmo tipas buvo pirmasis ir atsirado daug anksčiau nei kvarcinis ar automatinis. Mums įprasti (nešiojami ant rankos) laikrodžiai visuomenei tapo žinomi Pirmojo Pasaulinio karo metu, o pradėti masiškai gaminti tarpukariu ir Antrojo Pasaulinio karo metu, kai nuo to priklausė kareivių gyvybės. Tai puikiai atvaizduoja Christopher Nolan režisuotas 2017 metų filmas ‘Dunkirk’, kur britų pilotas (vaidina Tom Hardy), nuolatos tikrina laiką žiūrėdamas į savo Omega. Žinodamas kiek laiko praėjo, jis susiskaičiuoja lėktuve turimą degalų kiekį (apie minėtą Omega rašiau čia). Tai yra tik vienas iš begalės iliustruotų pavyzdžių, kai mechaninis laikrodis buvo bene svarbiausias žmogaus įrankis.  Dabar apie patį mechanizmą:

Mechaninis laikrodis: veikimo principas

Yra 5 svarbiausi elementai, dėl kurio mechaninis ranka prisukamas laikrodis rodo laiką: 
1. Energija, 2. Pavaros, 3. Pabėgimo dalis, 4. Kontroliuojanti dalis, 5. Laiko indikatorius.

Dabar detaliau kaip viskas veikia:
1. Viskam reikia energijos. Sukant laikrodžio karūnėlę, ji prisuka spyruoklę (mainspring), kuri sukaupia savyje energijos tam tikram laikui ir perduoda į pavaras.
2. Pavaros (gears) perduoda energiją per laikrodį.
3. Pabėgimo dalis (escapement) sulaiko pavaras, sukontroliuoja perduodamą energiją tam tikru tempu, kad laikrodis veiktų pagal ritmą ir neišeikvotų energijos tik jį prisukus.
4. Kontroliuojanti dalis (balance wheel) naudodama jau sukontroliuotą energiją siūbuoja pirmyn ir atgal pastoviu tempu.
5. Kas tam tikrą siūbavimų skaičių, energija yra perduodama per pavaras, atsakingas už valandas, minutes ir sekundes. Būtent jos ir priverčia rodykles judėti į priekį. Tokiam mechaniniam laikrodžiui vidutiniškai energijos pakanka 40 valandų.

ranka-mechanika

Mechaninis Omega manufaktūros laikrodis iš WW2 laikų. Tuo metu dar nebuvo nei automatinių, nei kvarcinių laikrodžių (Kvarcinius laikrodžius pirmą kartą pristatė Seiko 1969 m). Kairėje matoma kontroliuojanti dalis (balance wheel). (Šaltinis: Pinterest)


 

Parašykite atsiliepimą

Jūsų el. pašto adresas nebus paskelbtas.