Laikrodis, jo istorija, reikšmė ir Kieklaiko

Laikrodis – sėkmės įrankis

2009 metais beveik niekam nežinoma laikrodžių gamintoja iš JAV pardavė vieną iš savo produkcijos modelių už kelis milijonus dolerių visame pasaulyje. Šie laikrodžiai nebuvo niekuo išskirtiniai, jų pardavimų sėkmės nelėmė nei dizainas, nei reklamos kampanija. Vienintelis išskirtinis faktas – vienas jų buvo dovana tuometiniam JAV prezidentui Barakui Obamai nuo komandos gimtadienio proga. Kai kelių šimtų dolerių laikrodis pasirodė ant prezidento rankos per kelis viešus renginius, jo pardavimų sėkmė buvo garantuota. Tai tebuvo paprasčiausias baterijos pagalba veikiantis laikrodis, kuris rodo laiką ir turi chronometro funkciją. Sėkmę lėmė asociacija. Turėdamas šį laikrodį žmogus patenka į grupę, kuriai priklauso JAV prezidentas. O žmonės mėgsta priklausyti tokiems klubams.

Obama-laikrodis

B. Obama su jam dovanotu laikrodžiu. (Šaltinis: Onthedash)


Industrija

Šveicarijos laikrodžių rinka veikia plačiai – 2016 m. parduota laikrodžių už 16.6 mlrd. eurų. Ir nors pagrindinė laikrodžio funkcija – rodyti laiką – tapo nebereikalinga atsiradus mobiliesiems telefonams, žmonės visvien juos perka. Kodėl? Kodėl laikrodžiai dovanojami šalių prezidentams, geriausiems sportininkams, kodėl jų reklamos matomos žinomiausiuose žurnaluose ar ant įžymybių rankų?

Apie 1980 m. po kvarcinio (baterijos pagalba veikiančio) laikrodžio revoliucijos, dvi iš trijų Šveicarijos laikrodžių manufaktūrų bankrutavo. Išlikusios kompanijos ir jų vadovai nusprendė, kad laikrodis privalo būti mažas šedevras ant riešo, rodantis ne tik išskirtinę kokybę, kelių šimtų metų gaminimo tradicijas, tačiau ir inovacijas bei technologijas. Šie laikrodžiai greitai tapo „Ferrari“ automobilio, „NASA“ erdvėlaivio ar geriausio itališko kostiumo atitikmeniu.

Asociacija

Nepaisant dydžio, laikrodis simbolizuoja sporto jaudulį, pavojų ar nuotykius. Filmuose apie James Bond’ą visad matomas „Rolex “ar „Omega“ firmų laikrodis, „NASA“ astronautai dėvi „Omega Speedmaster“, „Tag Heuer“ remia „Mclaren“ Formulės 1 ekipą. Staiga laikrodis asocijuojasi su kosmosu arba vienu pavojingiausių, greičiausių bei brangiausių sporto šakų. Kuris vyras nenorėtų būti tokio sporto dalimi? Šiemet viename iš aukcionų buvo parduotas Jacqueline Kennedy „Cartier“ laikrodis, kurį nusipirko Kim Kardashian West. Neabejoju, kad šis laikrodis bus perduotas Kim dukrai, sulaukus tinkamo amžiaus su mintimi, kad šį laikrodį didžiąją gyvenimo dalį nešiojo JAV stiliaus ikona bei pirmoji ponia. Abejoju, kad kuri mergina atsisakytų tokios dovanos.

james-bond-laikrodis

James Bond (Daniel Craig) ir jo Omega Seamaster. (Šaltinis: Soletopia)


cartier-laikrodis

Jacqueline Kennedy ir jos Cartier Tank. (Šaltinis: Habituallychic)


Tokie laikrodžiai yra ir gera investicija. Protingai pasirinktas pirkinys ne tik išlaikys, tačiau ir kels savo vertę. 2017 metais buvo parduotas vienas brangiausių laikrodžių istorijoje – Patek Philippe 1518 už 11 mln. Šveicarijos frankų. Pats pardavėjas šį laikrodį 2008 m. nusipirko už 2.2 mln. JAV dolerių. Taigi, tam tikrų laikrodžių vertė auga žvėriškais tempais.

patek-philippe-laikrodis

Vienas brangiausių pasaulio laikrodžių – Patek Philippe 1518A in steel. (Šaltinis: Watchbase)


obama-prezidento-laikrodis

Dovana B. Obamai 46 gimtadienio proga nuo komandos narių. (Šaltinis: Onthedash)


Tęstinumas

Vakarų Europoje vyrauja tradicija: sulaukus 18 arba pabaigus mokyklą, sūnus ar dukra gauna laikrodį kaip dovaną iš tėvų. Šis laikrodis neprivalo būti brangus, vienintelis reikalavimas – mechaninis veikimo principas. Tinkamai prižiūrimas mechaninis laikrodis gali veikti dešimtmečius. Ši, atrodytų, paprasta dovana, perduodama iš kartos į kartą, dažnai tampa neįkainojama šeimos relikvija, kuri primena brangius žmones.

Galų gale laikrodžiai yra malonumas. Laikrodis pasako labai daug apie žmogų. Ir tai nebūtinai turi būti brangus daiktas. Obama įrodė – gali būti vienos iš galingiausių pasaulio šalių vadovu ir nešioti 300 dolerių nekainuojantį laikrodį. Ir nors šiandien jie, atrodytų,nebereikalingi, brangūs, žmonės juos vis tiek myli ir dėvi.

Kokie jie, ką reiškia ir kokia šių mažų, bet labai svarbių daiktų istorija pabandysim išsiaiškinti šiame puslapyje. Tikiuosi, kad kiekvienas atras ką nors sau. Skanaus!

Viršuje nuotraukoje Buzz Aldrin su Omega Speedmaster Professional moonwatch (Šaltinis: Oracleoftime)

Parašykite atsiliepimą

Jūsų el. pašto adresas nebus paskelbtas.