Speedmaster iš kosmoso: galimybė įsigyti astronauto laikrodį

Kosmonauto Nikolajaus Budarino Omega Speedmaster iš kosmoso pasirodys aukcione.

Kontekstas

Laikrodis, kurį rusų kosmonautas Nikolajus Budarinas naudojo bent trijuose išėjimuose į atvirą kosmosą, pasirodys internetiniame PR aukcione balandžio 9 dieną. Kosmose pabūvojęs Omega chronografas jau yra vertybė, tačiau šis dalyvavo istorinėje 1995 metais vykusioje STS-71/TM-21 misijoje, kai JAV kosminis erdvėlaivis prisijungė prie rusų stoties MIR. PR aukcionai šį chronografą įvertino 50 tūkst. JAV dolerių, tačiau atsižvelgus į praėjusių metų panašios tematikos pardavimus, tokia kaina labai konservatyvi.

Omega-chronografas

JAV kosminis laivas, prisijungęs prie rusų MIR stoties (Šaltinis: Hodinkee)


Kosmoso lenktynės

Berlyno Siena užbaigdama Šaltąjį karą sugriuvo 1989 metų lapkričio 9 dieną. Maždaug dešimt metų iki to, Prancūzijoje amerikiečių generolas Thomas Patten Stafford sukirto rankomis su rusų kosmonautu Aleksėju Leonovu. Susitikimas neoficialiai pabaigė kosmoso lenktynes, vykusias nuo 1957 metų, kai sėkmingai pakilo Sputnik satelitas. Rusai sudarė taikos sutartį su JAV, o jas atstovaujantys vyrai tapo draugais iki gyvenimo galo.

Speedmaster-iš-kosmoso

Budarino Speedmaster’is su odine apyranke (Šaltinis: Hodinkee)


Omega 1975 metais vykusiam Apollo-Soyuz susijungimui paminėti sukūrė specialų laikrodį. Tą akimirką prasidėjęs bendradarbiavimas tarp NASA ir ROSCOSMOS (rusų kosmoso agentūra) trunka iki šios dienos. Į balandžio aukcioną keliaujantis Nikolajaus Budarino laikrodis yra to bendradarbiavimo istorijos dalis.

1995 metų liepos 27 erdvėlaivis Atlantis pakilo Kenedžio kosmoso centre į trečiąją Shuttle-MIR programą. Kosmonautai Anatolijus Solovjovas ir Nikolajus Budarinas buvo tarp įgulos narių. Jų pilotuojamas kosminis laivas prisijungė prie MIR stoties – pirmą kartą istorijoje rusiškas erdvėlaivis susijungė su amerikietišku nuo anksčiau minėto 1975-tųjų Apollo-Soyuz testo. Susijungimo tikslas buvo sugrąžintį astronautą Normaną Thagardą, kuris dirbo MIR stotyje.

Kosmos-lenktynes-laikrodžiai

Nikolajus Budarinas, kurio Omega Speedmaster bus parduodama aukcione (Šaltinis: Hodinkee)


Chronografas iš kosmoso

Misijos metu MIR, Budarinas į atvirą kosmosą buvo išėjęs tris kartus. Šiuose žygiuose astronautas ant rankos turėjo į aukcioną keliaujantį laikrodį. Deja, rusas neišsaugojo velcro lipnios apyrankės, kuria chronografai būdavo apjuosiami aplink kosminį kostiumą. Tarp pasivaikščiojimų, Nikolajus 14 valandų praleido kapsulėje – tuo metu Speedmaster iš kosmoso būdavo dėvimas su odine apyranke, kurią nuotraukoje matote su laikrodžiu.

Svarbu prisiminti tai, kad Speedmaster’iai, kurie darbuotojams išduodami kosmoso agentūros, privalo būti sugrąžinti. Kartais astronautai turi galimybę išsipirkti savo laikrodžius. Aukcione siūlomas Omega laikrodis (serijinis numeris: 4826777) įdomus tuo, kad tai yra asmeninis astronauto įrankis, atvykęs iš rusų , o ne amerikiečių kosmoso programos (Omega Speedmaster’ius įprasta matyti NASA programoje). Šis chronografas – ne tik horologijos istorijos dalis – tai rusų bei amerikiečių bendradarbiavimo ir šiandien pamiršto kosmoso užkariavimo istorijos dalis.

Aukcionas vyks balandžio 9 dieną, daugiau informacijos rasite čia.

 

Parašykite atsiliepimą

Jūsų el. pašto adresas nebus paskelbtas.