Tag Heuer laikrodžiai, Ayrton Senna ir Formulė 1

Priešistorė

1994-tųjų Formulės 1 sezono lenktynėse Imolos trasoje įvyko avarija, nusinešusi Ayrton Senna’os gyvybę. Senna minimas kaip vienas iš geriausių (kartais – geriausias) automobilių lenktynininkas istorijoje. Brazilų legenda laimėjo tris Formulės 1 čempionatus, 41 Grand Prix pergales ir 65 įskaitų pozicijas. Jo mirtis 1994 m. gegužės 1 dieną būnant 34 metų amžiaus, F1 naujoko Roland Ratzberger’io mirtis tą patį sezoną bei kitų lenktynininkų rimti sužalojimai sukėlė diskusijas ir rimtas reformas dėl sporto ir vairuotojų saugumo. Po šių reformų mirtys tapo retenybe – po Senna’os mirties 1994 kitas lenktynininkas žuvęs trasoje buvo Jules Bianchi 2015 m. Šį kartą istorijoje apie Senna bei F1 svarbų vaidmenį atlikę Tag Heuer laikrodžiai.

Senna - tag-heuer

Tag Heuer reklama su Ayrton Senna (Šaltinis: Reddit)


Bendri projektai

Ayrton Senna dirbo su laikrodžių gamintoju Tag Heuer 1988 – 1994 metais, perėjus į Mclaren ekipą. Jis buvo puikus įmonės ambasadorius vien laimėdamas daugelį F-1 lenktynių, tačiau visi, geriau žinantys šią asmenybę, suprato, jog Ayrton buvo kur kas daugiau nei greitas lenktyninkas. Tag Heuer pirmą kartą su Senna panaudojo įžymiąją „Don’t crack under pressure” reklamos kampaniją, o bendradarbiavimą tęsė ir po lenktynininko mirties su Senna fondu iki 2004 metų.

Manoma, kad paskutinė pasirašyta komercinė sutartis prieš lenktynininko mirtį buvo būtent su Tag Heuer, naudojant jo vardą tam tikriems laikrodžiams. Tai įvyko likus dviems dienoms iki lemtingų lenktynių. Po tragiškos avarijos projektas buvo atidėtas keliems mėnesiams, tačiau nuspręsta jį tęsti. Tag Heuer nuspresndė Senna fondui paaukoti 500 Šveicarijos frankų už kiekvieną parduotą laikrodį. Per šį bendradarbiavimo laikotarpį buvo išleisti 5 skirtingi Senna riboto tiražo laikrodžių modeliai. Po 11 metų pertraukos, 2015 m. Tag Heuer pristatė naujus Carrera ir Formula 1 „Senna” serijos laikrodžius, ši kolaboracija truko ir 2016 bei 2017 metais.

mclaren-tag-heuer

Tag Heuer ženklas ant Mclaren bolido (Šaltinis: Calibre11)


Tag Heuer laikrodžiai

Kai 1984 metais Tag Heuer nusprendė nusipirkti Mclaren International, jiems jau priklausė 50% įmonės akcijų. Prieš tai kelerius metus TAG investuotojų grupė rėmė Williams komandą, tačiau norėta daug daugiau, nei paprasto komandos rėmimo. TAG netgi sumokėjo už 1.5 l Porsche turbo variklio pagaminimą, leidusį Mclaren ekipai laimėti čempionatus 1984, 1985 ir 1986 metais. Šie varikliai buvo naudojami iki 1988 metų.

Ayrton Senna, perėjęs iš Lotus į Mclaren-Honda, padovanojo šiai komandai tris F1 čempionatus ir 35 pergales. Šis laikotarpis, jo kovos su Alain Prost trasoje yra vienas iš įdomiausių ir labiausiai diskutuotinų lenktynių istorijoje. 1993 metų pabaigoje, Senna perėjo į Williams – Renault ekipą, kur sudalyvavo tik 3 lenktynėse iki jo avarijos gegužės 1, 1994.

senna-tag-heuer

Tag Heuer reklama su garsiąja „Don’t crack under pressure” fraze. (Šaltinis: Calibre11)


Ayrton Senna’ai atvykus į Mclaren, jis tapo Tag Heuer „Sports and Elegance” laikrodžių linijos ambasadoriumi. Jo asmeninis laikrodis, pagamintas 1990 metais, kurį jis nešiojo, buvo su analoginiu bei skaitmeniniu ciferblatu iš minėtos serijos. Mechanizmas – kvarcinis (tuomet kvarciniai laikrodžiai buvo itin populiarūs). Laikrodis buvo su odine apyranke, nes Senna metalinių apyrankių nemėgo. Vieną kartą tarp Senna’os ir Mclaren mechaniko įvyko susitarimas, tapęs idomia istorija. Ayrton sutarė, kad jei jis laimės 1993 m. čempionatą, jis bei mechanikas apsikeis laikrodžiais. Deja, Senna čempionato nelaimėjo, tačiau visvien atidavė savo laikrodį mechanikui prieš išeidamas iš Mclaren ekipos.

tag-heuer-sel-analogue-digital

Asmeninis Ayrton Senna Tag Heuer laikrodis, turėjęs kvarcinį mechanizmą (kal. S25.706C) (Šaltinis: Calibre11)


tag-heuer-doc

Dokumentai, įrodantys dovanoto laikrodžio autentiškumą. (Šaltinis: Calibre11)


1994 Tag Heuer 6000 Senna

Neabejotinai svarbiausias Tag Heuer kūrinys su Senna’os vardu – Tag Heuer 6000 Senna. Tai vieninteliai Tag Heuer laikrodžiai, kuriuos Senna spėjo sukurti kartu su kompanija iki jo mirties. Apie riboto leidimo liniją galima suprasti iš SennaS ženklo ant laikrodžio vietoj standartinio gamintojo logotipo. Taip pat unikalus ir ciferblato dizainas – tiek viršuje, tiek apačioje matomos lenktynių vėliavų raštas. Mechanizmas – automatinis – mechaninis. Ši serija išleista trijų skirtingų dydžių, kiekvieno po 1000 vienetų. Apie kitus Senna laikrodžių modelius, sukurtus po lenktynininko mirties, galite pasiskaityti čia.

sena9

Tag Heuer 6000 Senna ribotos serijos laikrodis. (Šaltinis: Calibre11)


Senna Tag Heuer laikrodžiai yra vieni iš labiausiai medžiojamų bei kolekcionuojamų. Tai visiškai suprantama – Senna serijos laikrodžiai yra natūrali tąsa, atėjusi iš 1970-tųjų F1 žvaigždžių bei Tag Heuer bendradarbiavimo. Tas pats vyksta dar ir dabar – Tag Heuer yra oficialus Mclaren – Honda rėmėjas, o Senna bus visad siejamas su įspūdingiausiomis savo pergalėmis Mclaren ekipoje prie kurių prisidėjo ir Tag Heuer.

IMG-senna

Ayrton Senna. (Šaltinis: Calibre11). Nuotrauka viršuje – Ayrton Senna su savo Tag Heuer Sports and Elegance laikrodžiu (Šaltinis: Calibre11)


Parašykite atsiliepimą

Jūsų el. pašto adresas nebus paskelbtas.