4 faktai apie laikrodžius, kurių dar nežinojote

Jei atsidarėte šį tekstą, tikiu, kad laikrodžiai nėra visiškai svetima tema. Visos čia paminėtos kompanijos jums jau yra girdėtos,  nenutrūkstamai veikia bent šimtmetį, tad nenuostabu, kad vieno ar kito fakto apie jas nežinote. Šį kartą – pirmasis tekstas apie industrijos pradžią, jos kompanijas ir 4 faktai, kurių galbūt dar nežinojote.

Šveicariški laikrodžiai buvo biudžetinė alternatyva

Jei kas paklaustų, kuo žymi yra Šveicarija, bene pirmas dalykas šovęs į galvą būtų mechaniniai laikrodžiai. Nepaisant to, kad ši šalis aukščiausios pozicijos industrijoje niekam neužleidžia gerą šimtmetį, nuo kažko reikėjo pradėti. Iki pat XIX amžiaus norėdamas įsigyti laikrodį žmogus galėjo keliauti į Prancūziją arba Angliją – dvi horologijos inovacijų, technologijų ir meno milžines.

Industrinė revoliucija ir staigi ekonominė abiejų šalių raida pakenkė laikrodžių industrijai. Brangstant darbo jėgai brango pačios prekės ir galiausiai žmonės nesugebėjo įpirkti laikrodžių. Teko rinktis – neturėti svarbiausio įrankio, reikalingo moderniam žmogui arba pirkti kopiją.

Tais laikais kopijos bei padirbiniai keliavo ne iš Kinijos – būtų per toli. Bėgant ilgoms, šaltoms žiemoms Alpėse, kai auginti gyvulius ar dirbti žemę buvo neįmanoma, sunkiai išgyvenantys ūkininkai pradėjo gaminti detales pagal esamus britų ir prancūzų brėžinius. Turbūt savaime suprantama, kad minimi Alpių gyventojai buvo šveicarai. Žinoma, komponentų kokybė buvo pigi, nors ir apgailėtina, tačiau bėgant dešimtmečiams kokybė gerėjo ir galiausiai tapo panaši į kaimynų. Industrinė revoliucija, staigiai pakeitusi darbo kainas ir sąlygas Prancūzijoje ir Anglijoje, davė pradžią tam, dėl ko net ir po beveik poros šimtmečių Šveicarija yra žinoma ir universaliai gerbiama visame pasaulyje.

swiss-made-zenklas4 faktai apie laikrodžius, kurių nesate girdėję: kaip Šveicarija tapo laikrodininkystės centru? (Šaltinis: Watchfinder)


Omega buvo mechanizmo pavadinimas

Daugelis šiandien gerai žinomų laikrodžių gamintojų pradėjo savo kompanijos istoriją su kiek kitokiu vardu. Patek Philippe įkurtas kaip Patek, Czapek & Cie, TAG Heuer didžiąją gyvavimo dalį buvo Heuer, iki kol juos nusipirko Techniques d’Avant Garde (TAG).

Omega? Kaip ir daugelis to meto kompanijų, ši buvo pavadinta įkūrėjo vardu: Louis Brandt. Maždaug po trisdešimties metų sūnūs perėmė kompanija ir ši buvo pervadinta į Louis Brandt & Fils (sūnūs). Mirus tėčiui, sūnūs pervadino kompaniją antrą kartą, šįkart į Louis Brandt & Frére (broliai).

1894 kompanija pristatė pasaulinio lygio mechanizmą, smarkiai pagerinusį tikslumą, kokybę ir ilgaamžiškumą, laimėjusį daugelį to meto apdovanojimų. Šis mechanizmas pavadintas Omega – paskutine graikų abėcėlės raide. Kompanija, norėdama būti minima kartu su puikiuoju mechanizmu, 1903 metais pakeitė pavadinimą į Omega.

omega-mechanizmas


Rolex buvo įkurta Anglijoje

Paklauskite bet kieno, kas yra žinomiausias šveicariškų laikrodžių gamintojas, ir iš visų gausite vieną atsakymą: Rolex. Tai – prabangos, išskirtinumo vardas visame pasaulyje bei karūna Šveicarijos laikrodžių industrijoje.

Tačiau istoriškai – Rolex – ne šveicariškas vardas. Šveicarijoje Montres Rolex S.A. pirmą kartą registruotas 1920 m., tačiau kompanija įkurta 15 metų anksčiau Londone. Vokiečių kilmės įkūrėjas Hans Wilsdorf – anglofilas ir patyręs laikrodžių prekeivis – persikėlė į Angliją darbui su savo svainiu ir verslo partneriu Alfred Davis. Šie planavo importuoti šveicariškus mechanizmus, surinkti Anglijoje iki pilno laikrodžio ir parduoti vietiniams.

Iš pradžių kompanija buvo pavadinta abiejų įkūrėjų vardu, tačiau 1908 Hans Wilsdorf pervadino kompaniją žodžiu, jo skambėjusiu pažįstamai ir prabangiai: Rolex.

Angliškas nuotykis ilgai netruko. Su Didžiuoju karu pasirodė ir neapykanta vokiečių tautybės Hansui, šis buvo priverstas grįžti į Šveicariją, kur kažkada pradėjo mokytis savo amato. Su savimi jis perkėlė ir Rolex, kuri liko Šveicarijoje visam laikui. Kokia kompanija šiandien būtų Rolex, jei taip ir nebūtų išvykus iš Didžiosios Britanijos?

rolex-zenklas-faktai-apie-laikrodzius

4 faktai apie laikrodžius, kurių nesate girdėję: Rolex buvo įkurtas ne Šveicarijoje (Šaltinis: Watchfinder)


Pirmasis vandeniui nepralaidus laikrodis išleistas 75 metais anksčiau už Rolex Oyster 

1926 metais Rolex pristatė Oyster – pirmąjį vandeniui atsparų rankinį laikrodį, kuriuo po metų Lamanšo sąsiaurį perplaukė jauna mergina – Mercedes Gleitze (šią istoriją aprašiau čia). Laikrodžiui  plaukiant nieko nenutiko, o Oyster tapo tokiu stebuklu, kad juvelyrai modelius tiesiog laikydavo akvariumuose. Tai itin traukė visuomenės ir žiniasklaidos dėmesį. Palaipsniui tai visuomenės akyse tapo pirmuoju vandeniui atspariu laikrodžiu.

Deja, bet tai netiesa. Rolex, ypač ankstyvojoje kompanijos gyvavimo stadijoje, mėgo naudotis įvairiais triukais reklamuojant savo prekes. Oyster modelis tikrai buvo pirmasis vandeniui atsparus rankinis laikrodis (kurio pagrindu buvo sukurtas legendinis Panerai Radiomir), tačiau pirmasis vandeniui nepralaidus laikrodis gimė žymiai anksčiau. Titulas keliauja kišeniniam laikrodžiui pagamintam Messrs manufaktūros. Šis laikrodis eksponuotas dar 1851 m. Krištoliniuose rūmuose Londone – panardintas stikliniame kamuolio formos inde su auksinėm žuvytėm plaukiojančiom aplink.

vandeniui-atsparus-laikrodis


Domina laikrodžių industrijos istoriniai faktai? Siūlau aplankyti mano aprašytą trumpą laikrodžių istoriją.

Parašykite atsiliepimą

Jūsų el. pašto adresas nebus paskelbtas.