Panerai laikrodis su Rolex mechanizmu – brangiausias Ebay 2020 metais

Šiandien Panerai – puikiai visame pasaulyje žinomas gamintojas, kurio laikrodžius nešioja tokie vyrai kaip Sylvester Stallone. Tačiau pradžia buvo kukli – mažas italų gamintojas, tiekiantis laiko matavimo įrankius Italijos kariuomenei. Kokiais dizaino bruožais išsiskiria ankstyvas Panerai laikrodis? Kuo ypatingas brangiausiu Ebay platformoje 2020 metais parduotas Panerai? Ir kodėl Florencijos manufaktūros kūriniuose atsirado Rolex vardas? Pabandykime išsiaiškinti.

Pradžia

Officine Panerai 1860 m. Florencijoje įkūrė Giovanni Panerai. Apie 1900 metus, Giovanni anūkas Guido perėmė verslą ir 1916 kompanija tapo oficialia Regia Marina – karališkojo Italijos laivyno – rėmėja. Šis įvykis padėjo pamatus, ant kurių kompanija stovi ir šiandien. Tuomet kurti ne tik laikrodžiai, bet ir kompasai bei gylio matavimo prietaisai. Bėgant metams ir tęsiantis draugystei su kariuomene, Panerai pristatė itin svarbų laikrodžių patobulinimą – Radiomir. Tai – radžio (cheminio elemento) pagrindu sukurti milteliai, kuriais padengti ciferblatai švytėdavo tamsoje. Tuomet apie itin kenksmingą radžio poveikį žmogui nebuvo daug žinoma ir ši medžiaga plačiai naudota visoje industrijoje – apie tai plačiau rašiau čia.

1936 m. karališkasis laivynas Panerai paprašė sukonstruoti laikrodį, galintį išbūti ypač ekstremaliomis sąlygomis po vandeniu. Laivynui reikėjo didelio laikrodžio – žymiai didesnio nei tuometiniai laiko matavimo įrankiai. Stambius laikrodžius buvo lengva apjuosti aplink nardymo kostiumą, tamsoje šviečiantys skaičiai aiškiai priminė, kad senka deguonis. Amžiuje, kai žmonės neturėjo kompiuterių, nuo tokių laikrodžių priklausė gyvybė. Forma sekė paskui funkciją. Taip gimė Radiomir.

Vienas iš pirmųjų – Panerai laikrodis  – 47 mm diametro kariuomenės naro įrankis (ref. 3646, Šaltinis: Bloomberg)


Radiomir

Šis Panerai, kurį matote kiek aukščiau, pagamintas 1938 m. Tai buvo vieni pirmųjų metų, kai pasirodė dar ir šiandien matomi modelio dizaino bruožai. Labiausiai akį traukiantis (ir svarbiausias) – sumuštinio konstrukcijos ciferblatas. Jį sudarė dvi plokštės – apatinė, padengta radžio milteliais, ir viršutinė – kurioje išpjauti skaičiai bei valandų žymekliai. Negalima nepastebėti charakteringų kardo formos rodyklių ir milžiniškos karūnėlės – taip pat kaip ir pilotams skirtuose laikrodžiuose, šios buvo specialiai išdidinamos tam, kad mūvint pirštines galima būtų reguliuoti laikrodį. Ilgos, į laidą panašios auselės, puikiai laikė Panerai ant naro – kario riešo. Visus šio ankstyvo dizaino aspektus galime pamatyti ir šiandieniniame Radiomir laikrodyje. Geras dizainas tiesiog nesensta.

Panerai-laikrodziai

Per daugelį metų Saulės spindulių, naudojimo ir radiacijos paveiktas karamelės atspalvio cifrblatas (Šaltinis: Bloomberg)


Šio laikrodžio ciferblatas – karamelės rudos spalvos su juodais taškais bei žiedu aplink centrą. Kolekcionieriai tai vadina tropiniu ciferblatu, kuris gyvenimo pradžioje buvo juodas ir tapo rusvas. Dėl bendro tono pasikeitimo kalta Saulės šviesa. Juodi taškai žymi laikrodžio naudojimą pagal paskirtį. Didelė tikimybė, kad į jį buvo patekę vandens. Žiedas aplink centrą – rečiau sutinkamas elementas. Kaip jau minėjau, Radiomir ciferblatas buvo padengtas radžio milteliais ir dėl išgaubto stikliuko radiacija koncentravosi būtent aplink laikrodžio vidurį. Šiandien toks laikrodis pavojaus nekelia, tačiau nevertėtų jo laikyti naktimis po pagalve.

Rolex mechanizmas

Ankstyvais kompanijos metais Panerai negamino mechanizmų. Dalį jų pirko iš vieno šveicarų gamintojo – Rolex. Kaip ir daugelis kompanijų, Rolex savo istoriją pradėjo nuo dalių ir mechanizmų tiekimo jau esamiems laikrodžių gamintojams. Verta paminėti, kad pirmoje XX a. pusėje, Rolex gamino ir Panerai korpusus, o didžiąją mechanizmų dalį italams tiekė  šveicarų Cortébert. Dėl to šio ankstyvo Radiomir mechanizmo dangtelis – permatomas. Tai itin reta tokiam senam laikrodžiui. Ant mechanizmo matyti Rolex įspaudas, o galinės korpuso dalies – brevettato – reiškiantis patentuotą dizainą.

Rolex-Panerai-laikrodziai

Atkreipkite dėmesį į Rolex įspaudą ant mechanizmo. (Šaltinis: Bloomberg)


Tokie ankstyvieji Panerai modeliai yra itin sunkiai surandami. Net ir radus niekada nežinai, ar jis originalus. Ankstyvieji kompanijų laikrodžiai buvo leidžiami itin mažais kiekiais ir labai nedaug tarpusavyje besiskiriančiomis variacijomis. Žinant vintažinių laikrodžių kultūrą, viena įtartina detalė gali reikšti, kad tai nėra originalus laikrodis. Ieškant tokio kalibro laikrodžio būtina kreiptis į nepriekaištingą reputaciją turintį pardavėją. Vienas tokių Christies aukcionų namuose 2018 metais parduotas už 50 tūkst. Šveicarijos frankų.

1997 metai ir Panerai PAM 21

Legenda pasakoja, kad 1997 m. Angelo Bonati (tuometinis Panerai CEO) rado 60 nepanaudotų Rolex mechanizmų tvarkydamas kompanijos archyvus. Panerai panaudojo šiuos mechanizmus, įdėjo juos į platininius korpusus su permatomu mechanizmo dangteliu ir sukūrė 60 laikrodžių seriją su vintažiniu Rolex 618 kalibru. Ribota serija referavo į legendinį Radiomir ref. 3646 – laikrodį, apie kurį rašiau teksto pirmoje dalyje. Panašaus dydžio korpusas, auselės, giliai rusvo atspalvio ciferblatas, atkartojantis per daugelį metų parudusius Panerai ciferbaltus.

Panerai-laikrodis

Rolex-mechanizmasNaujasis Panerai laikrodis iš 1997 su senuoju Rolex mechanizmu (Šaltinis: Phillips)


Savaime suprantama, ši 60 laikrodžių serija buvo žaibiškai išparduota, Phillips aukcionas 2017 metais antrąjį iš 60 modelių pardavė 125 tūkst. Šveicarijos frankų. Tai buvo pirmasis rinkoje pasirodęs modelis, sakoma, kad 1 numeriu paženklintas Radiomir nukeliavo itin svarbiam Italijos politikui. Šiandien šie laikrodžiai – tokie pat populiarūs tarp kolekcionierių  kaip ir 1997: šis PAM 21, ref. 3464 bei ref. 6152 išlieka tarp labiausiai trokštamų Panerai laikrodžių.

Tik paaiškinus visą modelių bei kompanijos atsiradimo istoriją galima suprasti, kodėl vienas iš Panerai kūrinių šiemet tapo brangiausiai parduotu laikrodžiu platformoje. 125 tūkst. JAV dolerių – dideli pinigai už itališką nardymui skirtą laikrodį, tačiau atsižvelgus į retumą bei žinomiausio laikrodžių industrijos žaidėjo – Rolex – vardą ant mechanizmo galime teigti, kad ši piniginė vertė ateityje tik augs.

Brangiausiai parduoti laikrodžiai Ebay platformoje 2020 metais (Šaltinis: WatchPro)


 

Parašykite atsiliepimą

Jūsų el. pašto adresas nebus paskelbtas.