Pablo Picasso laikrodžiai, asmenybė ir palikimas

Per savo 7 dešimtmečius trukusią karjerą, Pablo Picasso tapo vienu svarbiausių XX a. meno žmonių. Kūrybingas maištininkas, davęs pasauliui kubizmą, prisidėjęs prie simbolizmo ir siurrealizmo, palikęs begalę darbų ir dar gyvenimo laikotarpiu praturtėjęs Picasso suprato prabangą bei grožį, kurių dalimi tapo ir jo asmeniniai laikrodžiai.

Picasso palikimas

„Tas sušiktas Picasso“, –  rašė Jackson Pollock, „Jis padarė viską“. Kai modernaus meno tėvas mirė 1973 m. būdamas 91-erių, jis tapo produktyviausiu menininku istorijoje, palikdamas 13,500 paveikslų, 100 tūkst. spaudos ir graviūros darbų, 34 tūkst. iliustracijų, neminint keramikos ir skulptūros darbų. 2015 metais Christies aukcionų namai sumušė pasaulio rekordą, pardavę Pablo „Alžyro moteris“ (Les Femmes d’Alger) už 179 mln. JAV dolerių. Tai įtikino cinikus, kad tarptautinė kolekcionierių bendruomenė pažymėjo Picasso kaip vieną svarbiausių ir investicija į šį menininką yra saugesnė nei investicija į auksą, naftą ar deimantus.

Alžyro-moterys-Kieklaiko

„Alžyro Moterys“  (Šaltinis: Artnews)


Vardiniai laikrodžiai

Kai 2010 m. Paryžiaus aukcione pasirodė nekataloguota Pablo Picasso darbų dalis, meno rinka sudrebėjo. Kolekcija priklausė tapytojo vairuotojui Mauricce Bessneu, kuris dirbo ispanui 1967-1973 metais. Vairuotojui mirus 1991 m. jo garaže rastas 271 darbas – dovana nuo Pablo. Šiuos darbus ir kitus daiktus aukcione pristatė Pablo Picasso turtą valdantys namai. Keli iš minėtų daiktų buvo laikrodžiai. Jie nebuvo išgraviruoti ar pasirašyti paties menininko, tačiau aplink emalio ciferblatą vietoj valandų žymėjimo matyti 12 raidžių – Pablo Picasso. Laikrodžiai netikėtai atsirado, tačiau greitai ir dingo – iš nuotraukų matyti, jog tapytojas nenusiimdavo jų dirbdamas, o tai reiškia milžinišką vertę tinkamam kolekcionieriui. Katalogo nuotraukoje matyti, kad vienas laikrodis – auksinis su krokodilo odos apyranke, raidės – Granjon šrifto (sukurto 1928 m.), kitas – plieninis, juoda odine apyranke, raidžių šriftas – Gotham. Deja nei šriftai, nei užrašas „19 Jewels“ nepadeda nustatyti gamintojo ar pagaminimo datos.

Pablo-Picasso-laikrodžiai

Pablo Picasso vardiniai laikrodžiai (Šaltinis: Revolution)


Subtili kolekcija

Pablo-Picasso-laikrodžiai

Pablo Picasso (Šaltinis: Revolution)


Nemanau, kad Picasso save laikė kolekcionieriumi, tačiau jam tikrai turėjo patikti laikrodžiai. Yra žinoma, kad tapytojas turėjo tris laikrodžius (apart pagamintų su jo vardu): 1940-tųjų Jaeger-LeCoultre, 1950-tųjų Patek Philippe ir 1960-tųjų Rolex GMT-Master. Trys skirtingi jo gyvenimo dešimtmečiai, trys skirtingi, ypatingai svarbūs gamintojai ir trys ikoniški modeliai.

Pablo-Picasso-laikrodžiai

Pablo Picasso su Jaeger-LeCoultre  trigubu kalendoriumi (Šaltinis: Hodinkee)


Nuotrauka daryta žymaus portretų fotografo Yousuf Karsh, kurioje matomas meistras su Jaeger-LeCoultre trigubu kalendoriumi ir mėnulio fazės komplikacija. Labai mažai žinoma apie šį Pablo laikrodį (kaip ir apie visus jo turėtus laikrodžius). Aišku tai, kad laikrodis gamintas 1940-1950 metais, kai Picasso gyveno okupuotame (1944m. išlaisvintame) Paryžiuje. Iki karo pabaigos laikotarpis buvo sunkus – tapyba neatitiko nacių ideologijos, Picasso negalėjo eksponuoti darbų, tapytojas buvo engiamas Gestapo. Po miesto išlaisvinimo jis sutiko Françoise Gilot, su kuria susilaukė dviejų vaikų: Claude (gimė 1947 m.) ir Paloma (gimė 1949 m.).

Picasso-laikrodziai-Kieklaiko

Taip atrodė Jaeger-LeCoultre trigubi kalendoriai su mėnulio fazės komplikacija iš 1940-tųjų. Gali būti, kad Picasso laikrodis buvo labai panašus (Šaltinis: Analogshift)


Pablo-Picasso

Picasso su Patek Philippe (Šaltinis: Patekwatch)


Antrasis meistro laikrodis – taip pat klasikinis ir su daugeliu funkcijų (komplikacijų). Žinoma, kad tai geriausio klasikinių laikrodžių pasaulyje gamintojo – Patek Philippe – kūrinys. Tiksliau – Patek Philippe ref. 2497, rodantis mėnesį, mėnulio fazę, mėnesio bei savaitės dienas. Laikrodžiai su šiomis funkcijomis dar vadinami amžinaisiais kalendoriais (perpetual calendar). Pagamintas 1950-1960 metais, kai Pablo mėgavosi jaunų moterų draugija, o menininko darbus vienijo seno neūžaugos, besigėrinčio jaunomis moterimis, tema. Įžengęs į  7 dešimtį, Pablo daug laiko skyrė keramikai ir tapymui ant jos (vienas jo darbų matomas nuotraukoje su Jaeger-LeCoultre).

Patek-Philippe-Kieklaiko

Patek Philippe re. 2497, pagamintas 1954 m. Spėjama, jog šis modelis priklausė tapytojui. 2017 m. šio laikrodžio vertė buvo apie 800 tūkst. eurų (Šaltinis: Phillips)


Paskutiniai darbai

Rolex-GMT-Kieklaiko

Pablo Picasso su  Amerikos indėnų galvos apdangalu ir Rolex GMT-Master. (Šaltinis: Crownandcaliber)


Artėjant gyvenimui prie pabaigos, Picasso visą energiją skyrė darbui. Darbuose buvo galima įžiūrėti kelis stilius, daugiau spalvų, ekspresyvumo,  pornografijos. Jie buvo kitokie ir nesuprasti. Nuotraukoje matote Pablo su Rolex GMT-Master (ref. 1675). Sudėjus visus tris laikrodžius matyti, kad pirmi du – klasikiniai, prabangūs, rafinuoti, šis – sportinis, drąsus, ekspresyvus. Kitoks, atitinkantis paskutinį genijaus tapybos laikotarpį.

Rolex-gmt-kieklaiko

Rolex GMT-Master ref. 1675. (Šaltinis: Hqmilton)


Tik po tapytojo mirties, kai likęs pasaulis pajudėjo nuo abstraktaus ekspresionizmo, visuomenė suvokė, kad paskutiniais metais Picasso atrado neo-ekspresionizmą ir buvo, kaip ir dažnai praeityje, anksčiau savo laiko. Gaila, tačiau po mirties 1973 metais dingo ir Pablo Picasso laikrodžiai. Jie įvardinami tarp svarbiausių prarastų pasaulio laikrodžių, niekas nepasirodo nei aukcionų namuose, nei antrinėje rinkoje. Pastaraisiais metais atrasti Paul Newman Rolex Daytona, Marlon Brando Rolex GMT-Master laikrodžiai suteikia vilties, jog kažkur užmirštame stalčiuje guli laikrodžiai, matę bene svarbiausių tapybos darbų istorijoje gimimą.

Picasso-Kieklaiko

Pablo Picasso laikrodžiai (Šaltinis: Revolutionwatch)


 

Parašykite atsiliepimą

Jūsų el. pašto adresas nebus paskelbtas.