Milgauss modelis niekada nebuvo populiarus, nors neabejotinai išsiskiria kaip vienas geriausiai atpažįstamų Rolex laikrodžių. Beveik šimtmetį kompanija kuria laikrodžius savo sričių profesionalams, tačiau Milgauss taip ir nepasiekė Submariner, GMT – Master ar Explorer serijų šlovės. Nepaisant to, Milgauss žymi itin svarbią erą Rolex istorijoje, kaip pirmasis kompanijos laikrodis, atsparus magnetiniams laukams. Kokia jo evoliucija ir svarbiausi modeliai? Pabandykime išsiaiškinti.
Elektra visur
Po to, kai pasaulis susipažino su atominėmis bombomis, o elektra atsirado bene kiekvienuose namuose, dalis visuomenės – mokslininkai, technikai bei medikai – suprato, kad tuometiniai laikrodžiai neatitiko juos supančios darbinės aplinkos. Narams reikėjo atsparumo vandeniui, pilotams – aiškaus, kontrastuojančio ciferblato, mokslininkams – atsparumo magnetiniams laukams. Didelio stiprumo magnetiniai laukai gali aplankstyti bei kitaip pakenkti svarbiausioms mechanizmo dalims ir pridaryti neatitaisomos žalos. 1950-taisiais daugelis laikrodžių buvo atsparūs 50 – 100 gausų. Tai – elektromagnetinė jėga, generuojama šaldytuvo magneto. Įsivaizduokite, kokią žalą laikrodžiui galėjo padaryti hidroelektrinė užtvanka arba pramoninis generatorius.
Milgauss ref. 6541 reklama (Šaltinis: Squarespace)
Milgauss
Ne viename šaltinyje patvirtinama, kad 1954 m. į Rolex kreipėsi CERN instituto mokslininkai, prašydami sukurti jų darbo aplinkai tinkamą laikrodį. Nors pirmuoju laikomas 1956 m. pasirodęs Rolex Milgauss ref. 6541, tais pačiais 1954 m. kompanija pristatė itin riboto tiražo ref. 6543 versiją (manoma, kad buvo pagaminta tarp 88 ir 200 vienetų). Kodėl Rolex nepripažįsta dviem metais anksčiau pasirodžiusio ref. 6543 pirmuoju? Galbūt kompanijos akyse tai – prototipas, gamintas itin mažu tiražu ir turintis tiek daug panašumų su tuometiniu Submariner.
Rolex Milgauss laikrodis ref. 6543 iš 1955 metų. Kompanijos nepripažįstamas kaip pirmasis tikrasis Milgauss modelis (Šaltinis: Christies)
Žodį Milgauss sukūrė patys Rolex. Mil (Mille žodžio trumpinys) lotyniškai reiškė 1000, o Gauss – vienetas, kuriuo matuojami elektromagnetiniai laukai. Taigi, modelio pavadinimas turėjo tapti amžinu priminimu, kad pirmasis laikrodis buvo atsparus tūkstančiui gausų. Mechanizmas kal. 1080 Milgauss modelių viduje (ref. 6543, ir 6541) nesiskyrė nuo kitų tuometinių automatinius mechanizmus turinčių Rolex’ų. Ypatinga buvo korpuso konstrukcija. Minkštos geležies gaubtas korpuse saugojo mechanizmą nuo magnetinių laukų poveikio. Ši technologija vadinama Faradėjaus narvu (M. Faradėjus šį atradimą padarė 1836 m.), leidžianti pasiskirstyti elektromagnetiniams laukams per gaubto laidžiąją medžiagą taip neutralizuojant poveikį mechanizmui. Toks principas industrijoje naudojamas dar ir šiandien.
Milgauss ref. 6541
Rolex Milgauss ref. 6541 (Šaltinis: pinimg)
Išoriškai, pirmasis oficialus Milgauss ref. 6541 modelis priminė tuometinį Submariner. Identiškas mechanizmas, išorinis sukamasis žiedas (bezel) ir sąsajas su elektra primenanti sekundinė žaibo formos rodyklė. Papildomas ir išskirtinis bruožas buvo bičių korį primenantis ciferblatas. Nors didžioji dauguma fanų šį modelį mėgsta dėl korio estetikos, tokia išvaizda pasirinkta ne atsitiktinai. Ciferblatas sukonstruotas iš dviejų susipinančių metalo sluoksnių, pridedančių ne tik vizualinės raiškos, bet ir sukuriančių papildomą skydą prieš elektromagnetines bangas.
Technologiškai įspūdingas laikrodis nepadarė didelio įspūdžio plačiajai visuomenei. Daugelis manė, kad laikrodis per didelis didelis (diamteras – 37 mm), kitiems neįtiko dizaino sprendimai. Nepadėjo ir tai, kad prieš kelis metus pristatyti sėkmingi Submariner ir GMT modeliai mažino potencialius Milgauss pardavimus.
Vizualiai įspūdingas ir techninių privalumų turintis Milgauss ciferblatas (Šaltinis: Ablogtowatch)
Milgauss ref. 1019
1960 metais pristatytas 1019 modelis buvo kardinalus dizaino pokytis lyginant su buvusiais bandymais. Korio ciferblatas, žaibo formos sekundinė rodyklė ir juodas sukamas išorinis žiedas buvo išmesti lauk. Šie pakeisti matiniu ciferblatu, tiesia sekundine rodykle ir poliruotu išoriniu žiedu. Egzistuoja trys modelio versijos: sidabarinis, juodas ir sidabrinis be tamsoje šviečiančių valandinių žymėjimų. Pastarasis (be žymėjimų) buvo specialus CERN užsakymas. Jiems reikėjo laikrodžio be radioaktyvaus tričio, kuris trukdė atliekant delikačius eksperimentus. Rolex sutiko – CERN ciferblatas yra vienas geidžiamiausių vintažinių Milgauss modelių dėl sąsajų su žymiąja laboratorija.
Rolex Milgauss laikrodis ref. 1019 su CERN ciferblatu (be šviečiančių žymėjimų) (Šaltinis: Timepiecechronicle)
Milgauss ref. 1019 versijos su tradiciniu ciferblatu (Šaltinis: Timepiecechronicle)
Savaip gražus, paprastas, funkcionalus ir Rolex dizaino kalbai priimtinesnis naujasis Milgauss modelis kompanijai buvo dar didesnis galvos skausmas nei ankstesnysis. Pirkėjai nejautė jokio prielankumo. Pardavimai buvo tokie prasti, kad britų atstovai šiuos modelius naudodavo kaip derybų objektus, pardavimo metu pridėdami prie kitų, labiau geidžiamų Rolex modelių. 1988 metais modelio gamyba buvo nutraukta.
Milgauss ref. 1019 mechanizmo dangtelis (Šaltinis: Timepiecechronicle)
Milgauss ref. 116400
2007 metais Baselworld parodoje pristatytas naujausios kartos modelis. Po 19 metų pertraukos, Milgauss turėjo žalsvą atspalvį turintį stikliuką bei oranžinius akcentus. Žinoma, jei tokius spalvų derinius pristatytų Breitling, niekas net nepastebėtų, tačiau Rolex? Korpusas padidintas iki 40 mm, naudojamas kompanijos 904L plienas. Žalio atspalvio stikliuką buvo taip sunku pagaminti, kad Rolex nesivargino jo patentuoti – niekas kitas tokio nesiryžo gaminti.
Rolex Milgauss ref. 116400 (Šaltinis: Hqmilton)
Ref. 116400 viduje sukosi COSC sertifikuotas mechanizmas kal. 3131, kuris tapo pirmuoju Milgauss turinčiu antimagnetinę technologiją pačiame mechanizme. Minkštos geležies gaubtas vis dar egzistavo, bet pagrindinės mechanizmo dalys gamintos iš antimagnetinių medžiagų. Iš ref. 6541 modelio sugrąžinta žaibo formos sekundinė rodyklė (šįkart – oranžinė), išorinis žiedas pasiskolintas iš ref. 1019 modelio.
2014 metais pristatytas Z-Blue. Naujausias Milgauss modelis turėjo ypatingą elektros mėlynos spalvos ciferblatą, dengtą cirkoniu. Nors ir tapo 2014 m. Baselworld pažiba, puikiai pardavimais pasigirti negalėjo.
Milgauss Z-Blue (Šaltinis: I-wristwatch)
Milgauss šiandien
Nors niekada nesidžiaugė naujų modelių šlove, ankstyvi Milgauss (kaip ir kiti Rolex sportiniai modeliai) yra ypač vertinami kolekcionierių. Kol 1960 m. išleistas ref. 1019 šiandien perkamas už 25 – 50 tūkst. JAV dolerių, ref. 6541 aukcionuose siekia 250 – 300+ tūkst. JAV dolerių. Didelės sumos už kompanijos juodas avis. Tačiau man ankstyvasis Milgauss ref. 6541 primena laikus, kai Rolex darė eksperimentus. Kai nebijojo testuoti. Vienai konservatyviausių gamintojų sukurti tokį nematytą ir tuo metu nepriimtą dizainą reikėjo būti visiškai kito kalibro kompanija negu yra dabar. 6541 neabejotinai yra vienas gražiausių (subjektyvu, žinau) Rolexų ir tikiu, kad nieko panašaus šiandieninė Karūna išleisti negalėtų.
Ta proga, šiandien Kieklaiko pristato pirmąjį iš daugelio ateityje pasirodysiančių aksesuarų Jūsų gyvenamai ar darbo erdvei papuošti – Rolex Milgauss ref. 6541 plakatas (arba printas). Spausdintas ant kokybiško, storo matinio popieriaus, Milgauss 6541 puikiai tiks laikrodžių entuziastui ar dizainą mėgstančiam žmogui. Apie dydžius ir viską detaliau – šioje nuorodoje.
Parašykite atsiliepimą