Praėjo 37 metai nuo tada, kai pasirodė originalusis Blade Runner filmas su Harrison Ford. 2017-taisiais gavome tęsinį – Blade Runner 2049, kuris nepasiekė pirmtako lygio, tačiau tikrai nenuvylė. Pirmojo Blade Runner’io veiksmas vyksta 2019 m. lapkričio mėnesį, tad šio sutapimo proga nusprendžiau panagrinėti ką filmas atspėjo, ko ne ir kokius laikrodžius ateityje įsivaizdavo režisierius Ridley Scott. Šioks toks patarimas: jei nesate matę šio filmo, būtinai pažiūrėkite. Blade Runner patenka į geriausių mokslinės fantastikos filmų topus, tačiau nespręskite šio filmo pagal anonsą (trailer’į). Jis – tragiškas, o filmas – genialus.
Žvilgsnis į ateitį
1982 m. išleistas Blade Runner, pastatytas pagal Philip K. Dick novelę, bandė parodyti Žemę 2019 metais. Industrinis, distopinis Los Angeles miestas su nemaloniu oru, panašiais į mus robotais ir žmonėmis, gyvenančiais kitose planetose.

Ištrauka iš filmo (Šaltinis: CNN)
Filme vyrauja kelios pagrindinės temos, kurias sulyginti su šiandienos pasauliu – lengva: ateities miestas ir į žmones panašūs robotai, vadinami replikantais. Galima drąsiai teigti, jog tokių robotų dar (kol kas) neturime, tačiau tam tikri ateities miesto ir technologijų elementai šiandien mums yra kasdienybė. Dar neturime skraidančių mašinų, tačiau milžiniškos besikeičiančios reklamos ant pastatų visiškai nestebina. Jei pamenate orą filmo metu, ateitis neturėjo džiuginti – visą laiką lijo. Ir nors šiandien pasaulį pakeitusios katastrofos padarinių kiekvieną dieną nejaučiame, tačiau vis dažniau kalbama apie klimato atšilimą ir nebeatitaisomas problemas. Kompiuteriai bei vaizdo pokalbiai – neįtikima 1982 – taisiais, tačiau filmas vėl atitiko mūsų realybę. Trumpai tariant – originalus Blade Runner ir jo problemos yra aktualios ir šiandien.

Vaizdo pokalbiai atitinka šiandieną. Blade Runner filmas (Šaltinis: CNN)
Filmų laikrodžiai nebūtinai tampa hitais
O kaip su laikrodžiais? Juk ne paslaptis, kad filmų žvaigždės gali stipriai kilstelti tiek gamintojo, tiek modelio statusą bei pardavimus. Įsivaizduokite, kiek tūkstančių Omega ir Rolex modelių buvo parduota dėl James Bond’o, Tag Heuer Monaco dėl Steve McQueen’o ar Seiko dėl filmų serijos Alien. Filmuose rodomi laikrodžiai dažnai leidžia pajausti laikotarpio kontekstą, todėl jų atsiradimas tikrai nebūna atsitiktintis. Neseniai rašiau, kaip Quentin Tarantino naujausiame savo filme „Once Upon The Time… in Hollywood“ ant vieno iš herojaus rankos uždėjo laikrodį iš ateities.

Rick Deckard su LCD laikrodžiu (Šaltinis: Watchhunter)
Nepaisant to, kad Blade Runner filmas – kultinė klasika, laikrodžiai tokiais netapo. Tai galima gan lengvai įrodyti – pabandykite prisiminti, ką nešiojo pagrindinis filmo veikėjas. Tikiu, kad dauguma nežinos. Filmuose tai nėra įprasta, tačiau šiame yra nemažai kadrų, kuriuose matomas Rick’o laikrodis. Lengva pastebėti, kad tai juodas PVD dengtas laikrodis su plienine apyranke.

Kadras iš filmo (Šaltinis: Watchhunter)
Pirmasis geras kadras, kai galime pasakyti, koks laikrodis priklauso detektyvui Rick Deckard’ui, atsiranda po jo pirmojo susidūrimo su replikantu. Vėliau, pabaigos link, turime dar kelis gerus kadrus. Pagrindinis herojus nešioja LCD laikrodį. Nieko nuostabaus, kad filmo statymo laikotarpis sutapo su kvarco krizės įsibėgėjimu pasaulyje ir laikrodžių industrijos prognozės buvo tokios pačios kaip ir filmo kūrėjų. Pigūs, masinės produkcijos japoniški laikrodžiai beveik pražudė visą Šveicarijos industriją. Jokios mechanikos – ekranai „valdys“ pasaulį. Filme – distopinis Los Angeles miestas – pavojinga, purvina vieta ir išėjęs į pensiją policininkas su prabangiu laikrodžiu gali atrodyti nenatūraliai. Šiandien galime sakyti, jog LCD laikrodžiai patobulėjo ir tapo išmaniaisiais, tačiau Ridley Scott’as apie tokią ateitį nepagalvojo.


Dar keli kadrai iš filmo (Šaltinis: Watchhunter)
Microma PVD kvarcinis laikrodis su LCD ekranu
Seniai žinoma, kad Harrison Ford’o veikėjo laikrodis buvo Microma PVD. Gan tipiškas tam laikmečiui su plieniniu korpusu ir LCD ekranu. Ekrano fonas – pilkas, laikrodis turi kelis mygtukus laikui nustatyti ir ekranui apšviesti. Jei kas ir išsiskiria, tai PVD padengimas ant plieninio korpuso. Dabar panašius laikrodžius gamina Casio ir Timex. Pavyzdys iš nuotraukų kažkada parduotas Ebay platformoje už 610 dolerių, tad kaina nėra tokia jau ir maža. Minėtam laikrodžiui charakterio suteikia nusitrynusi PVD danga – geriau atskleidžiamos korpuso formos bei linijos.



Microma PVD – Blade Runner laikrodis (Šaltinis: Ebay)
Policijos vadovo mistinis dvigubas laikrodis
Kitas veikėjas vardu Bryant (vaidino M.Emmet Walsh) – policininkas, kuris privertė Deckard’ą sugrįžti iš pensijos dar vienam tyrimui ir pasinaudoti Blade Runner’io sugebėjimais. Filmo metu jų susitikimas biure atskleidžia dar vieną įdomų, tačiau neatpažintą laikrodį. Nežinoma, ar tai tuo metu prekiautas, ar specialiai filmui pagamintas prietaisas. Ant policininko rankos – du aukso tono laikrodžiai sujungti ant vienos grandinėlės. Panašu, jog tai vaizdavo žmogų, užimantį aukštesnę vietą ateities visuomenėje. Palyginus su pagrindinio veikėjo Microma, šis laikrodis išsiskyrė ir traukė dėmesį.


Policininko auksinis laikrodis (Šaltinis: Watchhunter)
Laiko svarba Blade Runner filme
Nors filme naudoti laikrodžiai ir nesulaukė pasaulinių rekordų ir šlovės, tai nereiškia, kad jie nėra svarbūs pačiam filmui. Policijos vado laikrodis buvo svarbus visuomenės pasiskirstymo parodymas, o Harrison Ford’o veikėjo Deckard’o laikrodis sekė pagrindinį veikėją visos kelionės metu. Abu laikrodžiai atitiko veikėjus ir visuomenės, režisieriaus tikėjimą, jog 2019 metais mes būsime apsupti elektroninių prietaisų, skraidančių mašinų ar net replikantų, kurie kels grėsmę žmonėms.
Teksto pabaigai privalau įdėti paskutinę filmo sceną, kur replikantas Batty kalba apie laiką, jo esmę ir gyvybės pabaigą. Netikras žmogus suprato kiekvieno momento svarbą, žinodamas, jog bet kuris gali būti paskutinis. Šie žodžiai tapo daugelio mokslinės fantastikos mėgėjų atmintyse.
Parašykite atsiliepimą