Laikrodžiai ilgai tarnavo kaip dovanos svarbiems įvykiams pažymėti. Tokios progos buvo įamžinamos išgraviravimu ant galinio mechanizmo dangtelio. Tėvai vaikams, žmonos vyrams – laikrodžiai – asmeniškos, jautrios ir apgalvotos dovanos. Tačiau ankstyvosiomis Antrojo pasaulinio karo dienomis amerikietiški laikrodžiai buvo padovanoti sovietų kariams kiek kitokiai progai: padėti laimėti karą.
Istorija
1941 metų gruodžio 14 dieną buvęs Amerikos ambasadorius SSRS Joseph E. Davies pasakė: „Mes negalime pamiršti, kad esame skolingi dėl jų agonijos. Kai jie kaunasi dėl savo namų, jie kaunasi ir dėl mūsiškių”. Ponas Davies kalbėjo apie sovietų kančias mūšiuose su naciais. Ši kalba įvyko praėjus 7 dienoms po Perl Harboro mūšio, žymėjusio JAV įsitraukimą į Antrąjį pasaulinį karą.
Antrojo pasaulinio karo laikų amerikiečių laikrodis Elgin (Šaltinis: Hodinkee)
Likus 6 mėnesiams iki šios kalbos trys milijonai vokiečių karių žengė į Sovietų Sąjungą padedami 3000 tankų ant žemės ir Luftwaffe ore. Sovietų invazija buvo didžiausia Hitlerio klaida, privertusi Vokietiją kariauti dviem frontais. Naciai nuvertino rusų karius, o pastariesiems didžiausiu pagalbininku tapo rusiška žiema.
Tačiau ne vien šaltis prisidėjo prie sovietų kariuomenės gelbėjimo. New York’e esanti organizacija, pavadinimu ‘Russian War Relief’ (Rusijos karo palengvinimas), buvo įkurta dar prieš JAV pasirodant kare 1941 metų liepą, o pradėjo veikti rugsėjį. Jų misijos tikslas – tiekti sovietų kariams visas įmanomas atsargas kovoje su hitlerine Vokietija. Pagrindiniai rėmėjai buvo New York’o verslo elitas, stebėtinai surinkęs nemažą kiekį pinigų.
Antrojo pasaulinio karo laikų amerikiečių laikrodis Elgin (Šaltinis: Hodinkee)
Pagal užsakymą gaminti laikrodžiai
Minėtasis ‘Russian War Relief’ pagal užsakymą užsakė laikrodžius iš didžiausių JAV gamintojų: Waltham, Elgin ir Hamilton. Šie buvo specialiai gaminti pagal JAV armijos Ordino departamento specifikacijas, t.y. – paprasta laiko rodymo mūšio metu funkcija (apie kariuomenei skirtus laikrodžius rašiau čia). Amerikietiški laikrodžiai, turintys A-11 specifikaciją buvo šiek tiek geresni nei analogiški gaminti pagal SSRS užsakymą.
Kiekvienas laikrodis buvo išgraviruotas su paskatinančiu šūkiu kirilica: „Herojiškiems SSRS žmonėms – ‘Rusijos karo palengvinimas USA'”.
„Herojiškiems SSRS žmonėms – ‘Rusijos karo palengvinimas USA'” (Šaltinis: Hodinkee)
Žinoma, tuo metu vyravo daug skepticizmo iš Vakarų valstybių dėl Stalino valdomos SSRS, tačiau visi suprato, kad reikia dirbti kartu augant Hitlerio galiai. Amerikiečių įstatymų leidėjai rėmėsi ‘mano priešo priešas yra mano draugas’ pasakymu. Ši pagalba negimė dėl bendrų vertybių, draugystės, alijansas atsirado iš būtinybės.
Amerikietiški laikrodžiai Elgin (Šaltinis: Hodinkee)
Nors gaminimo užsakymas egzistuoja, bet importavimo dokumentų nerasta. Karui pasibaigus Sovietų Sąjungoje buvo uždrausta kalbėti apie JAV pagalbą karo metu. Iš to kyla klausimas, ar sovietų pajėgos galėjo pasilikti šiuos laikrodžius, reiškusius partnerystę su priešiška jėga? ‘Elgin’ laikrodžio nuotraukos, kurias matėte, rodo gan sunkų gyvenimą Rytiniame fronte.
Naciams pralaimėjus, Rusijos pagalbos organizacijos dingo JAV paskelbus taiką. Plakatai, ženkliukai ir įrašai bibliotekose – viskas kas liko, tačiau kartais sendaikčių turguose pasirodo vienas kitas keistokas amerikiečių gamybos laikrodis su kirilica ant galinio dangtelio. Šiandien pokario Rusijos ir Amerikos santykiai yra visiškai atskiras istorijos etapas, tačiau šie amerikietiški laikrodžiai visiems primena sunkų laikotarpį, kai dvi tautos kartu kovojo prieš bendrą blogį.
Parašykite atsiliepimą