Kaip atpažinti padirbtą laikrodį? Rolex pavyzdys

Ne paslaptis, kad rašydamas tekstus apie horologiją dažnai gaunu ir pasiūlymų įvertinti bei nusipirkti vieną kitą laikrodį. Bent pusė jų būna geresnės ar blogesnės kokybės kopijos, kurių savininkai kartais nenori pripažinti, o kartais nuoširdžiai tiki, jog jų laikrodis – toks vienintelis, tikras ir vertas didelės sumos pinigų. Dažniausios kopijos – Rolex laikrodžių. Būtent šis vardas laikomas vienu svarbiausių gamintojų laikrodininkystės istorijoje. Rolex – daugiau nei laikrodis – tai statuso simbolis. Šis įsitikinimas sukūrė milžinišką prabangių laikrodžių paklausą, su kuria iš paskos atėjo ir pasiūla – ne tik originalių, bet ir padirbinių, kopijų. Neveltui tik atsiradus internetinei prekybai  9 iš 10 parduodamų laikrodžių buvo padirbti. Taigi, kaip atpažinti padirbtą laikrodį? Pabandykime išsiaiškinti.

Rolex kokybė

Rolex – vienas geidžiamiausių prabangių prekių gamintojų, žinomas dėl kokybės, ilgaamžiškumo ir prestižo. Kompanija naudoja geriausią plieną planetoje, pavadinimu „Oystersteel“ (904L plienas), kuris pasižymi mažesne korozijos ir rūdžių tikimybe. Gamintojas taip pat turi savo pačių kurtus kitus metalo lydinius, kuriuos naudoja kiekviename laikrodyje. Viskas pagaminta itin preciziškai, tad jei bent menkiausia dalis atrodo neįtikinamai – verta susirūpinti.

10 pagrindinių būdų kaip atpažinti padirbtą Rolex laikrodį

Tarp šių pavyzdžių nebus įspėjimų apie laikrodį, gautą už stebuklingai žemą kainą ar dovanos, gautos iš gero draugo – tokie dalykai (nekalbu apie itin turtingus žmones, kurie gali dovanoti prabangos prekes) paprasčiausiai nevyksta. Toliau minimi pavyzdžiai taip pat neužtikrins 100% atpažinimo tikimybės, tačiau padės atskirti prastesnės kokybės gaminius nuo originalo. Kartais būna atvejų, kai apgauti lieka ne tik paprasti žmonės, bet ir kasdien su tuo susiduriantys asmenys. Perkant brangesnį aksesuarą visad patariu nepagailėti kelių dešimčių eurų ir nunešti pas laikrodininką, kuriuo pasitikite, o iš pardavėjo reikalauti laikrodžio istorijos, dėžučių ar dokumentų.

kaip-atpažinti-padirbtą-laikrdodį

Originalus vintažinis Rolex Milgauss ref. 1019 iš 1968 m. Net ir po daugelio metų kokybė – neįtikėtina (Šaltinis: Phillips)


1. Serijinio numerio ir modelio įspaudas

PADIRBTAS-ORIGINALUS-ROLEX-LAIKRODIS

Skirtinga numerių įspaudų raiška (Šaltinis: Bobswatches)


Serijiniai ir modelio numeriai originaliame Rolex’e yra gilūs, puikiai įspausti itin siauromis, tolygiomis linijomis. Pasukus tinkamu kampu šie įspaudai gerai atspindi, laužia šviesą. Daugelyje kopijų, padirbinių įspaudai bus blankūs, susidės iš atskirų taškelių dėl prastos gaminimo kokybės. Kartais tokie numeriai išėsdinami rūgštimi (kaip pavyzdyje aukščiau) ir turi smėlio tekstūrą – bėgant laikui nesunkiai nutrinami.

2. Štampai

padirbtas-tikras-rolex-laikrodis

Kartais kopiją galima atskirti ieškant paprasčiausių skirtumų (Šaltinis: Bobswatches)


Replikos taip pat turi skirtingus kokybės lygmenis – pačios paprasčiausios (tokių nemažai gaunu į pašto dėžutę, pavyzdys čia) net nesivargina uždėti pagrindinių kompanijos skiriamųjų ženklų, pvz.: Rolex karūnėlės (vaizdas viršuje). Tai, žinoma, iškart leidžia atskirti originalą nuo kopijos.

3. Mechanizmas

rolex-mechanizmas-tikras-padirbtas

Turbūt pagrindinis požymis atskirti kopiją nuo originalo – mechanizmas (Šaltinis: Bobswatches)


Rolex mechanizmas – neįkandamas galvosūkis replikų gamintojams. Jei reiktų duoti vieną vienintelį patarimą visų laikrodžių kopijų atpažinimui – įdėmiai pažiūrėkite į mechanizmą. Kopija negali atitikti meistriškumo, tikslumo, išminties ir darbo, įdėto į tikrą Rolex laikrodį. Kiekvienas tikras mechanizmas turės išgraviruotą „Rolex“ vardą ir kiekviena dalis bus pagaminta tobulai.

Svarbu paminėti, kad absoliuti dauguma Rolex laikrodžių – mechaniniai, tad jei jūsiškis turi kvarcinį mechanizmą – didelė tikimybė, kad turite kopiją.

Gaila, bet ne visas kopijas atpažinsi plika akimi. Šiandien naudojant modernias technologijas (optinis skenavimas ir 3D spausdinimas), replikų gamintojai gauna stulbinamus rezultatus. Tokie laikrodžiai vadinami super kopijomis (super fakes) ir turi mechanizmą, kuris išoriškai visiškai identiškas tikram Rolex „varikliui“, tačiau pažvelgus atidžiau per padidinamuosius stiklus galima matyti tikslumo ir precizikos trūkumą.

4. Ciferblatas

tikras-padirbtas-rolex-ciferbatas

Ant tikro Rolex ciferblato negali būti jokių netikslumų (Šaltinis: Bobswatches)


Čia viskas paprasta – prabangaus laikrodžio naujai pagamintas ciferblatas neturi jokios vizualios taršos ar klaidų, tad jei matomi neišcentruoti užrašai, nelygūs tarpai tarp žodžių, tono skirtumai, gramatinės klaidos – verta atsižvelgti į kitus punktus ir atsargiai žiūrėti į tokio laikrodžio autentiškumą.

5. Ciklopai (padidinamasis datos stikliukas)

kaip-atpažinti-padirbtą-laikrodį-rolex

Skirtumai slypi detalėse (Šaltinis: Bobswatches)


Ciklopai, Rolex pasaulyje, yra padidinamieji stiklai virš datos ant bendro stikliuko. Tikrame laikrodyje ciklopai yra išgaubti ir padidina datą 2,5 karto geresniam matymui. Jei jūsų rankose turimo laikrodžio stikliukas – plokščias arba nedidina taip, kaip turėtų, didelė tikimybė, jog turite kopiją.

Verta paminėti, kad datos skaičius dažnai leidžia atskirti originalą nuo kopijos – jei skaičių grafika nėra tinkamo storio ar skaičius neišcentruotas – didelė tikimybė, jog tai padirbinys. Čia svarbi kiekviena smulki detalė

6. Atsparumas vandeniui

Rolex-atsparumas-vandeniui

Rolex Submariner tikrinamas dėl atsparumo vandeniui (Šaltinis: Bobswatches)


Rolex laikrodžiai turi skirtingą atsparumą vandeniui, tuo metu padirbiniai negali atlaikyti tinkamo vandens spaudimo testo. Jei įtariate, kad laikrodis gali būti netikras, vandens spaudimo testas gali jį sugadinti. Tiesa, jei kalba eina apie vintažinius laikrodžius, net ir tikras Rolex’as gali „neišlaikyti“ testo. Ypač šio punkto nepatariu taikyti patiems – tegu tuo pasirūpina profesionalai.

7. Svoris

padirbtas-originalus-rolex-laikrodis

Padirbtų ir originalių laikrodžių svoris skiriasi (Šaltinis: Bobswatches)


Žmonės, dažnai pirmą kartą paėmę rimtesnį mechaninį laikrodį nustemba dėl jo svorio. Originalus Rolex dėl specifinių pagaminimo medžiagų turės tam tikrą svorį ir kokybiško surinkimo jausmą, ko dažna kopija negali atkartoti. Jei laikrodis atrodo lengvas, o detalių surinkimas – neįtikinantis – turite kopiją.

8. Permatomas galinis mechanizmo dangtelis

tikras-padirbtas-rolex

Pamatyti tikrą Rolex su permatomu mechanizmo stikliuku – beveik neįmanoma (Šaltinis: Bobswatches)


Su keliomis itin retomis išimtimis iš 1930-tųjų, Rolex negamino laikrodžių su permatomais galiniais dangteliais. Tai gali būti labai aiškus ir lengvas būdas atskirti originalą nuo padirbinio.

9. Galinio mechanizmo dangtelio graviravimas

kopija-tikras-rolex-laikrodis

Svarbu pažvelgti į graviravimą ant mechanizmo dangtelio (Šaltinis: Bobswatches)


Išskyrus kelias modelių linijas (Rolex Sea Dweller, Milgauss, COMEX bei karinius ir senus retus modelius), Rolex negraviruoja išorinės dangtelio dalies žodžiais, simboliais, logotipu. Jei jūsų matomas graviravimas nėra paveldėtas iš ankstesnio savininko (inicialai ir tt.), didelė tikimybė, kad turite repliką. Svarbu paminėti, kad tam tikri senesni moteriški Datejust modeliai (ref. 6917, 69173, 69174) turi „Stainless Steel“ ir „Registered Design“ graviravimus ant dangtelio.

10. Stikliuko mikro-graviravimas

Rolex-mikro-graviravimas

Kaip atpažinti padirbtą laikrodį? Mikro graviravimas, pristatytas 2002 metais (Šaltinis: Bobswatches)


2002 metais Rolex manufaktūra pradėjo mikro-graviravimo procesą, kurio metu ties 6 valanda ant stikliuko atsirasdavo mažytė Rolex karūna. Jei nusižiūrėtas modelis yra pagamintas nuo 2002, ši detalė privalo būti. Dėl dydžio plika akimi graviravimą sunku įžiūrėti, o replikų gamintojai minėtą detalę praleidžia. Kadangi absoliuti didžioji kopijų gamintojų koncentruojasi į modernius laikrodžius, ši detalė – itin svarbi bandant įsitikinti dėl laikrodžio autentiškumo.

Galų gale – perkate pardavėją, ne laikrodį

Žinoma, yra nesuskaičiuojama galybė atvejų, kai žmogus nusiperka naudotą laikrodį iš nepažįstamo, nerekomenduoto ir pirmą kartą matyto asmens ir yra laimingas visą likusį gyvenimą. Nepaisant to – nemaža dalis nukenčia nuo norinčių apgauti nelabai išmanačius ar bandančius sutaupyti gavus mistiškai gerą pasiūlymą. Ir šie patarimai (bent pusė jų) galioja visiems laikrodžių gamintojams, ne tik Rolex. Pasidomėkit ką perkat, iš ko perkat ir visad turėkit pas ką patikrinti. Pirkimo atveju kiek gilesnės žinios gali sutaupyti nemažą kiekį pinigų, tad klauskit, prenumeruokit naujienlaiškį ir galbūt Kieklaiko jums padės!

Parašykite atsiliepimą

Jūsų el. pašto adresas nebus paskelbtas.