Senosios Vilniaus laiptinės ir jų paslaptys – fotografijų projekte – Kurgičia

Karantino metas mums visiems buvo kiek neįprastas. Žmonės atrado daugiau laiko sau, pradėjo sportuoti, atsinaujino namų interjerus. Mano brolis – Vytenis Malinauskas – susidomėjo architektūros istorija, jį ypač sužavėjo senosios Vilniaus laiptinės. Netikėtais atradimais pradėjęs dalintis Instagram paskyroje, Vytenis pristato projektą pavadinimu Kurgičia.

Stebinanti pradžia

Kiek daugiau nei prieš metus pradėjęs fotografuoti bei dalintis nuotraukomis Vytenis pastebėjo, kad šios susilaukia itin didelio dėmesio. Jo nuomone – daugelis miesto gyventojų ar lankytojų net nežino, kokius išskirtinius interjerus mes turime. Lietuvos sostinė ilgą istorijos laikotarpį atliko svarbų vaidmenį Europos žemyne. Nuo pat įkūrimo čia maišėsi skirtingos kultūros, dariusios įtaką architektūrai bei jos stiliams. Išlikusiu paveldu socialinių tinklų dėka Vytenis gali dalintis su plačia auditorija ir taip paskatinti kiekvieną domėtis mylimo miesto istorija.

Karantino metu pamatyta Sodų g. daugiabučio laiptinės nuotrauka paskatino pačiam pradėti domėtis vietinės architektūros istorija ir eiti bei atrasti už (ne visada) puošnių fasadų slypinčias laiptines. Kiekvienas pasivaikščiojimas sukeldavo azartą, o atrastas lobis – paties ir sekančios bendruomenės džiaugsmą. Kaskart sulaukęs paskatinimo Vytenis nusprendė tam skirti daugiau laiko bei pastangų.

Vilniaus-nuotraukos-kurgičia

Vytenio atrastos Vilniaus laiptinės (Šaltinis: Instagram)


Atradimo džiaugsmas

Senosios Vilniaus laiptinės atrandamos loterijos būdu – jei einant pro šalį akį patraukia išskirtinės išvaizdos namas, Vytenis turi užsukti. Žinoma, ne visada pavyksta atrasti ką nors vertingo, tačiau bandyti verta – dažnai rezultatai nudžiugina.

Nors Vilnius negali lygintis su didžiaisiais vakarų ar rytų Europos miestais, tačiau neaplankytų vietų dar daug. Didžioji dalis laiptinių yra rakinamuose daugiabučiuose arba valstybinių, privačių įstaigų patalpose, tad patekimas yra ganėtinai sudėtingas. Kartais reikia kantriai laukti, kol kas nors išeis ir pavyks įlįsti pasigėrėti vaizdu. Džiugina tai, kad pamatę brolio susidomėjimą, senamiesčio, Stoties rajono ar naujamiesčio gyventojai patys parašo ir įsileidžia į savo namus.

Vilniaus-nuotraukos-kurgičia

Senosios Vilniaus laiptinės (Šaltinis: Instagram)


Pamirštas paveldas

Vytenis pastebi, jog seniesiems Vilniaus rajonams yra kur tobulėti. Istoriniai pastatai dažnai neprižiūrėti, palikti likimo valiai. Viskas, kas yra vieša nuosavybė – pradedant šimtametėmis įėjimo durimis, baigiant laiptinių puošybos elementais – pamiršta bei nyksta, prarasdamos pradinį grožį. Žinoma, po truputį situacija keičiasi. Smagu, kai bendruomenės suinteresuotos atkurti bendras patalpas bei išsaugoti interjero vertybes – tokie žmonių sprendimai atsispinti įėjus į jų gyvenamus pastatus. Apima geros emocijos, norisi atsivesti parodyti draugus bei miesto svečius.

Tai kur tos laiptinės?

Vietų, kuriose daromos nuotraukos, Vytenis neatskleidžia. Pirmiausia – tai pagarba jį įsileidusiems gyventojams. Paviešinus laiptines, jų gyventojai gali sulaukti nekviestų svečių, trukdysiančių ramybę. Taip pat – tai puiki proga patiems išeiti ir pradėti tyrinėti. Atradimo džiaugsmas, nematytos gatvės bei domėjimasis istorija gali tapti puikiu hobiu.

Vilniaus-nuotraukos-kurgičia

Vytenis siūlo laiptines atrasti patiems (Šaltinis: Instagram)


Kurgičia

Kur gi čia? – bene dažniausiai girdimas Vytenio klausimas. Ir nors į šį klausimą atsakyti jis nesiruošia, sulaukęs daugelio prašymų, nusprendė dalį nuotraukų pristatyti plakatų formatu. Nuo šiol kiekvienas miesto, architektūros fanas ar jo idėją palaikantis žmogus gali turėti dalelę Vilniaus savo namuose, biure ar padovanoti ją kitiems. Galbūt ši netikėtai atrasta Vytenio veikla padės mums iš naujo pažinti bei pamilti Vilnių prieš įsimylint kokį nors miestą užsienyje.

Vytenio darytas laiptinių nuotraukas plakatų pavidalu galite rasti čia:

LRT darytą reportažą apie Vytenį galite pasižiūrėti čia:

Šaltinis: LRT


 

1 Reply įjungti Senosios Vilniaus laiptinės ir jų paslaptys – fotografijų projekte – Kurgičia

Parašykite atsiliepimą

Jūsų el. pašto adresas nebus paskelbtas.