Casio F-91W – turbūt universaliausias ir pavojingiausias laikrodis pasaulyje

1995 metais Maniloje prastos reputacijos rajono bute du vyrai maišė chemikalus. Murad ir jo draugas Ramzi jau turėjo šiokios tokios patirties chemijoje, tačiau netikėtai kilus gaisrui gelbėdamiesi paliko savo daiktus. Kai ugnis nurimo ir nebekėlė grėsmės gyvybei, Ramzi liepė Murad grįžti ir pasiimti nešiojamą kompiuterį, likusį namie per sumaištį.

Atvykęs į vietą, vaikinas rado pastatą šturmuojančią policiją. Murad pamelavo savo vardą, norėdamas išvengti problemų, tačiau policija jį suėmė. Pasiūlęs 2000 dolerių policijos vadovui (metinį atlyginimą), vyras sukėlė tik dar daugiau įtarimų ir buvo perduotas Filipinų nacionalinei policijai.

Casio-F-91W-laikrodis

Casio-F-91W-laikrodis (Šaltinis: Reddit)


Ieškodami bute išlikusių daiktų, policininkai rado kai ką neįprasto. Ant stalo gulėjo baterija, keli laidai ir Casio F-91W laikrodis. Daugelį metų šis modelis buvo gan populiarus jaunų filipiniečių tarpe, tačiau šis buvo unikalus.

Tolimesnė analizė parodė, kad Murad (tikrasis vardas Abdul Hakim Ali Hashim Murad) norėjo panaudoti laikrodį kaip laikmatį bombai ir planavo nužudyti popiežių Joną Paulių II per jo vizitą Filipinuose tais metais. Šis gaisras parodė, kaip teroristai naudojo vieną populiariausių pasaulio laikrodžių baisiausių išpuolių atlikimui, transformuodami universalų Casio F-91W į tylų žudiką.

Laikrodis kiekvienam

Pristatytas 1989 m. šis kuklus Casio pasižymėjo LCD ekranu, trimis mygtukais, laikmačiu, kalendoriumi bei 7 metų baterija. Paklaida – 30 sekundžių per mėnesį arba 6 minutės per metus. 20 dolerių kaina šį kvarcinį laikrodį padarė prieinamu kiekvienam. F-91W greitai pradėtas vadinti kukliu šedevru, kurį nešiojo visi – nuo eilinių hipsterių iki prezidento Obamos.

Obama-laikrodis-Casio

Barrack Obama su F-91W (Šaltinis: Reddit)


Šiandien Casio šio modelio pagamina per tris milijonus kasmet. Tačiau tokios puikios savybės kaip naudingumas ir universalumas reiškė, kad tam tikru metu šis modelis patrauks teroristų dėmesį, ieškant naujų būdų detonuoti bombas nebūnant arti jų.

Su paprasčiausia grandinės plokšte, 9 voltų baterija ir kontaktinių lęšių skysčio buteliuku pilnu nitroglicerino asmuo turi bombą, kuri telpa į mažą popierinį maišiuką, tačiau gali susprogdinti lėktuvą.

Nuotoliniu būdu valdomas karas

1994 metais Ramzi Yousef pasinaudojo Casio sprogdindamas Filipinų oro linijų 434 skrydį. Nusišypsojus sėkmei, sprogimas nesunaikino lėktuvo ir šis nusileido Japonijoje. Nepaisant to, laikrodis parodė, koks efektyvus ir brutalus gali būti nuotolinis bombų valdymas. Neseniai susikūrusi teroristų organizacija Al Qaida pradėjo šiuos F-91W dalinti  treniruočių stovyklose Pakistane. Vieną tokių išbandė pradžioje teksto minėtas Murad, įvykdęs sprogimą teatre Maniloje 1994 metais.

Casio-F91W-laikrodis

Bombos modelis (Šaltinis: Wikipedia)


Šiuos laikrodžius pardavinėjo kiekviena elektronikos parduotuvė, tad didelio kiekio gabenimas į skirtingas vietoves buvo paprastas ir nesukeldavo įtarimų. Po 9/11 JAV sukrėtusių įvykių, Guantanamo kalėjimo sargai pastebėjo tam tikrą šabloną. Suėmimo metu, 32 asmenys, dėvėję F-91W ir 20, dėvėjusių metalinę šio laikrodžio versiją (A150W) sukėlė papildomų įtarimų. Buvo išsiaiškinta, kad daugiau nei 1/3 kalinių su šiais modeliais turėjo ryšių su sprogmenimis, dalyvavo mokymuose arba pažinojo šios veiklos ekspertus.

Osama Bin Laden yra nufotografuotas, dėvintis Casio F91-W. Tai yra vienintelis firminis objektas, su kuriuo šis žmogus pasirodė viešai.

Osama-bin-laden-laikrodziai

Osama Bin Laden (Šaltinis: Wikipedia)


Įvertintas iš naujo

Nepaisant negatyvaus dėmesio, F-91W išgyveno. Bėgant laikui, visuomenė pamiršo skausmingą epochą, o modelis rado kiek mažiau mirtinus panaudojimo būdus. Su juo ne kartą buvo atlikti įvairūs meniniai pasirodymai, o laikrodžio universalumas padėjo išlikti mados aksesuarų topų viršūnėse.

Šiandien Amazon paieškose dažniausiai matomas pirmoje ar antroje geriausiai parduodamų elektroninių laikrodžių vietoje. Įvairiuose atsiliepimuose įtraukiamas kaip geriausios kainos ir kokybės santykį turintis prietaisas. Jis paprastas, nepretenzingas, patikimas ir gali būti ant Jūsų riešo. Sukurkite savo F-91W istoriją.

Daugiau informacijos rasite Kieklaiko parduotuvėje.

Casio-F-91W-1YER-laikrodis

Casio F91-W laikrodis Kieklaiko parduotuvėje


 

Parašykite atsiliepimą

Jūsų el. pašto adresas nebus paskelbtas.