Automatinis mechaninis laikrodis – istorija ir veikimo principas

Taigi kaip tie laikrodžiai veikia?  Šį kartą paaiškinsiu kaip veikia ranka prisukamas automatinis mechaninis laikrodis.

Šiek tiek istorijos

Iš esmės yra du laikrodžių mechanizmo tipai: mechaninis laikrodis ir kvarcinis (su baterija). Mechaniniai laikrodžiai dar skiriasi tuo, kad vieni yra ranka prisukami, o kiti ‘pasikrauna’ automatiškai nuo judesių, kai yra ant rankos. Šiandien trumpai apie pastarąjį –  automatinį mechaninį laikrodį. Energiją mechanizmui sukuria rotorius (rotor). Rotorius šiek tiek panašus į giljotiną, todėl labai lengva atskirti automatinį nuo paprasto mechaninio laikrodžio, apie kurį rašiau čia.

Pirmosios idėjos apie žmogaus kūno pagalba veikiantį laikrodį atsirado dar  1770 metais. Abraham-Louis Perrelet sukūrė automatinį mechanizmą, kuris pakrautas galėjo veikti 8 dienas. Visuomenė apie tokį mechanizmo tipą daugiau sužinojo 1778, kai prancūzas Hubert Sarton pristatė savo dizainą. Po kelių metų, jo dizainus nusipirkęs Abraham-Louis Breguet (žymios dar ir dabar veikiančios šveicarų manufaktūros ‘Breguet’ įkūrėjas. Britų diplomatas Winston Churchil turėjo Breguet laikrodį, apie kurį rašiau čia) pradėjo pardavinėti automatinius laikrodžius, tačiau tai vyko iki 1800, kai pirkėjai suprato, jog mechanizmai nebuvo kokybiški.

Tikroji revoliucija įyko po Pirmojo Pasaulinio karo, kai gamybos procesas buvo pakankamai pažengęs sukurti pakankamai mažą laikrodį su automatiniu mechanizmu. Pirmajam pavyko anglui John Harwood, kuris užpatentavo mechanizmą 1923 m. Pirmasis jo laikrodis turėjo 12h galios rezervą. Jo atradimas paplito po pasaulį ir kiti gamintojai tobulindami mechanizmus pasiekdavo vis geresnių rezultatų. Rolex, pridėję tam tikrų svarmenų į mechanizmą sugebėjo sukurti 35 valandų rezervą turintį ‘variklį’.

Automatinis mechaninis laikrodis: veikimo principas

1. Rotorius yra sujungtas su pagrindine spyruokle ir pavaromis. Laisvai judėdamas 360° kampu (sukasi aplink centrinę ašį), suteikia spyruoklei energijos. Žinoma, automatinį laikrodi prisukti galima ir karūnėlės pagalba.
2. Pagrindinė spyruoklė energiją perduoda į pavaras, kurios ją siunčia per laikrodį.
3. Pabėgimo dalis (escapement) sulaiko pavaras, sukontroliuoja perduodamą energiją tam tikru tempu, kad laikrodis veiktų pagal ritmą ir neišeikvotų energijos tik jį prisukus.
4. Kontroliuojanti dalis (balance wheel) naudodama jau sukontroliuotą energiją siūbuoja pirmyn ir atgal pastoviu tempu.
5. Kas tam tikrą siūbavimų skaičių, energija yra perduodama per pavaras, atsakingas už valandas, minutes ir sekundes. Būtent jos ir priverčia rodykles judėti į priekį.

Šiandien, absoliuti dauguma mechaninių laikrodžių yra automatiniai. Kiekviena kompanija gamina ir ranka prisukamus mechanizmus, tačiau tai tėra mažas bendros pasiūlos procentas. Šiandieninius standartus atitinkantis automatinis mechaninis laikrodis nešiojamas kasdien veiks nuolatos, o nebenešiojant laiką rodys dar bent 40 valandų.

automatinis-mechaninis-laikrodis
automatinis-mechaninis-laikrodis

Blancpain Villeret Chronographe Pulsometre mechanizmo rotorius (Šaltinis: Wristreview)


automatinis-mechaninis-laikrodis

Audemars Piguet Royal Oak mechanizmo skeletonizuotas rotorius (Šaltinis: Wristreview)


Rolex-Rotor2

Seno Rolex’o rotorius. Rolex’ai niekad nepasižymėjo savo mechanizmų grožiu ir estetika.  (Šaltinis: Hautetime)


Viršuje esančioje nuotraukoje: Vacheron Constantin mechanizmo 22k aukso rotorius. Puošyba – rankų darbo, žinoma. (Šaltinis: Yourwatchhub)


 

Parašykite atsiliepimą

Jūsų el. pašto adresas nebus paskelbtas.