Vacheron Constantin laikrodis dingusiame caro Faberge kiaušinyje

Viena iš istorijų, kai imperatoriškas rusiškas Faberge kiaušinis ir Vacheron Constantin laikrodis viduje buvo atrastas mažame JAV turgelyje ir tapo brangiausiu laikrodžiu pasaulyje.

Kontekstas

2011 metais vyras į Google paiešką įvedė raktinius žodžius „Vacheron Constantin“ ir „egg“. Rezultatai nustebino: 2000 metais mažame JAV turgelyje už 13 tūkst. JAV dolerių  pirktas auksinis kiaušinis iš tiesų buvo 1887 metų gimtadienio dovana Rusijos carui Aleksandrui III nuo Peter Carl Faberge. Galų gale šis kiaušinis buvo parduotas privačiam asmeniui ir tapo tuo metu brangiausiu laikrodžiu pasaulyje.

Vachern-Constantin-Laikrodis

Trečiasisi Faberge kiaušinis eksponuojamas Londone 2014 metais (Šaltinis: History)


Atsiradimo istorija

Romanovų ekstravagantiška karališkųjų Velykų kiaušinių tradicija prasidėjo caro Aleksandro III valdymo laikais 1885 metais. Tais metais Aleksandras nusprendė įteikti žmonai velykinę dovaną sutaręs su auksakaliu Peter Carl Faberge, perėmusiu savo tėvo auksakalystės verslą 1882 metais. Vietoj grandinėlės ar pakabuko, Faberge sukūrė kai ką paprasto, bet nematyto – kiaušinį su staigmena viduje. Tai tapo pirmuoju iš 54 auksinių karališkosios šeimos užsakytų kiaušinių. Po pirmų kelių metų, caras leido Faberge laisvai kurti: visi jo pagaminti kiaušiniai buvo unikalūs ir nepanašūs į ankstesniuosius.

Trečiasis

Anksčiau minėtasis Faberge kūrinys su Vacheron Constantin laikrodžiu viduje buvo trečiasis auksakalio kūrinys. Anot oficialių dokumentų, 1889 metų vasario 8 dieną, trečiasis imperatoriškasis Velykų kiaušinis įtrauktas į Rusijos imperatoriškojo kabineto sąrašą kartu su kitais Faberge kūriniais. Aprašymas skambėjo taip: „1887 – Velykinis kiaušinis su laikrodžiu, dekoruotu deimantais, safyrais ir deimantais plokščiu padu 2160 rublių“.

caro-laikrodžiai

Nuotrauka iš 1902 metais vykusios parodos Sant Peterburge, kur ant stiklinės lentynėlės matomas trečiasis Faberge kiaušinis. Ši originali nuotrauka išliko iki mūsų dienų (Šaltinis: Wartski).


Pagamintas iš geltono aukso, trečiasis stovėjo ant trijų kojų pjedestalo. Apačioje matyti liūto pėdos, viršuje – auksinės girliandos su deimantų intarpais bei mėlynais safyrais. Siurprizas viduje – moteriškas Vacheron Constantin laikrodis. Baltas emalinis ciferblatas, išgraviruotos ir deimantais puoštos auksinės rodyklės. Laikrodis buvo išimtas iš savo gamyklinio korpuso ir pakabintas ant specialių vyrių tam, kad galėtų būti vertikalioje padėtyje atidarius kiaušinį. Viso šio grožio bendras aukštis – tik 8.2 cm.

Trečiasis Faberge kiaušinis (Šaltinis: Hodinkee)


Jis išbuvo caro šeimoje iki 1917 metų revoliucijos. Nuvertus carą kiaušinis laikytas Kremliaus ižde, o 1922 visiškai dingo. Trečiasis Faberge kiaušinis vėl atsirado 1964-taisiais, kai Parke Bernet (aukcionų namai, kuriuos vėliau nupirko Sotheby’s) jį pardavė už 2450 JAV dolerių. Kaip caro brangenybė dingo iš SSRS ir nukeliavo į JAV – nėra žinoma.

Faberge-kiaušinis

Dingęs Faberge kiaušinis iš 1964 metų katalogo. (Šaltinis: Hodinkee)


Lemtinga Google paieška

Neįvardintas pirkėjas, radęs šį dingusį kiaušinį mažame turgelyje, niekaip negalėjo jo perparduoti ir netgi bandė jį išlydyti. Kiek vėliau įvyko 2011 metų Google paieška ir po kontakto su Wartski šeima, kuri prekiauja antikvarais ir yra Faberge ekspertė, šie nupirko kiaušinį neįvardintam klientui 2012 metais. Suma nėra tiksli, bet manoma, kad tai buvo 30-33 mln. JAV dolerių ribose.

Faberge-kiaušinis

Trečiasis dingęs Faberge kiaušinis (Šaltinis: Hodinkee)


Po pardavimo šis Faberge kiaušinis kartu tapo ir brangiausiai parduotu laikrodžiu pasaulyje. Jis pralenkė 2007 m. už 18 mln. JAV dolerių parduotą Rothschild Faberge kiaušinį, bei Henry Graves Supercomplication – tuo metu brangiausią laikrodį be jokių priedų, parduotą už 11 mln. JAV dolerių 1999 metais.

Įdomu paminėti ir tai, kad Vacheron labai didžiuojasi būdami karalių laikrodininkais. 1950-tųjų Vacheron dėžutės turėjo frazę „Proud Possession of Royalty Since 1755“, kurioje tarp kitų paminėtas Rusijos caras Nokolajus II.

Šiandien brangiausio pasaulio laikrodžio rekordas priklauso Patek Philippe, apie kurį rašiau čia.

Parašykite atsiliepimą

Jūsų el. pašto adresas nebus paskelbtas.