Gruodžio 10 vyksiantis Phillips aukcionas, pavadintas „Game Changers“, pristatys išskirtinius paskutinių metų laikrodžius. Šio aukciono neabejotina žvaigžde taps Marlon Brando Rolex GMT-Master iš filmo „Apocalypse now“, tačiau kolekcijoje neliks nepastebėti ir kiti laikrodžiai – tarp jų – astronauto John Glenn’o asmeninis Breitling laikrodis.
Amerikos didvyris
John Glenn Jr. buvo JAV jūrų pėstininkų padalinio lakūnas, inžinierius, astronautas ir politikas. Tapęs pirmuoju amerikiečiu, apskridusiu Žemės orbitą 1962 metais. Prieš prisijungiant prie NASA, Glenn’as buvo Antrojo pasaulinio karo pilotas, apdovanotas 24 skirtingais apdovanojimais už nuopelnus kare. Jis buvo vienas iš Mercury Seven – karo pilotų, kuriuos NASA dar 1959 m. išsirinko kaip pirmuosius tautos astronautus. 1962 m. vasario 20 d. John Glenn’as įvykdė „Friendship 7“ misiją ir tapo pirmuoju amerikiečiu apskridusiu Žemės orbitą. Tą kartą orbita apskrista buvo 3 kartus. Po sėkmingos misijos dar 1962 m. pilotas buvo apdovanotas už nuopelnus NASA organizacijai, 1978 m. JAV kongreso medaliu, 1990 m. įtrauktas į JAV astronautų šlovės muziejų, o 2012 m. gavo „Presidental Medal of Freedom“- aukščiausią civilinį JAV apdovanojimą iš paties B. Obama.
John Glenn „Friendship 7“ misijos metu (Šaltinis: Fratellowatches)
Po sėkmingos karjeros NASA, jis 1974 – 1999 m. dirbo JAV senatoriumi nuo Ohio valstijos ir 1998 m. (būdamas 77 metų amžiaus) išskrido į kosmosą. Šio skrydžio metu senatorius ant kostiumo turėjo Heuer manufaktūros pagamintą chronometrą.
John Glenn su NASA kostiumu (Šaltinis: Fratellowatches)
Breitling Navitimer 809 Cosmonaute
Kaip Mercury misijos astronautai gavo Breitling laikrodžius – nežinia. Yra tikimybė, kad NASA užsakė šiuos laikrodžius arba juos Breitling tiesiog padovanojo. Galų gale Navitimer 809 tapo oficialiais Mercury programos įrankiais.
Mercury 7 misijos dalyviai (Šaltinis: Fratellowatches)
Aukcione parduodamas modelis yra Breitling Navitimer ref. 809 (be Cosmonaute užrašo) su 24 valandų juodu ciferblatu ir plačiu dantytu išoriniu ratu (bezel). Šiuos laikrodžius sieja su kitu svarbiu NASA žmogumi Scott Carpenter. Būtent šią Navitimer versiją Scott’as turėjo ant kostiumo, kai 1962 m. skrido NASA Mercury misijose. Tai reiškia, kad Breitling Navitimer ref. 809 tapo pirmuoju šveicarišku chronografu kosmose.
Carpenter bendradarbiavo su Breitling manufaktūra ir padėjo pagaminti Cosmonaute matydamas Navitimer modelius ant karo pajėgų lakūnų riešų. Jis pasiūlė pakeitimus, padėsiančius laikrodžius geriau pritaikyti Mercury 7 misijose ateityje. Galutiniai pakeitimai buvo šie: gamintojas perkalibravo Venus 178 mechanizmą taip, kad ant ciferblato būtų galima pavaizduoti visų 24 valandų žymėjimus. Skrydis aplink planetos orbitą trunka apie 90 minučių, tad su 24 valandų ciferblatu daug lengviau orientuotis laike per dažnus šviesos ir tamsos pasikeitimus. Nors didžiausias vizualinis pasikeitimas buvo 24 valandų atvaizdavimas, tačiau slenkančioji liniuotė (balta dalis ciferblato išorėje) buvo supaprastinta ir minutė skalė panaikinta, nes kosmose minutės tuo metu neatrodė pirmenybinės svarbos.
Aukcione parduodamas asmeninis John Glenn’o Breitling Navitimer 809 astronauto laikrodis (Šaltinis: Fratellowatches)
Galiausiai, dantytas išorinis žiedas (bezel) buvo išplatintas ir išsikišęs už korpuso ribų tam, kad storomis pirštinėmis būtų lengviau apimti ir pasukti kai to reikia. Šis sprendimas padidino laikrodžio diametrą iki 42.5 mm vietoj standartinio 40.5 mm Navitimer modelio.
Dantytas Breitling išorinis žiedas (Šaltinis: Fratellowatches)
Aukciono laikrodžio būklė
Nepaisant to, kad praplatinto išorinio žiedo Cosmonaute modeliai yra itin reti, šio, astronautui priklausiusio laikrodžio, istorija pridės milžinišką vertę. Būklė taip pat nuostabi. Matoma labai mažai dėvėjimo ženklų, įbrėžimų. Puikiai išsilaikęs anktyvas Venus 178 mechanizmas su įrėžtomis „Breitling Watch Ltd“ raidėmis ir WOG importo kodu (Wakmann Watch Co 1960-taisias importavo Breitling laikrodžius į JAV). Vientisas juodas ciferblatas, auksiniai Breitling logotipo sparnai ir kreminė patina ant valandinių žymių. Galinis dangtelis turi numerį 955608, reiškiantį 1962 m. gamybą.
Nuostabus ankstyvas Venus 178 mechanizmas (Šaltinis: Fratellowatches)
Tikėtina pardavimo suma – 40-80 tūkst. JAV dolerių. Šis Cosmonaute laikrodis neabejotinai pranoks bet kokią ankstesnę pirmos kartos 809 modelio kainą ir taps vienu rečiausių ir svarbiausių Breitling laikrodžiu, siūlomu tarptautiniame aukcione.
Visą aukcione galite sekti čia.
Kaip Omega tapo oficialiu NASA ir Mėnulio laikrodžiu, skaityti galite čia.
Parašykite atsiliepimą