Jim Clark laikrodžiai – ką nešiojo geriausias F1 lenktynininkas?

Šiandien, balandžio 7 dieną, sueina 51 metai, kai 1968-tųjų Formulės 2 lenktynėse Hockenheim’e (Vokietija) užsimušė geriausias pasaulio lenktynininkas – Jim Clark. Mechaniniai laiko matavimo prietaisai 1960-taisiais buvo vienintelis būdas išmatuoti greitį bei lenktynių laiką, tad nenuostabu, jog didieji šveicariškų laikrodžių gamintojai buvo svarbi automobilių sporto dalis. Minėdamas ypatingai talentingo škoto mirties metines, papasakosiu, kurie Jim Clark laikrodžiai dar dabar žavi jo fanus.

Geriausias istorijoje

Jei Jim Clark’o pavardė jums nėra girdėta, trumpai papasakosiu apie  sportininką. Šis škotas, lenktyniavęs 1960-1968 metais, yra laikomas geriausiu Formulės 1 lenktynininku istorijoje. Pradėjęs karjerą Lotus komandoje, Jim’as iškovojo pirmąjį F1 titulą 1963 metais laimėdamas įspūdingas 7 iš 10 Grand Prix. Tačiau norint suprasti, kodėl jis laikomas geriausiu, reiktų pažvelgti į 1965 metus. Tais metais Jim Clark varžėsi net  63 lektynėse (šiandien F1 kalendoriuje lenktyvių yra 21) ir laimėjo tų metų Prancūzijos Formulės 2, Indy 500 (JAV) lyderiavęs 190 iš 200 ratų vidutinišku 240 km/h greičiu)), Tasman Serijos lenktynes ir Formulės 1 čempionatus. Jam priklauso daugiau Grand Prix (25) ir Grand Prix pole pozicijų (33) nei bet kuriam kitam lenktynininkui F1 istorijoje. Taip pat Jim Clark savo mirties dieną turėjo daugiausiai Grand Slams (pirma pozicija startuojant, greičiausias ratas, laimėtos lenktynės ir kiekvienas lenktynių ratas neužleidžiant lyderio pozicijos). Brazilas Ayrton Senna (apie kurį rašiau čia) turi 4 , Michael Schumacher – 5, Jim Clark – 8 Grand Slams.

Žiūrint iš matematinės pusės – škotas buvo geriausias istorijoje.  Net ir žurnalas ‘Times’ 2009 metais Clark’ą titulavo geriausiu F1 lenktynininku sporte. Nelemtą 1968 metų balandžio 7, lenktyniaudamas Formulės 2 sezono Hockenheim’o trasoje Vokietijoje, Jim Clark užsimušė lėkdamas 270 km/h greičiu sprogus padangai. Tais metais įvairiose lenktynėse žuvo net 127 sportininkai.

Jim-clark-laikrodziai
Jim-clark-laikrodziai

Jim Clark laikrodžiai (Šaltinis: Petrolicious)


Gallet Multichron 12

Jim Clark’as turėjo mažą, bet labai rafinuotą lenktyninių chronografų kolekciją. Bėgant metams pagrindiniai gamintojai, jam tiekę laikrodžius, buvo Gallet, Enicar ir Breitling.

Škotų lenktynininko kelias prasideda su Gallet – kompanija, kurią tikrai žino kiekvienas vintažinių laikrodžių entuziastas, tačiau ji nėra žinoma plačiajai visuomenei. Jim’o pasirinkimas buvo Gallet Multichron 12, turėjęs Valjoux 72 ir Exelsior Park ‘EP-40’ mechanizmus. Chronografai gaminti juodu arba baltu skirtingų skalių ciferbatu. Škoto Multichron buvo juodu ciferblatu, praktiškas, estetiškas, aiškiomis detalėmis – viskas, ko reikia sportiniame chronografe. Šį laikrodį kiek vėliau lenktynininkas padovanojo vienam iš technikų – John Carlini.

jim-clark-gallet

Jim’o Gallet Multichron 12 chrongrafas (Šaltinis: Petrolicious)


Jim-clark-laikrodziai
Jim-clark-laikrodziai

Jim Clark užfiksuotas su chronografais (Enicar Sherpa Graph) lenktynių metu (Šaltinis: Petrolicious)


Enicar Sherpa Graph

Po dviejų metų pasikeitė Clark’o rėmėjas. Juo tapo kitas šveicarų gamintojas Enicar, kuris kaip ir Gallet, nėra gerai žinomas daugeliui, tačiau mėgstamas entuziastų. Šįkart lenktynininko pasirinkimas buvo Enicar Sherpa Graph su juodu ciferblatu ir baltais pagalbiniais indikatoriais. Balti indikatoriai puikiai matosi net ir senose nuotraukose, tad yra išlikę vaizdai, kur būtent Enicar chronografas kyšo iš po škoto pirštinių. Sherpa Graph, kaip ir Gallet, turėjo Valjoux 72. Šie mechanizmai buvo masiškai naudojami industrijoje dėl patikimumo ir tvirtumo.

Jim-Clark-Enicar

Enicar Sherpa Graph (Šaltinis: Petrolicious)


Jim-Clark-Enicar
Enicar-Jim-Clark

Jim’as su Breitling Navitimer ref.806 ant rankos (Šaltinis: Petrolicious)


Breitling Navitimer ref. 806

Paskutinysis gamintojas, su kuriuo Jim Clark sukirto rankas, buvo visiems puikiai žinomas Breitling. Lenktynininkas išsirinko turbūt geriausią įmanomą modelį – Breitling Navitimer ref. 806. Yra išlikę nuotraukų ir su šiuo chronografu – ypatingai 6 dešimtmečio antroje pusėje jam sėdint piloto kabinoje ar Le Mans lenktynių metu. Breitling manufaktūros gerbėjai vieningai sutaria, kad 806 buvo puikiausias modelis visoje linijos istorijoje ir man, asmeniškai, gražiausias iš šios kuklios, tačiau puikaus dizaino kolekcijos (tokį pat Breitling turėjo ir džiazo legenda Miles Davis). Šių metų Baselworld 2019 šventėje, Breitling manufaktūra išleido šio 806 modelio analogišką variantą, apie kurį rašiau čia.

Breitling-Kieklaiko

Breitling Navitimer ref. 806 (Šaltinis: Petrolicious)


jim-clark-kieklaiko

Yra puikus trumpas filmas apie šį kuklų, tačiau nuostabaus talento ir puikaus skonio lenktynininką, kurį sukūrė Richard Hammond’as iš The Grand Tour laidos. Labai rekomenduoju pasižiūrėti – 3 sezonas, 5 serija. Pridedu trumpą iškarpą iš to filmo, kurią radau internetuose. Kuris Jim Clark’o laikrodis jums labiausiai patiko? Lauksiu komentarų!

Parašykite atsiliepimą

Jūsų el. pašto adresas nebus paskelbtas.