Casio G-SHOCK: tvirčiausi pasaulio laikrodžiai iš Japonijos

Gimus iš noro sukurti nelūžtantį laikrodį, Casio G-SHOCK šiandien daugelio tituluojamas tvirčiausiu laikrodžiu pasaulyje. Universaliai mylimas ir specialiųjų pajėgų, ir gamtosaugos aktyvistų, suteikiantis naują prasmę žodžiui patvarus. Tačiau nuo ko viskas prasidėjo? Pabandykime išsiaiškinti.

Priešistorė

G-SHOCK projektas prasidėjo dar 1981 m. kai Casio vyriausiu laikrodžių dizaineriu buvo inžinierius Kikuo Ibe. Turėjęs minčių apie naujus kompanijos modelius, šis asmeniškai pasikvietė tris inžinierius ir pavadino „kietąja komanda“. Buvo nutarta siekti trijų dizaino kriterijų: laikrodis privalėjo atlaikyti kritimą iš 10 metrų aukščio, 10 atmosferų vandens spaudimą bei turėti 10 metų veikiančią bateriją.

Tokias mintis ir norą pasiekti užsibrėžtus reikalavimus paskatino asmeninė Kikuo Ibe istorija. Atėjęs dirbti į Casio, japonas kasdien nešiojo tėvo dovanotą laikrodį. Vieną dieną per nelaimingą atsitikimą dar mokykloje dovanotas laikrodis iškrito iš rankų ir sudužo nepataisomai. Anot Ibe pasakojimo, tai tebuvo klasikinis, apskritimo formos laikrodis, niekaip negalėjęs atlaikyti tokio kritimo. „Aš noriu sukurti laikrodį, kuris nesulūš, net ir nukritęs“. Tokia idėja gimė inžinieriaus galvoje.

japoniskas-laikrodis

Legendinis Casio inžinierius – Kikuo Ibe (Šaltinis: Ablogtowatch)


Kūrybos procesas

Komanda kurti pradėjo nuo balto popieriaus lapo. Pirmoji mintis, kilusi inžinieriams, buvo padengti visą laikrodį minkšta medžiaga. Keli pirmieji testai greitai leido pamiršti tokį sumanymą. Pastebėta, kad nepaisant to, kiek smūgį sugeriančios gumos bedėtum aplink korpusą, jis vis vien sulūš. Daugiau medžiagos reiškė ir didesnį plotą – eksperimentinis modelis greitai tapo beisbolo kamuoliuko dydžio.

Procese prieita prie 5 sluoksnių (ir skirtingų medžiagų) smūgį sugeriančios struktūros, kuri saugojo vidinį modulį – taip buvo išspręsta dydžio problema. Silpnąja vieta tapo elektroninės dalys: norėdami sustiprinti vienas, komandos nariai kitas sulaužydavo. Nesibaigiančios klaidos ir atradimai tęsėsi diena iš dienos – inžinieriai mėtydavo prototipus iš trečio aukšto tualeto patalpų (10 m aukščio), analizuodavo sudužusias dalis ir sustiprinę bandydavo iš naujo.

Tyrimai vedė į niekur – Ibe buvo pavargęs, nusivylęs ir netgi norėjo pasitraukti iš darbo. Po eilinės nesėkmingos savaitės, išėjęs įkvėpti gryno oro, japonas pamatė mažą vaiką, žaidžiantį guminiu kamuoliuku. Bingo! Jei prikabintume laikrodį prie to kamuoliuko, jis atlaikytų bet kokius smūgius! Inžinieriui šovusi idėja išsivystė į unikalią struktūrą: modulis (arba laikrodžio širdis) buvo pakabintas ore tuščiavidurėje struktūroje tunelio formos korpuse. Šitaip smūgis sugeriamas išorinio kiauto, bet ne svarbiausių vidinių elementų.

casio-g-shock-laikrodziai

G-SHOCK ir tradicinio laikrodžio konstrukcijos skirtumas. Ore kabanti struktūra žymiai geriau perima smūgius nei pritvirtinta prie išorinio korpuso.


Pirmasis Casio G-SHOCK

Po dviejų metų bandymų ir daugiau nei 200 numestų prototipų, „kietoji komanda“ pristatė laikrodį su tuščiaviduriu korpusu ir kvarciniu mechanizmu viduje. Pirmaisiais modeliais tapo Casio G-SHOCK DW 5000C-1A bei DW-5000C-1B.

casio-laikrodis

Pirmieji Casio G-SHOCK (Šaltinis: Watchonista)


Iš pradžių G-SHOCK netapo sensacija ar nauja žvaigžde laikrodžių rinkoje. Stačiakampio formos, stambaus korpuso laikrodis buvo praktiškas, bet ne gražus. Lūžis pardavimuose įvyko apie 1984, kai Casio sukūrė reklamą Šiaurės Amerikos regionui. Reklamoje ledo ritulininkas muša antrosios kartos G-SHOCK (DW-5200C) į vartus. Didelės reklamos sėkmės dėka, laikrodžių pardavimas įsibėgėjo ir šie greitai taipo populiarūs tarp gaisrininkų, policininkų ir lauko veiklų entuziastų.

 

Dar svarbiau tai, kad nesunaikinamus laikrodžius pradėjo pirkti riedlentininkai Vakarų pakrantėje ir Hip Hop’o žvaigždės rytinėje. Jau 1990 m. DW-5900C buvo visiška sėkmės jaunimo tarpe. Pardavimų bumas JAV padarė įtaką ir namuose. Japonijos vaikai atidžiai sekė bei kopijavo amerikietiškąją kultūrą ir net importuodavo laikrodžius iš vakarų.

Evoliucija

Iš esmės G-SHOCK išpopuliarino skaitmeninius laikrodžius. Bendri projektai su žymiais dizaineriais (Takashi Murakami, Martin Margeila, Bathing Ape ir pan.) tik išplėtė G-SHOCK pasaulį. Išgyventi 1990-tuosius padėjo nuolatinė evoliucija. Kritus pardavimams, kompanija nusprendė nukreipti visas pastangas nuo mados į tai, kuo G-SHOCK išgarsėjo: atsparumą smūgiams ir technologijas. 1993 m. pristatyti Frogman serijos modeliai, turėję 200 m vandens atsparumą. Metalinio korpuso MRG serija išleista 1996. 2000 pradžioje išleistas Tough movement mechanizmas, energiją gavęs iš Saulės šviesos ir kontroliuojamas radijo bangų tikslumui pagerinti. Bėgant laikui, Casio kasmet pristato papildomą funkcionalumą ar nematytas technologijas naujiems G-SHOCK modeliams: atsparumą itin žemoms temperatūroms, purvui, temperatūros bei spaudimo sensorius, Bluetooth ryšį ir daug kitų.

Casio-g-shock-laikrodžiai

Casio G-SHOCK Frogman serijos laikrodis, ref. GWF D1000 (Šaltinis: Pinterest)


G-SHOCK šiandien ir ateityje

Jei skaičiuotumėme iš pagrindų atnaujinamus bei dar nematytus modelius, kasmet Casio pristato 100-200+ skirtingų G-SHOCK’ų. Tokie skaičiai parodo, koks populiarus yra šis laikrodis. Dar 2017 kompanija šventė 100 mln. parduotų laikrodžių ribą nuo pasirodymo 1983 m. Populiarumas veda prie kolekcionavimo – tik pasirodę, populiariausi modeliai gauna pravardes – o kolekcijų augimą skatina ir ganėtinai žema kaina. Nors daugelis laikrodžių parduodami 100-200 eurų ribose, tačiau pastaruoju metu pasirodė ir 650, 800 ar 900 eurų kainuojantys G-SHOCK’ai.

Išlaikę populiarumą tarp kariuomenės, policininkų, atletų ir populiariosių kultūros asmenybių, Casio G-SHOCK nerodo visiškai jokių lėtėjimo ženklų. Retai kada toks netradicinės (kai kurie pasakytų – bjaurios) išvaizdos laikrodis turėtų tokį platų mėgėjų ratą visame pasaulyje. Tai vienas iš retų produktų, kurie peržengia savo kategorijos ribas ir tampa kultūriniu fenomenu. Galima sakyti, kad G-SHOCK’ų tvirtumą viršyja tik jo neblėstantis patrauklumas. Mėgstamiausius mūsų Casio laikrodžius galite pamatyti ir Kieklaiko parduotuvėje!

 

Casio G-SHOCK ref. GA-2100-1A (Šaltinis: Pinterest)


Parašykite atsiliepimą

Jūsų el. pašto adresas nebus paskelbtas.