Hamilton Pulsar: pirmasis pasaulyje LED laikrodis sugrįžta

1960 ir 1970-tieji buvo įspūdingų technologinių inovacijų era. Į laikrodžių visatą įsiveržė elektronika ir sukėlė tikrą revoliuciją. Šeštasis dešimtmetis prasidėjo lenktynėmis, kuriose japonų, amerikiečių bei šveicarų laikrodininkai pirmieji bandė sukurti kvarcinį mechanizmą rankiniam laikrodžiui (kvarco technologija dideliuose laikrodžiuose buvo naudojama ir anksčiau). Istorija visiems puikiai žinoma – 1969 metais gruodžio mėnesį Japonijos Seiko paskelbė sukūrę Astron – pirmąjį komercinei prekybai skirtą kvarcinį laikrodį. Po kelių savaičių – 1970-tųjų Baselworld parodoje pasirodė amerikiečių bei šveicarų atsakas: Swiss Beta 21, Longines Ultra-Quartz, Girard-Perregaux Elcron, tačiau istorija prisimena tik nugalėtojus. Kitam – naujam dešimtmečiui -kryptį nurodė pirmasis pasaulyje LED laikrodis – Hamilton Pulsar.

Seiko-kvarcinis-laikrodis

Pirmasis kvarcinis laikrodis pasaulyje – Seiko Astron iš 1969 metų (Šaltinis: Monochrome)


Sveiki atvykę į skaitmeninį amžių

Hamilton-pulsar-led-laikrodis

Pirmasis pasaulyje LED laikrodis (Šaltinis: Monochrome)


1970-tųjų gegužės 6 dieną įvyko vienas svarbiausių to dešimtmečio produktų dizaino pristatymų. New York mieste, konferencijos metu pristatytas Hamilton Pulsar – kvarcinis laikrodis, neturintis jokių judančių dalių, iš jo nesigirdėjo jokio tiksėjimo. Gamintojas jį pavadino „kompiuteriu, nedidesniu nei rankinis laikrodis“. Šis kompiuteris neturėjo nei ciferblato, nei rodyklių – viską pakeitė skaitmeninis ekranas. Tuo metu tai buvo tiesiai iš kosminės fantastikos žanro „nužengęs“ laikrodis. Paspaudus mygtuką, raudoni LED skaitmenys atsirasdavo juodame ekrane. Ilgiau palaikius mygtuką galėjai matyti sekundes. Tuo metu LED rydavo tiek energijos, kad baterija išsekdavo itin greitai, tad laikas negalėjo būti rodomas visą laiką.

Pirmasis LED laikrodis iš 1970-tųjų (Šaltinis: Monochrome)


Pulsar buvo kurtas kartu su Electro/Data korporacija. LED laikrodžio pavadinimas pavadintas pagal pulsuojančias neutronų žvaigždes, kurios skleidžia radiacijos bangas itin preciziškais dažniais. Pirmasis Hamilton Pulsar – P1 – rinkai pristatytas 1972 metais. 400 vienetų limituota serija – korpusai ir apyrankės pagaminti iš 18k geltono aukso. Kaina – 2100 JAV dolerių. Tuo metu tai buvo 10 kartų daugiau už Rolex Submariner arba tiek pat kiek šeimyninis automobilis. Įjungimo mygtukas buvo ties 6 valanda, ekrano kristalas pagamintas iš sintetinio rubino. Viduje – 25 integruotų lustų kvarcinis mechanizmas, vibruojantis 32,768 Hz per sekundę. Pulsar tikslumas – 60 sekundžių nuokrypis per metus.

LED-kvarcinis-laikrodis

Antroji Hamilton Pulsar versija – P2 – išleista 1972 metų gale. (Šaltinis: Monochrome)


Tų pačių 1972-tųjų pabaigoje, kompanija išleido antrąją versiją – P2. Patobulintas elektroninis modulis, suapvalėjęs korpuso dizainas ir mygtuko perkėlimas į šoną buvo teisingi sprendimai. Išleistos skirtingų medžiagų versijos ir daug didesni kiekiai nulėmė komercinę sėkmę. Aktorius Roger Moore ant riešo turėjo P2 James Bond’o filme „Live and Let Die“. Tarp laikrodį turėjusių buvo ir tokios žvaigždės kaip „Rolling Stones“ Keith Richards, boksininkas Joe Frazier, dainininkas Elton John, italų verslininkas Giovanni Agnelli ir JAV prezidentas Gerald Ford.

Iš viršaus: Keith Richards ir Mick Jagger 1973 su P2 (Šaltinis: Revolution), Joe Frazier su P2 (Šaltinis: Revolution), Giani Agnelli su P2 (Šaltinis: Revolution), Roger Moore su Pulsar P2 ir Madeline Smith filme „Live and Let Die“ (Šaltinis: Monochrome).


Hamilton Pulsar 2020

Naujasis 2020 metų Pulsar (Šaltinis: Revolution)


Po beveik lygiai 50 metų, Hamilton praneša apie Pulsar sugrįžimą su visu 70-tųjų šarmu. Šių metų Pulsar siūlomas dviem versijom: plienine ir plienine su geltono aukso PVD padengimu. Antroji versija bus ribota iki 1970 vienetų. Plieninio kaina – 745 JAV doleriai, su auksiniu PVD – 995 JAV doleriai.

Anot Hamilton, modernaus laikrodžio forma yra identiška P2 versijai: 40.8 mm x 34.7 mm. Technologija, žinoma, iš mūsų amžiaus: ekranas pakeistas į LCD/OLED visad šviečiantį ekraną.

LCD technologija, leidžianti laikui visad būti matomam, vartoja itin nedaug energijos. OLED technologijos dalis pagerina skaičių raiškumą ir laiką atvaizduoja smulkiais taškučiais, kai paspaudžiamas šone esantis mygtukas.

Manau, kad 1970-tųjų nuotaikos ir dizainas (iš šono šiek tiek panašu į Apple Watch) tikrai ras fanų šiandienos kontekste – itin per pastaruosius penkis metus išpopuliarėję panašūs Casio laikrodžiai tik patvirtina šį faktą. Vintažinių modelių atkūrimas su fake-patinos elementais dar sėkmingai gyvuoja, bet tampa nuobodžia praktika naujų laikrodžių rinkoje. Modelis su tokia sėkmės ir svarbos turinčia istorija gali tapti puikiai parduodama preke, tačiau nerimą kelia LCD/OLED technologijos ilgaamžiškumas ir modelio kaina. Nenorėčiau už kvarcinį laikrodį mokėti 730 ar beveik tūkstančio eurų. Nepaisant to, sveikinimai Hamilton, kad Pulsar neliko užmirštas ir nurašytas kaip dar vienas kvarcinis laikrodis iš anų dienų.

Plieninis geltono aukso PVD danga padengtas 2020-tųjų Pulsar (Šaltinis: Revolution)


Informacija

  • Modelis: Hamilton PSR
    Ref. H52414130 (plienas)

    Ref. H52424130 (plienas su geltono aukso PVD)
  • Diametras: 40.8 x 34.7 mm
  • Ciferblatas: LCD/OLED
  • Funkcijos: valandos, minutės
  • Korpuso medžiagos: plienas, plienas + aukso PVD
  • Mechanizmas: skaitmeninis – kvarcinis
  • Atsparumas vandeniui: 100 metrų
  • Apyrankė: integruota, plieninė, plieninė + aukso PVD
  • Kaina: Plieninio – 745 JAV dol., Plieninio + PVD – 995 JAV dol.
  • Limituota serija: plieninė – ne, su PVD padengimu – serija iki 1970 vienetų.

Daugiau detalių rasite čia.

Parašykite atsiliepimą

Jūsų el. pašto adresas nebus paskelbtas.