Brangiausi laikrodžiai 2021 metais parduoti aukcionuose

2021 metai tapo dar viena pažiba laikrodžių ir aukcionų pasauliams. Phillips – didžiausias žaidėjas šiame lauke – pranešė, jog šiemet pardavė laikrodžių už 209 mln. JAV dolerių. Brangiausias mėnuo – lapkritis, kurio metu Ženevos aukcione surinkta per 75 mln. JAV dolerių. Christies taip pat neatsiliko ir peržengė 200 mln. dolerių ribą. Tokius įspūdingus skaičius padeda pasiekti ir taip augančios rinkos kainos, tačiau būtina paminėti didžiausius ir brangiausius. Taigi – brangiausi laikrodžiai 2021 metais, parduoti po plaktuko dūžio.

1. Patek Philippe ref. 1518 Perpetual Calendar Chrono (9.57 mln. JAV dol.)

Patek-Philippe-laikrodis


Brangiausi laikrodžiai 2021 metais: Patek Philippe ref. 1518 (Šaltinis: Sotheby’s)

Brangiausias šiemet – ir ne be reikalo. Vienas iš keturiolikos žinomų vintažinio Patek Philippe ref. 1518 Perpetual Calendar chronografų rausvo aukso korpuse. Anot mačiusių – geriausios būklės iš visų 14. Laikrodžių bendruomenė buvo itin susidomėjusi šia retenybe, o aukciono rezultatas sumušė net ir pozityviausius Sotheby’s aukciono spėjimus. Gruodį New York’e už šį chronografą sumokėta 9,570,900 JAV dol. Tai – ketvirtas geriausias rezultatas istorijoje, nusileidęs Patek Philippe Grandmaster Chime for Only Watch (24.1 mln. – 2019), Rolex Paul Newman Daytona ( 17.52 mln. – 2017 m.) bei beveik tokiam pačiam laikrodžiui – Patek Philippe ref. 1518 chronografui plieno korpusu (11 mln. – 2016 m.). Chronografas nuo pat pagaminimo 1951 metais iki savininko mirties (2021 m. balandį) priklausė vienam žmogui – Egipto princui Tewfik Adil Toussoun. Sotheby’s spėta/įvertinta pardavimo suma – 1.2 – 2.2 mln. JAV dol.

Daugiau apie laikrodį – Sotheby’s.

2. Patek Philippe stalinis laikrodis Only Watch aukcionui (10.35 mln. JAV dol.)

Patek-Philippe-stalinis-laikrodis


Patek Philippe stalinis laikrodis Only Watch (Šaltinis: Christies)

Pastraipoje aukčiau parašiau, kad brangiausias parduotas laikrodis šiemet kažkam kainavo 9.57 mln. Reikėtų patikslinti – tai buvo brangiausias rankinis laikrodis, tačiau šį aplenkė tos pačios manufaktūros pagamintas stalinis laikrodis, skirtas Only Watch. Sukurtas priminti XX a. pradžioje gamintus stalinius laikrodžius, šis unikalus kūrinys yra itin panašus į 1923 m. modelį, dabar  esantį Patek Philippe muziejuje. Vienetinis šių metų modelis savyje turi Grand Complication (komplikaciją – funkcijas): amžinasis kalendorius, mėnulio fazių rodymas, savaitės dienos rodymas, 31 dienos galios rezervas. Mechanizmas sureguliuotas -1/+1 sek. per dieną tikslumu. Nors manyta, kad laikrodis bus parduotas už 400 – 500 tūkst., galutinė kaina džiugina – ypač dėl to, kad visos aukciono surinktos lėšos skirtos kovai su Diušeno (Duchenne) raumenų distrofija.

Daugiau apie laikrodį – Christies.

3. Patek Philippe World Timer „Silk Road” ref. 2523 (7.8 mln. JAV dol.)

brangiausi-laikrodziai-patek-philippe


Asmeninis favoritas – PP World Timer iš 1953 m. (Šaltinis: Phillips)

Dar vienas įrodymas, kad Patek Philippe yra pačioje viršūnėje – ir nesvarbu, ar kalbame apie vintažą, ar apie naujus laikrodžius. Pirmasis brangiausiųjų 2021 metais trejetukas – vienoje kišenėje.

Šis PP World Timer iš 1953 m. yra dar nematytas/nerastas modelis, priskiriamas prie pačių (pačių) išskirtiniausių istorijoje, tad kaina atitinka svarbą. Sudarytas iš dviejų žiedų – nejudančio ir besisukančio, kurių vienas atvaizduoja 24 laiko juostas, kitas – 24 valandas, jų centre – nuostabaus rankų darbo cloisonné emalio technika sukurtas Eurazijos siluetas. Šis nuotraukoje matomas ref. 2523 laikrodis yra pats pirmasis vienetas, kuriame dirbta su cloisonné emalio technika. Gegužę Ženevoje vykusiame aukcione parduotas už 7.8 mln. JAV dolerių – rekordinė suma už laikrodį geltono aukso korpusu. Neabejotinai – mano mėgstamausias šiais metais pasirodęs laikrodis – tikras meno ir techninės inovacijos šedevras.

Daugiau informacijos – Phillips.

4. Patek Philippe Nautilus ref. 5711 „Tiffany Blue” (6.5 mln. JAV dol.)

Patek-Philippe-Nautilus-laikrodis


Patek Philippe Nautilus ref. 5711 „Tiffany Blue” (Šaltinis: Phillips)

Taip, ketvirtasis Patek Philippe iš eilės. Kam neteko susidurti su šio laikrodžio istorija anksčiau, trumpai: 2021 metų pradžioje kompanijos prezidentas Thierry Stern pasakė, kad perkamiausias visų laikų Patek Philippe (o gal ir visos visos industrijos) laikrodis – Nautilus ref. 5711 – nebus gaminamas. Pilną istoriją galite pasiskaityti šiame Kieklaiko tekste. Iki metų pabaigos, anot prezidento, bus išleistas dar vienas modelis, apie kurį taip pat rašiau čia. Kolekcionierių reakcija tradicinė – kainos antrinėje šovė į dangų, visi, kas galėjo, puolė graibstyti likusius 5711 modelius.

Nepaisant to, prieš kelias savaites, Patek Philippe pristatė paskutinę Nautilus ref. 5711 versiją – Tiffany Blue. Riboto leidimo – 170 vnt., parduodamas tik New York’e, su Tiffany & Co logotipu ciferblato apačioje. Ir tada internetas tiesiog sprogo. Kiekvienas apie šį laikrodį turėjo ką pasakyti – vieniems – tai nusivylimas, Patek Philippe parsidavimas vardan pelno, kitiems – prisitaikymas prie šiandienos madų bei buvimas į ateitį žiūrinčia kompanija. Pirmąjį tokį laikrodį kompanija nutarė parduoti aukcione – gruodžio pirmąją savaitę paskelbus apie šią netikėtą, paskutinę modelio variaciją, po penkių dienų Phillips aukcione jį pardavė už 6.5 mln. JAV dolerių. Įspūdingas rezultatas – ir nežinia, ar laikrodžių industrijai tai pliusas, ar minusas. Po aukciono praėjus porai dienų likę Tiffany Blue Patek’ai pradėjo žibėti ant kai kurių garsenybių riešų – pirmasis viešai nufotografuotas amerikiečių reperis Jay-Z, kartu savo kolekcijoje turintis ir patį sudėtingiausią Patek Philippe laikrodį. Už paskutinįjį Nautilus 5711 gauti milijonai nukeliavo labdarai – nei gamintojas, nei Tiffany, nei aukcionų namai negavo nė cento.

Daugiau informacijos – Phillips.

5. Philippe Dufour Grande et Petite Sonnerie No. 1 (5.2 mln. JAV dol.)

Brangiausi-laikrodziai-2021


Philippe Dufour Grande et Petite Sonnerie No. 1 (Šaltinis: Phillips)

Po Patek Philippe dominavimo pirmose pozicijose, penktoje vietoje pasirodo nepriklausomo laikrodininko kūrinys. Šiemet buvo pirmieji metai, kai į aukcionus pateko dalies svarbių Dufour kurtų laikrodžių kolekcija. Šis Sonnerie modelis – su mechanizmu nr. 1 – tapo brangiausiai parduotu minėtos kolekcijos laikrodžiu. Istoriškai itin svarbus modelis iš vieno žinomiausių nepriklausomų laikrodininkų – nenuostabu, kad galutinė kaina tokia milžiniška. Išrauka iš Phillips aprašymo:

Šis Grande & Petite Sonnerie laikrodis, naujas aukcionų pasauliui, yra stulbinantis daugeliu aspektų. Turintis pirmąjį numerį ant mechanizmo, kas žymi patį pirmąjį Dufour sukurtą laikrodį, šis taipogi yra pirmasis pasaulyje su Grande & Petite Sonnerie komplikacija. Populiarumas bei kolekcinė svarba šiam laikrodžiui ateityje tik augs.

Daugiau informacijos – Phillips.

6. FP Journe x Francis Ford Coppola, skirtas Only Watch (4.9 mln. JAV dol.)

FP-Journe-laikrodis


FP Journe x Francis Ford Coppola (Šaltinis: Christie’s)

Dar vienas laikrodis labdarai, kiek aukščiau minėtame Only Watch aukcione pasirodo dar vienas nepriklausomas laikrodininkas – François-Paul Journe. Vienas svarbiausių ir genialiausių mūsų kartos laikrodininkų sukuria laikrodį kartu su vienu didžiausių vardų kino pramonėje? Rezultatas neturėtų stebinti. Ištrauka iš Phillips aprašymo:

Šis laikrodis gimė 2012 metais vakarieniaujant pas Francis Ford Coppola jo name Napa slėnyje. Jis manęs paklausė, ar įmanoma rodyti laiką turint ranką ciferblate. Aš atsakiau, kad mintis įdomi, tačiau reikia laiko apmąstymams. Kaip parodyti 12 valandų turint, kai ranka turi  5 pirštus? Tai buvo sudėtingas iššūkis, tačiau motyvuojantis. Išsiaiškinus konceptą, Francis atsiuntė eskizus su ranka bei pirštų padėtimis. Du metai konceptui, dar septyneri konstruojant laikrodį. Su pasididžiavimu pristatau FFC prototipą.

FP-Journe-laikrodis


Laiko rodymo konceptas (Šaltinis: Christie’s)

Daugiau informacijos: Christie’s.

7. FP Journe Chronomètre a Résonance ‘Souscription’ (4.3 mln. JAV dol.)

FP-Journe-laikrodis


FP Journe Chronomètre a Résonance ‘Souscription’ (Šaltinis: Philipps)

Vienas paskui kitą seka FP Journe kūriniai. 7 vietoje – Resonance. Pirmasis iš 20 sukurtų. Tai – FP Journe studijų įkūnyjimas, bandymas pritaikyti (turbūt) svarbiausio laikrodžių kūrėjo istorijoje – Breguet – teorijas. Jei to negana, tik penki iš 20 buvo sukurti su dviejų tonų platino korpusu ir iš penkių, tik trys turėjo pasidabruotą ciferblatą. Horologijos istorijos fanatui – tai neabejotinai vienas svarbiausių laikrodžių, jungiantis XVIII bei XXI amžiaus genijus. Beje, tai buvo pirmas kartas, kai laikrodininkas klientų paprašė pradinio įnašo, tam, kad galėtų pagaminti minėtus laikrodžius. Dėl to ši serija dar vadinama Subscription arba prenumeratos vardu.

Daugiau informacijos: Phillips

8. Philippe Dufour Duality rausvo aukso korpusu (3.99 mln. JAV dol.)

Brangiausi-laikrodziai-2021-aukcionai


Philippe Dufour Duality rausvo aukso korpusu (Šaltinis: Phillips)

Po poros FP Journe kūrinių, grįžtame prie Philippe Dufour. Šis auksinis Duality laikrodis – parduotas lapkričio mėnesio Philipps Ženevos aukcione – yra vienas iš trijų modelių, pagamintų tokiu korpusu.

Dufour pristatė Duality modelį 1996 metais ir tai tapo antruoju kurtu laikrodžiu po Grande & Petite Sonnerie (5 sąrašo pozicijoje). Kaip ir pirmasis laikrodis, Duality savo konstrukcija bei inovacijomis yra unikalus ir pirmasis. Jei tarp skaitančių yra laikrodininkų, atsiprašau už tokį paaiškinimą: Duality yra pirmasis laikrodis su dviguba pabėgimo dalimi, kuri turi du vienas nuo kito nepriklausančius balanso ratus, kuriuos kompensuoja centrinė diferencialo pavara. Kitais žodžiais – žymiai padidinamas laiko rodymo tikslumas. Istoriškai svarbus, ankstyvas Dufour kūrinys, vertas viso įmanomo dėmesio.

Daugiau: Phillips

9. Patek Philippe ref. 2499, parduotas Serpico y Laino (3.9 mln. JAV dol.)

Patek-Philippe-laikrodis


Patek Philippe ref. 2499 (Šaltinis: Phillips)

Penktasis Patek Philippe šiame sąraše. Pirmą kartą aukcionuose pasirodęs PP ref. 2499 perpetual calendar chronografas auksiniame korpuse atrodo neįtikėtinai gerai išlaikytas, taipogi turinti Serpico y Laino logotipą ciferblato apačioje. Serpico y Laino buvo vienas iš Patek Philippe svarbiausių pardavėjų Pietų Amerikoje, ir nors dabar to su moderniais laikrodžiais nematome, tačiau istoriškai pardavėjo logotipas ant ciferblato puikuodavosi kartu su gamintojo. Prie galutinės laikrodžio kainos taip pat prisideda ir tai, jog šis – pirmosios kartos, ankstyviausias žinomas modelis. Taipogi – vienintelis žinomas su Serpico y Laino logotipu.

Daugiau informacijos: Phillips.

10. FP Journe Tourbillon Souverain ‘Souscription’ No. 1 (3.9 mln. JAV dol.)

FP-Journe-laikrodis


FP Journe Tourbillon Souverain ‘Souscription’ No. 1 (Šaltinis: Phillips)

Dešimtuką užbaigsime su jau matytu François-Paul Journe. Vienas iš 20, jau minėtos Prenumeratos kolekcijos. Šįkart – tai Tourbillon modelis. Iš 20 – šis taipogi pirmasis. Dvidešimtukas baigtas dalintis 1999 metais, kiekvienas turintis unikalų išraižytą numerį. Anot Phillips, turėti vieną iš dvidešimt prenumeratos kolekcijos tourbillon’ų yra turėti dalį horologijos istorijos, tačiau pirmojo turėjimas bet kuriam kolekcininkui gali reikšti Gralį (tą vienintelį).

Daugiau: Phillips

Apibendrinimas

Kaip patys matote, dešimtuke brangiausiųjų šiemet dominavo trys kūrėjai – du iš jų – nepriklausomi. Trys laikrodžiai – Patek Philippe stalinis, PP Tiffany Blue Nautilus ref. 5711 bei FP Journe Only Watch – buvo skirti labdarai. Kol Patek Philippe dominavo aukcionuose ir mušė rekordus, 2021 metai gali nustebinti nepriklausomų laikrodininkų pripažinimu. Kad ir kas belauktų ateinančiais, su nekantrumu laukiame 2o22!

 

Parašykite atsiliepimą

Jūsų el. pašto adresas nebus paskelbtas.