Kvarcinis laikrodis: kas sukūrė pirmąjį ir kaip jis veikia?

Kvarcinis laikrodis arba kvarcinis mechanizmas – vienas iš trijų pagrindinių būdų tiekti energiją laikrodžiams. Mechaninis laikrodis bei jo veikimo principai aprašyti čia, o automatinis laikrodis aptartas čia.

Kaip veikia kvarcinis laikrodis?

Kvarcinis laikrodis turi mechanizmą, kurio energijos šaltinis yra baterija. Tokio laikrodžio kas rytą prisukti nereikia, baterija energiją perduoda nuolat. Šie laikrodžiai yra tikslesni nei mechaniniai bei automatiniai mechaniniai ir pirmą kartą masinei auditorijai pristatyti 1969 metais. Tai padarė japonų gamintojas – Seiko. Kvarcinis mechanizmas buvo revoliucinis išradimas, leidęs laikrodžiams tapti daug tikslesniems ir žymiai pigesniems nei iki tol. Kvarciniai laikrodžiai pardavimais greitai aplenkė mechaninius modelius Šveicarijos gamintojams net nespėjus susivokti. Šios naujovės įtaka laikrodžių industrijai buvo tokia didelė, kad nesugebėdami pasiūlyti geresnio produkto dvi iš trijų šveicarų laikrodžių gamintojų bankrutavo. Šis įvykis Šveicarijos horologijos istorijoje dar vadinamas kvarco krize, o Japonijoje – kvarco revoliucija. Po kurio laiko šveicarų kompanijos pateikė savo kvarcinių mechanizmų variantus, tačiau japonai marketingo ir populiarumo atžvilgiu šioje kainų kategorijoje buvo ir dar dabar yra nepavejami.

Kaip atskirti kvarcinį laikrodį nuo mechaninio? Lengviausia – pažiūrėti į mechanizmą. Jeigu atidarius dangtelį matoma smulki baterija, tuomet laikrodis – kvarcinis. Neturint galimybės pažvelgti į mechanizmą reikia stebėti ciferblatą. Kvarcinio laikrodžio rodyklės peršoka kas sekundę pirmyn, o mechaninio – plaukia nesustodamos. 

Kvarcinio laikrodžio veikimo principas:

1. Elektra teka iš baterijos į kvarcinį kristalą per dalis, atsakingas už elektros paskirstymą visame laikrodyje. Tai vadinama integruotu ratu.
2. Kvarcinis kristalas suvibruoja beveik 33 tūkst. kartų per sekundę.
3. Šie impulsai siunčiami per integruotą ratą į motorą, verčiantį el. energiją į mechaninę energiją.
4. Kiekvieną 32,768 el. impulsą motoras siunčia į dalį, atsakingą už rodyklių judinimą.
5. Ši dalis priverčia rodykles judėti pirmyn.

kvarcinis-laikrodis-sudetis

Dažniausiai tokių laikrodžių baterijas reikia keisti kas 12-24 mėnesius, tačiau brangesni kvarciniai laikrodžiai turi 5 metų veikimo baterijas. Kvarciniai laikrodžiai yra pigūs, tikslūs ir puiki pradžia norint pradėti kelionę laikrodžių visatoje. Neabejotinai populiariausias tokių laikrodžių gamintojas – japonų Casio. Lietuvių mėgstamas dėl puikaus kainos ir kokybės santykio, plataus modelių pasirinkimo ir nuolatinių techninių inovacijų.

Domina kvarciniai laikrodžiai? Siūlome apžiūrėti juos Kieklaiko parduotuvėje.

kvarcinis-laikrodis-seiko

Pirmasis pasaulyje kvarcinis Seiko iš 1969 metų. (Šaltinis: Horahalus)


kvarcinis-laikrodis-mechanizmas-seiko

Pirmasis pasaulyje kvarcinis Seiko iš 1969 metų. Mechanizmas. (Šaltinis: Hodinkee)


image6

Pagamintų laikrodžių statistika bėgant metams. . (Šaltinis: Horahalus)


kvarcinis-laikrodis-rolex

Rolex bandymas gaminti aukštos kokybės kvarcinius laikrodžius. (Šaltinis: Hodinkee)


rolex-quartz

Rolex bandymas gaminti aukštos kokybės kvarcinius laikrodžius. Mechanizmas (Šaltinis: Hodinkee)


 

 

Parašykite atsiliepimą

Jūsų el. pašto adresas nebus paskelbtas.